Studnia na działce

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 26.03.2020, Data aktualizacji: 28.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 127 głosów

Studnia na działce
Na co zwrócić uwagę przygotowując się do budowy studni? Jak wykopać studnię? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Zmniejszenie rachunków i obniżenie kosztów życia to marzenie wielu z nas. Budowa przydomowej studni może znacząco wpłynąć na obniżenie opłat za wodę, przez co wielu z Was się na takie rozwiązanie decyduje. Przygotowując się do wykonania studni, a więc własnego ujęcia wody, powinniście być świadomi, iż czeka Was dopełnienie różnych formalności, w zależności od przebiegu planowanych prac i innych, indywidualnych wytycznych. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakich formalności należy dopełnić, aby wybudować studnię
  • czy w każdym przypadku niezbędne jest otrzymanie pozwolenia na taką budowę 
  • czym różni się studnia głębinowa od kopanej 

Budowa studni na działce – formalności

Decydując się na budowę studni na działce, zacząć należy od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Formalności te powinny zostać sprawdzone przed zakupem działki, może się później okazać, iż wykopanie je, z uwagi na zastrzeżenia prawne, nie będzie możliwe.

W przypadku, kiedy dana działka nie posiada planu zagospodarowania, to Wy jako inwestorzy określacie sposób zaopatrzenia w wodę. Wielu z Was zastanawia się, czy na budowę studni potrzebne są zezwolenia i jak je uzyskać.

Teoretycznie, decydując się na budowę studni, która pobierać będzie wodę z pierwszego poziomu wodonośnego oraz na taką, której głębokość nie przekroczy 30m (liczone od poziomu odwiertu), pozwolenia potrzebne nie będą, niemniej zamiar zgłosić należy do właściwego dla danej gminy organu.

Procedury są takie same jak w przypadku innych zgłoszeń, jeśli dany organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni, to tym samym wyda milczącą zgodę, a Wy będziecie mogli zacząć przygotowywać się do prac. Warto jednak pamiętać, iż rozpocząć się one powinny nie później niż w ciągu dwóch lat od upływu wspomnianych 30 dni.

Jeśli inwestycja się nie rozpocznie, zgłoszenie należy wystosować ponownie. Wspomniane procedury w zupełności wystarczą do budowy studni, która zaopatrzyć będzie w wodę dom jednorodzinny.

Sytuacja może być inna, jeśli na danej działce znajdowały się będą inne obiekty wpływające na zwiększenie poboru wody (np. prowadzona na działce działalność gospodarcza). Jeśli takie podejrzenie lub też głębokość studni z założenia będzie większa niż 30 m, wówczas czeka Was rozmowa z hydrologiem i geologiem oraz prawdopodobnie, w zależności od wykonanej przez specjalistów ekspertyzy, wystąpienie o pozwolenie wodnoprawne.

studnia - jak wykopać

Jak wykopać studnię?

Wbrew nasuwającemu się wyobrażeniu, do wykonania studni będzie nam potrzeba trochę więcej niż łopata. W internecie znaleźć można przeróżne filmy traktujące o bardzo tanim i szybkim wykopaniu własnej studni bez zgłoszeń i pozwoleń, niemniej zdecydowanie popieramy drogę stricte formalną, a pozwalającą na pełnoprawne korzystanie z własnego źródła wody.

W zależności od Waszych potrzeb możecie zdecydować się na studnię głębinową, która wymaga odwiertu i załatwienia większej ilości formalności oraz kopaną, która pobiera wodę z pierwszej warstwy wodonośnej.

Pierwszy typ studni, o którym wspomnieliśmy, wybierane są obecnie najczęściej. Do ich niekwestionowanych zalet należy przede wszystkim ich wydajność, choć nie da się ich samodzielnie wykopać. Studnie głębinowe pobierają wodę z głęboko umiejscowionych warstw wodonośnych, znajdujących się znacznie niżej, dzięki czemu ryzyko zanieczyszczenia jest dużo mniejsze.

Do wykonania studni głębinowej potrzebna będzie wyspecjalizowana firma zatrudniająca dobrych fachowców. Warto wiedzieć, że projekt odwiertu musi zostać zaakceptowany przez wojewodę, a jeśli ta formalność zostanie dopełniona, czeka Was przygotowanie dokumentacji hydrogeologicznej studni potrzebnej do uzyskania decyzji o jej zatwierdzeniu oraz umożliwieniu jej rejestracji.

studnia na działce

W przypadku studni kopanej, a więc takiej, o której wspomnieliśmy wcześniej (pobierającej wodę z pierwszej warstwy wodonośnej oraz nieprzekraczającej 30m głębokości) formalności nas ominą i koszt budowy będzie znacznie mniejszy. Do pobierania wody nie będą potrzebne żadne skomplikowane i kosztowne urządzenia.

Do funkcjonowania najprostszych studni wystarczą bowiem proste urządzenia hydroforowe. Stosunkowo płytkie studnie, nieprzekraczające 10 metrów można pokusić się o jej samodzielne wykopanie. Zanim się do tego zabierzecie, konieczcie porozmawiajcie z fachowcami, którzy podpowiedzą, na co przede wszystkim zwracać uwagę, aby prace przyniosły oczekiwany efekt, a koszty budowy studni nie przekroczyły przygotowanego budżetu.

Szacunkowo założyć można, iż koszt wykopania jednego metra głębokości studni to około 150 zł, choć cena zależna będzie od wielu czynników, takich jak typ podłoża, rodzaj użytych materiałów, praca własnoręczna czy zlecona, czy też głębokość warstwy nośnej.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Budowa studni nie wymaga ani zgłoszenia ani pozwolenia, ehh...

    5 sierpnia 2020, 09:18

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: