Pokój gościnny: inspiracje i aranżacje małego i dużego pokoju gościnnego
Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów
Święta, uroczystości rodzinne czy przedłużająca się impreza – to tylko przykład okoliczności, jakie skłaniają naszych gości do przenocowania. Co zrobić, by poczuli się swobodnie i komfortowo zostając na noc? Gdzie znaleźć najlepsze inspiracje? Pokój gościnny powinien być urządzony stylowo i funkcjonalnie. Sprawdź, jak zaaranżować przestrzeń dla odwiedzających nas gości.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić pokój gościnny;
- jakie wybrać oświetlenie;
- na jaki kolor pomalować ściany.
Aranżacje wnętrz – pokój gościnny
Teorii na temat posiadania odrębnego pomieszczenia, przeznaczonego dla gości jest wiele. Część osób nie wyobraża sobie, aby w ich domach nie znalazło się miejsce na pokój gościnny. Przeciwnicy z kolei uważają, że goście to nie domownicy i mogą - od czasu do czasu - skorzystać z noclegu w salonie. Nie będziemy nawet próbować rozstrzygnąć tego sporu, ponieważ każdy ma prawo do własnego zdania. W artykule podpowiemy natomiast, jak urządzić pokój dla gości. Poniżej przedstawiamy kilka inspirujących pomysłów i rozwiązań na aranżację funkcjonalnej przestrzeni.
Pokój gościnny – od czego zacząć?
Aranżując każde wnętrza, powinniśmy kierować się tym, aby było zarówno funkcjonalne, jak i wygodne. W przypadku pokoju gościnnego ma to duże znaczenie. Dzięki odpowiedniej aranżacji, zaproszone przez nas osoby będą mogły czuć się swobodnie i komfortowo.
Mieszkając w domu jednorodzinnym, możemy wyodrębnić osobne pomieszczenie, w którym zaaranżujemy nasz pokój gościnny. Jak to zrobić? Najlepiej sprawdzi się połączenie wystroju pokoju hotelowego z przytulną, domową aranżacją. Zarówno goście, jak i domownicy muszą czuć się swobodnie podczas wspólnego przebywania pod jednym dachem, dlatego warto zadbać o komfort i - w miarę możliwości - zagwarantować prywatną przestrzeń, sprzyjającą relaksowi.
Wiele osób zainteresowanych kwestią aranżacji wnętrz zastanawia się, jak urządzić pokój gościnny i kiedy rozpocząć pracę nad jego wystrojem. Pokój gościnny dobrze zaplanować już na etapie projektowania wnętrza. Przede wszystkim powinien znajdować się w cichym i ustronnym miejscu. Idealnie, jeśli będzie oddzielony od salonu, kuchni czy przedpokoju. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią i często gościmy bliskich, można pomyśleć o nieco większym pokoju, który pomieści 2-3 osoby. Co istotne i warte podkreślenia, pokój dla gości powinien posiadać dobrą wentylację, szczególnie gdy nie będzie użytkowany każdego dnia.
Jak urządzić pokój gościnny?
Gdy dysponujemy już odpowiednim pomieszczeniem, możemy przystąpić do aranżacji. Jak urządzić pokój gościnny krok po kroku? Pierwszym etapem będzie wybór kolorystyki. Kolejną kwestią będzie wyposażenie oraz odpowiednie oświetlenie. Na koniec nie możemy zapomnieć o dodatkach i akcesoriach, które dopełnią dzieła.
Jak pomalować pokój gościnny?
Warto postawić na neutralne barwy - biele, beże, szarości czy delikatne brązy. Co ważne, odpowiednio dobrane kolory ścian mogą poprawić proporcje pokoju gościnnego. Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, krótsze ściany powinno się pomalować odcieniem ciepłym i nieco ciemniejszym. Takie rozwiązanie spowoduje ich optycznie przybliżenie. Jeśli pomieszczenie jest jasne i słoneczne, można zastosować odcienie nieco chłodniejsze.
Jak umeblować pokój gościnny?
Podstawą aranżacji pokoju dla gości jest wygodne łóżko. Materac powinien być wygodny, a rama łóżka - najlepiej dwuosobowa. Mały pokój gościnny - z uwagi na niewielki metraż - wymaga nieco większego rozplanowania. Gdy powierzchnia nie pozwala na rozmieszczenie łóżka w standardowych rozmiarach, dobrym rozwiązaniem okaże się rozkładana sofa lub kanapa.
Ważną funkcję pełnią również meble. Warto zainwestować w dużą, wygodną szafę, która na co dzień może służyć jako dodatkowa garderoba, a podczas pobytu gości sprawi, że nie będą musieli przechowywać swoich ubrań w walizkach. Dodatkowo do pokoju możemy wstawić stolik nocny, aby nasi goście mogli przechować na nim drobiazgi oraz wygodny fotel, który pozwoli im na zrelaksowanie się po podróży.
Oświetlenie pokoju gościnnego
Aranżacja każdego wnętrza wymaga dobrego oświetlenia - przy jego wyborze należy uwzględnić kilka podstawowych zasad. Odpowiedni dobór lamp, żarówek, halogenów czy nowoczesnych taśm LED sprawi, że pomieszczenie będzie dobrze doświetlone przez cały rok. W przypadku, gdy nie dysponujemy dużym metrażem i nie chcemy, aby oświetlenie zajmowało dużo miejsca, musimy zrezygnować ze stojących lamp i rozważyć zakup reflektorów sufitowych.
Niewielkich rozmiarów plafony są niezwykle funkcjonalne, a przy tym idealnie komponują się zarówno z klasycznym, jak i nowoczesnym wystrojem. Na rynku znajdziemy szeroki wybór lamp sufitowych, dostępnych w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu aranżacja pokoju gościnnego nie będzie stanowiła problemu. Warto pomyśleć również nad dodatkowymi włącznikami przy łóżku – takie rozwiązanie znacznie poprawi komfort zaproszonych gości.
Nowoczesne aranżacje pokoi gościnnych
W takich pomieszczeniach sprawdzą się lekkie, przytulne i funkcjonalne meble. Do nowoczesnego pokoju gościnnego idealnie pasuje tapicerowane łóżko na nóżkach z eleganckim wezgłowiem. Po obu jego stronach można ustawić niskie stoliki o geometrycznym kształcie.
Do tego warto zainwestować w modne oświetlenie, na przykład dekoracyjne lampy na długim przewodzie. W nowoczesnym wnętrzu przyda się również aksamitny puf, szafa lub komoda o prostych kształtach. Nie może też w nim zabraknąć oryginalnych tekstyliów i dodatków. Warto postawić na neutralne barwy, m.in. biel, szarość lub beż.
Aranżacje pokoju gościnnego na poddaszu
Pomieszczenie usytuowane na najwyższym piętrze domu jest idealne do urządzenia przestrzeni dla gości. Z pewnością zapewni naszym bliskim większą prywatność. Warto zainwestować w rozwiązania, które podkreślą urok skośnego dachu.
Ciekawym rozwiązaniem jest np. instalacja nietypowego oświetlenia lub belkowania. Istotne znaczenie ma wybór mebli. W pokoju gościnnym na poddaszu sprawdzi się m.in. model z drewna lub ażurowego metalu. Oryginalnym pomysłem jest zawieszenie na sufitowej belce fotelu kokon. Warto postawić na jasne i pogodne kolory oraz tekstylia o florystycznych wzorach.
Pokój gościnny w bloku – aranżacje dopasowane do powierzchni 20 m2
Na niewielkim metrażu możemy zorganizować miejsce dla gości w salonie. Aranżacja pokoju gościnnego w bloku powinna być dopasowana do jego powierzchni użytkowej. W przypadku salonu o powierzchni 20 m2 sprawdzi się wygodna sofa z funkcją spania. Mebel powinien być solidny i praktyczny.
We wnętrzach loftowych lub w mieszkaniach zlokalizowanych w kamienicach możemy zaaranżować miejsce do spania w górnej części pomieszczenia. Aranżacje pokoju gościnnego w bloku powinny być dobrze przemyślane. Jeśli mamy do dyspozycji salon z aneksem kuchennym, możemy wydzielić strefę dla gości zasłoną lub parawanem.
Aranżacja pokoju gościnnego – o czym warto pamiętać?
Gdy podstawowe wyposażenie jest już skompletowane, warto pomyśleć o dodatkach, takich jak pościel, koce, dodatkowe poduszki i kołdry w szafie, specjalnie przygotowane ręczniki czy też dyżurne kapcie dla zapominalskich. Dzięki temu zaproszeni goście będą się czuli komfortowo. Wprowadźmy do pomieszczenia zieleń pod postacią kwiatów zarówno ciętych w wazonie, jak i doniczkowych.
Ważnym akcentem jest zapach. Świece zapachowe nie tylko będą stanowiły dodatkowy element dekoracji, ale również odświeżą pomieszczenie swoim aromatem. Odpowiednia aranżacja wnętrz, oświetlenie, meble i dekoracje to jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Wiele osób zastanawiających się, jak urządzić pokój gościnny nie zdaje sobie sprawy, że istotna jest przede wszystkim postawa gospodarzy. O czym należy pamiętać, przyjmując gości tak, aby w naszym domu czuli się, jak u siebie?
- Porządek – pokój gościnny, nawet jeśli nie użytkowany na co dzień, powinien być regularnie sprzątany. Warto raz na jakiś czas odświeżać pomieszczenie, pilnować dobrej wentylacji i wietrzyć pokój.
- Pakiet powitalny – miłym akcentem, który umili pobyt gości, będzie pakiet powitalny. Zestaw ręczników, kosmetyków, ulubione książki, świece zapachowe – taki set możemy skompletować samodzielnie według uznania.
Mały pokój gościnny – aranżacje
Niestety, ale nie zawsze mamy możliwość zaaranżowania dodatkowego pomieszczenia dla gości. Jak wspomniano wcześniej, miejsce do spania możemy urządzić w salonie. Jeśli pokój dzienny jest połączony z kuchnią, to warto wydzielić strefę gościnną. Dzięki temu zapewnimy odwiedzającym odrobinę prywatności. Najlepiej zainwestować w rozkładany narożnik, kanapę lub sofę. Doskonale sprawdzą się również meble modułowe. W przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednio dużym metrażem, zaopatrzmy się w dmuchany materac.
Mały pokój gościnny – inspiracje
Pomieszczenia dla gości mogą prezentować różne style aranżacyjne. Nie brakuje osób, które wciąż stawiają na skandynawskie wnętrza. W takich pomieszczeniach dominuje jasny wystrój, który optycznie je powiększa. Można je zaaranżować za pomocą prostych i lekkich mebli, inwestując np. w sosnowe łóżko czy stoliki na wąskich nóżkach. Do tego dochodzi wyposażenie w dodatki typu dekoracyjne poduszki i zwiewne zasłony. Ciekawym pomysłem jest także aranżacja małego pokoju gościnnego w stylu scandi boho. Takie wnętrze stanowi połączenie skandynawskiej prostoty z odrobiną artystycznego szaleństwa, w którym dominują naturalne tkaniny, plecionki i kolorowe łapacze snów.
Pokój gościnny – aranżacje i pomysły na organizację
Jak urządzić pokój gościnny tak, aby móc korzystać z niego również na co dzień? Dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrz, pomieszczenie przeznaczone docelowo dla osób odwiedzających, można zaaranżować np. jako gabinet czy pracownię. Warto wstawić do niego wygodną sofę oraz szafę, która pomieści niezbędne materiały. Przyda się również biurko lub blat, przy którym będzie można pracować oraz wygodne krzesło. Na co zwrócić szczególną uwagę urządzając pokój gościnny? Aranżacja powinna być dopasowana do wystroju pozostałych pomieszczeń.
Pokój gościnny – inspiracje: podsumowanie
Na niewielkim metrażu trudno zorganizować odrębne pomieszczenie przeznaczone dla gości. Z tego względu warto zagospodarować wolną przestrzeń w salonie, nawet jeśli połączony jest z aneksem kuchennym. W zależności od metrażu pokój gościnny może znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonym na co dzień do wypoczynku lub w odrębnej części domu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto zaaranżować wolną przestrzeń dla gości. W jakich stylach urządzane są najczęściej pokoje gościnne? Aranżacja wnętrz to kwestia indywidualna, najlepiej jednak postawić na prostotę i minimalizm.
Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: