Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

TOP 5 fińskiego budownictwa

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 22.10.2021, Data aktualizacji: 22.10.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Ekologia i minimalizm – TOP 5 fińskiego budownictwa
Domki fińskie cieszą się coraz większą popularnością także w naszym kraju. Dlaczego? Sprawdź.

Fińskie ekologiczne budownictwo coraz częściej inspiruje architektów z innych regionów Europy. Zdobywa uznanie także tam, gdzie klimat jest mniej surowy – dzień jest dłuższy, a zimy łagodniejsze. Co tak urzeka projektantów? Finowie potrafią po mistrzowsku wykorzystać walory naturalne północnej Skandynawii i uczynić z nich sposób na wygodne i jasne wnętrza oraz prosty styl budownictwa, który łączy technologię z naturą. W tym tkwi siła fińskiego minimalizmu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się fińskie budownictwo
  • czy jest ono popularne w Polsce
  • jakie są zalety tego typu domów 

Domki fińskie w Polsce 

Domki fińskie zdobyły popularność w Polsce w latach 20. i 30. XX w, kiedy były sprowadzane w większych ilościach i miały być sposobem na niedobór mieszkań. Były to małe domy drewniane o prostej architekturze i konstrukcji, które można było budować w różnych warunkach. Powstawały głównie na Górnym Śląsku, znajdują się do dziś. Fińskie domki stanęły także na warszawskim Jazdowie w 1945 roku jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy i tam również przetrwały po dziś dzień.

Drewniane, minimalistyczne domy o niewielkich rozmiarach wciąż zyskują zwolenników. Od czasu pierwszych tego typu inwestycji, powstało ich w Polsce wiele. Są wykorzystywane jako domy letniskowe, całoroczne domki wakacyjne albo typowe domy dla całej rodziny, zamieszkałe przez cały rok. W tym ostatnim przypadku stanowią ciekawą alternatywę dla mieszkania w bloku o podobnym metrażu i standardzie. Nowoczesne domki fińskie są budowane są z drewnianych prefabrykowanych modułów, które są montowane w całość na placu budowy. Takie rozwiązanie pozwala na skrócenie czasu budowy nawet do trzech miesięcy. Na czym jeszcze polega fenomen fińskich domów z drewna? Oto TOP 5 fińskiego budownictwa.

domki fińskie w Polsce

Przestrzeń i prosty design

Typowe fińskie domki powinny być budowane na dużych działkach. Dzięki znacznym odległościom między nimi można zrezygnować z ogrodzenia każdej posesji, a przy tym zachować dystans. Finowie często stosują to rozwiązanie, a zamiast płotu sadzą niskie żywopłoty. Tym sposobem wyznaczają granice swoich posiadłości, a dzięki społecznemu szacunkowi wobec prywatności nie muszą obawiać się intruzów.

Fińskie budownictwo jest pomysłowe i funkcjonalne. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz domów panuje prostota i praktyczne rozwiązania. Dominują jasne i przestrzenne wnętrza – drewniane ściany pomalowane na biało to nie rzadkość, bo sprawiają, że pomieszczenia stają się jaśniejsze (nawet przy sztucznym świetle) i optycznie większe. Minimalistyczny design też ma swoją rolę – nie „zaśmieca” wnętrz bibelotami, ale dzięki miękkim i naturalnym materiałom sprawia, że pomieszczenia stają się ciepłe i przytulne.

Jasne kolory

Charakterystyczną cechą fińskiego budownictwa jest także światło oraz spokojne palety kolorów. Wnętrza są dobrze oświetlone, przez co stają się bardziej otwarte i przestronne. Dominują jasne, stonowane kolory, które sprzyjają wyciszeniu i relaksowi. W fińskiej palecie barw oprócz bieli, znajdują się również głębokie szarości, chłodne błękity oraz pudrowe róże. Intensywne kolory pojawiają się natomiast w dodatkach, takich jak zasłony, poduszki czy obrazki.

Wielkoformatowe okna

Światło to podstawa w aranżacji fińskiego domku. Nadaje mu nie tylko blasku, ale także świeżości i elegancji. Ma wpływ na przestrzeń, atmosferę wnętrza i samopoczucie mieszkańców, dlatego jest kluczowym elementem fińskiej architektury. Z uwagi na bliskość strefy polarnej, późną jesienią i wczesną zimą na dużym obszarze Finlandii dzień jest wyjątkowo krótki. Dlatego Finowie stawiają na duże okna, bo wpada przez nie więcej światłą słonecznego, a w pomieszczeniach projektują odpowiednie oświetlenie – w domach, szkołach czy w miejscach pracy montowane są wysokiej jakości systemy oświetleniowe, którymi można sterować w zależności od potrzeb i upodobań.

fińskie budownictwo - cechy charakterystyczne

Naturalne surowce 

W nowoczesnym fińskim budownictwie stosowane ważne jest oszczędzanie energii i wykorzystanie naturalnych, odnawialnych materiałów. Ściany i podłogi powstają z jasnego drewna, odpowiednio przygotowanego i impregnowanego – z jak najmniejszym udziałem jakichkolwiek substancji chemicznych. Ściany wykonywane w konstrukcji szkieletowej są ocieplane wełną mineralną i dzięki temu posiadają niski współczynnik przenikalności cieplnej, zmniejszając tym samym ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Dodatkowo stosowane są trzyszybowe okna, a często także panele fotowoltaiczne na dachach.

Saunowanie

Obowiązkowym wyposażeniem drewnianego domu w Finlandii jest sauna. To popularne miejsce spotkań i relaksu. Saunowanie to nie tylko tradycja, ale także sposób na zachowanie zdrowia, z którego korzysta się w każdym wielu. Temperatura powietrza w fińskiej saunie wynosi ok. 70-90°C, a wilgotność powietrza osiąga nawet 25-35%. Dzięki temu ma ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – zwiększa odporność na infekcje, poprawia przemianę materii, a także pozytywnie wpływa na krążenie krwi.

Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023