Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

„Tokimeki” we wnętrzach

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 22.05.2020, Data aktualizacji: 05.10.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

„Tokimeki” we wnętrzach
Jak pozbyć się starych bałaganiarskich nawyków i wnieść radość w swoje życie? Sprawdzamy czym jest metoda Tokimeki

Tokimeki to nie tylko sztuka efektywnego sprzątania. Autorka tej metody Marie Kondo stworzyła 6 zasad łatwego porządkowania, które sprawią, że wszyscy będą szczęśliwi. Filozofia ta zakłada wprowadzenie radości do życia, którą osiąga się poprzez porządek. To świadomość tego co jest tak naprawdę ważne, dbanie o przedmioty i poczucie zadowolenia każdego dnia.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega sztuka efektywnego sprzątania
 • jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy 
 • w jakiej kolejności powiniśmy porządkować mieszkanie 

Autorka

Pierwsza książka Marie Kondo została napisana dla zaledwie kilku osób. W wieku 19 lat założyła swoją firmę, która pomagała bałaganiarzom porządkować przestrzeń w ich mieszkaniach. Miała tylu klientów, że nie miała, jak spotykać się z nimi osobiście. To przyczyniło się do napisania książki dla swoich klientów, niedługo później stała się ona bestsellerem. Japonka trafiła do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi świata według magazynu „Time”. Jej książkę przetłumaczono na 40 języków i sprzedano w 5 milionach egzemplarzy.

sprzątanie płynem

Tokimeki to 6 podstawowych zasad

Tokimeki oznacza „sztuka prostoty”. 6 podstawowych zasad, które ją określa można w łatwy sposób wprowadzić do codziennego życia.

Po pierwsze zaangażuj się

Pierwszą zasadą jest zaangażowanie. Sztuka sprzątania na początku może się wydawać przede wszystkim bardzo czasochłonna i całkiem trudna. Jednak mimo to, trzeba się zaangażować. Warto wprowadzić to jako nawyk do swojego domu i życia. Najważniejsze jest wytrwanie w postanowieniu.

Po drugie zastanów się

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad tym w jakim domu chciałoby się mieszkać i jak. Celem jest wyobrażenie sobie stylu życia, który się pragnie prowadzić. Można poszukać inspiracji w internecie, zrobić rysunek, obejrzeć czasopisma, czy spojrzeć w social media. To wyraźnie pozwala na zdefiniowanie potrzeb oraz na motywację, dlaczego warto posprzątać dom i co to nam da. Proces porządkowania często odzwierciedla moment zwrotny w życiu.

sprzątanie bez trudu

Po trzecie pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Wbrew pozorom to najtrudniejszy poziom. Mamy tendencję do kupowania i gromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Sprzyjają temu również uwarunkowania historyczne i kulturalne. Samo tokimeki natomiast oznacza prostotę i minimalizm. A to równa się, jak najmniej rzeczy w domu. W dodatku porządkowanie przy dużej ilości przedmiotów jest dużo trudniejsze, łatwiej o zagracenie pomieszczenia. Dlatego też, kluczem jest pozbycie się zbędnych rzeczy. Jest to ważne, aby zrobić to w miarę szybko. To jakbyśmy zrzucili z siebie ogromny ciężar. Sama Marie Kondo sugeruje, żeby przedmiot wziąć do ręki tylko raz i od razu zdecydować, czy chcemy go wyrzucić, zostawić czy oddać.

Po czwarte kategoryzuj

Przy sprzątaniu często kierujemy się pomieszczeniami i to według nich układamy porządki. Według autorki tokimeki powinniśmy to robić kategoriami. Jeśli zabieramy się za sprzątanie szafy i ubrania, powinniśmy zebrać wszystkie z danych pomieszczeń i dokładnie je posegregować. Decydujemy, co zostawiamy, wyrzucamy lub oddajemy. Jest to o tyle istotne, że pozwala ocenić, ile tak naprawdę danych przedmiotów posiadamy, i co jest dla nas ważne. Ogromna sterta ubrań pokaże również, że posiadanie takiej ilości nie pozwala dbać o nie wszystkie prawidłowo.

Po piąte stosuj kolejność

Równie ważne, co kategoryzowanie jest sprzątanie według kolejności: ubrania, książki, dokumenty, inne oraz przedmioty o wartości sentymentalnej. To usprawnia proces sprzątania.

kolejność sprżtania

Po szóste zastanów się co ci daje radość?

Najważniejszą zasadą tokimeki jest zdecydowanie czy dany przedmiot sprawia nam radość. To pozwala skutecznie ocenić czy warto go zostawić, oddać lub wyrzucić. Zdecydowanie pomaga w tym ciało. Jeśli biorąc rzecz do ręki czujemy dreszcz, oznacza to, że powinna z nami zostać. Natomiast przedmioty, które powinniśmy wyrzucić sprawiają, że możemy czuć się ociężali. Warto pamiętać, że tokimeki nie polega na bezsensownym pozbywaniu się rzeczy, ale myśleniu o tym, co sprawia nam radość i pozwala prowadzić wymarzony tryb życia.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023