Freski, czyli malowidła w mieszkaniu
Data publikacji: 19.11.2013, Data aktualizacji: 19.05.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 28 głosów
Freski - znane i podziwiane w licznych zabytkowych obiektach sakralnych i płacowych malowidła ścienne coraz częściej możemy spotkać nie tylko we współczesnych restauracjach czy hotelach, ale i prywatnych wnętrzach mieszkalnych.
I choć współczesne freski, głównie za sprawą nowych technologii, różnią się nieco od tych barokowych i renesansowych, wykonanych chociażby przez samego Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, to nadal, wzbudzają zachwyt i podziw wśród wszystkich tych, którzy mają okazje zobaczyć je na żywo.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy malowanie fresków to warty uwagi sposób na ozdobienie mieszkania
- jak maluje się freski
- jaki jest koszt współczesnego fresku
Malowidło na mokrym tynku
Fresk od lat uważany jest za jedną z najtrudniejszych technik malarskich. Sekret owej profesji tkwi w specjalnym nanoszeniu farby na mokry tynk wapienny. Dlatego też używane do fresków farby muszą być odporne na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna. Dawniej, jeśli owy tynk wysechł szybciej niż powstało malowidło, trzeba było go skuwać i powtarzać pracę od nowa. Toteż o jakichkolwiek malarskich poprawkach w przypadku fresków na ścianie ma mowy. Decydując się zatem na freski w mieszkaniu, zlećmy ich wykonanie doświadczonym w tej materii artystom.
Pomimo trudności owej techniki trzeba przyznać, że współczesne freski znakomicie prezentują się zarówno w tradycyjnym wnętrzu, jak i w nowoczesnej aranżacji. Mogą pojawić się zarówno na ścianie, jak i na suficie, stanowiąc sporą konkurencję dla zdobionych szablonem ścian, czy modnych ostatnio tapet. Zdarzają się również freski wykonane na płytach, dzięki czemu dane malowidło możemy niczym obraz zamontować na dowolnej ścianie i wedle uznania przenieść potem gdzie indziej.
Współczesne freski
Tematem malowideł może być niemal wszystko, począwszy od kwiatów, ptaków po współczesne abstrakcyjne układy kompozycyjne. Dobrze zaprojektowany i namalowany fresk idealnie zaprezentuje się w niemal każdym wnetrzu. Sprawdzi się zarówno w aranżacji sypialni, kuchni, czy w salonie. Z powodzeniem na ścianach, czy suficie może pojawić się również w łazience. Ponadto taki współczesny ścienny fresk może stanowić główny motyw dekoracyjny danego pomieszczenia lub tez pełnić formę wizualnego dopełnienia danej aranżacji, przy okazji nadając danej przestrzeni niepowtarzalną atmosferę.
Okazuje się, że również dziś istnieją artyści, którzy nadal dekorują mieszkania i domy tradycyjną formą. Takie tradycyjne zabiegi z wykorzystaniem mokrego tynku, który składa się z piasku rzecznego, wapna i wody, stosuje między innymi Joanna Talaśka - właścicielka firmy „Art Maschine”, autorka bloga – „Old Factory Style”. Jak sama przyznaje, freski maluje partiami tak dużymi, jakie jest w stanie stworzyć w ciągu dnia. Osobiście nie poleca zabezpieczania tego typu malowideł.
Proces starzenia się ich nadaje im bowiem sznytu, jednak na życzenie klienta fresk może być zabezpieczony. Freski to ten rodzaj dekoracji, który dodaje uroku wnętrzom klasycznym i niebywałej charyzmy wnętrzom nowoczesnym. Takie malowidła są zawsze bardzo spektakularne i ponadczasowe - dodaje Joanna Talaśka.
Na rynku istnieją również dekoracje ścienne imitujące tradycyjne freski. Przykładem takich rozwiązań jest chociażby kolekcja zaproponowana przez włoską markę Candis, w której znalazło się 12 wzorów dekoracji, inspirowanych dziełami wielkich mistrzów. Wśród propozycji odnaleźć możemy - barokowe amorki z łukami, rajskie ogrody, misterne kompozycje kwiatowe, portret matki z dzieckiem, czy też fresk przedstawiający mapę świata.
Okazuje się, że zaproponowane przez włoskich dekoratorów nowoczesne freski sami z łatwością możemy umieścić na dowolnej ścianie naszego mieszkania. W tym przypadku, zamiast mozolnego malowania na mokrym tynku, wystarczy je jedynie nalepić bezpośrednio na ścianę, a zaproponowane wzory dość wiernie odwzorowują antyczny charakter poszczególnych detali.
Koszt współczesnego fresku
Zaletą współczesnych fresków jest niewątpliwie bardziej sposób ich montażu niż cena. Za sprowadzaną z Włoch nalepkę o wymiarach 100 x 190 centymetrów zapłacimy około 2 295,00 PLN brutto, podczas gdy wykonanie fresku bezpośrednio na płycie lub ścianie wynosi, w zależności od wielkości i rodzaju zamówienia, od 200 do 500 PLN brutto za metr kwadratowy. Powyższe przykłady są dowodem na to, że freski nie należą do najtańszych rozwiązań. Są jednak ponadczasowe, nigdy nie wyjdą z mody i wszędzie pasują, przez lata wzbudzając podziw i uznanie u tych, którzy mieli okazje podziwiać je na żywo.
Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: