Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Szklana ściana działowa w mieszkaniu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 04.08.2017, Data aktualizacji: 15.02.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 108 głosów

Szklane ściany działowe w mieszkaniu
Szklane ściany działowe to rozwiązanie dla osób, które lubią oryginalne aranżacje w mieszkaniu. Może to wpłynąć na optycznie powiększenie pomieszczenia. Mamy dla Was kilka ciekawych inspiracji na ich wykorzystanie.

Zastosowanie szyb jako ścian działowych to bardzo efektowne i niezwykle modne rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Szklane ściany działowe świetnie pełnią funkcje granic pomieszczeń. Bardzo dobrze wpisują się w styl minimalistyczny czy loftowy - i dają wiele możliwości ich wykorzystania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są rodzaje szklanych ścian
  • jak je zamontować
  • jakie szkło sprawdzi się najlepiej 
szklana ściana, aranżacja w stylu industrialnym

Szklane ściany działowe - zalety i wady

Szklane ściany działowe prezentują się niezwykle efektownie i zawsze zrobią wrażenie na Waszych gościach. Do największych ich zalet możemy zaliczyć to, że znacznie ułatwiają dostęp światła do pomieszczeń i optycznie je powiększają. Dzięki ich zastosowaniu ciemne mieszkanie będzie o wiele lepiej oświetlone. Również posiadacze małych mieszkań, którzy chcieliby podzielić je na strefy, jednocześnie nie zabierając przestrzeni, powinni postawić na szklane ściany. Jeśli będziecie potrzebowali intymności, możecie na nich zamontować rolety, wszelkiego rodzaju żaluzje, czy zasłony. Ogromną zaletą ścian działowych jest też ich stosunkowo łatwy demontaż w razie przeprowadzki lub remontu.

Do nielicznych wad szklanych ścian zaliczyć można konieczność ich częstego czyszczenia. Widać na nich wszystko - przede wszystkim kurz i odciski palców. Niemniej dobry sprzęt i płyn do mycia szyb pomogą szybko rozprawić się z tym problemem. Szklane ściany działowe raczej nie znajdą także uznania u osób, którym będzie przeszkadzał ich chłodny i minimalistyczny charakter.

Szklane ściany - zastosowanie

Jednym z ciekawych pomysłów jest na przykład postawienie szklanej ściany z możliwością przesuwania i otwierania w salonie z aneksem kuchennym. Zyskujemy w tym przypadku teoretycznie dwa pomieszczenia, mimo iż optycznie wyglądają jak jedno. Innym pomysłem jest też wydzielenie miejsca do pracy w sypialni, czy strefy zabaw w pokoju dziecka.

szklana ściana w sypialni

Niezwykle efektownym pomysłem, dla tych z Was, którzy są na etapie projektowania domu, będzie utworzenie modnej sypialni en-suite, czyli w polskim tłumaczeniu sypialni z przyległą łazienką. W tym wypadku, zamiast budować łazienkę całkowicie zamkniętą, można wykorzystać szklaną ścianę, która częściowo odsłoni, a tym samym połączy łazienkę z sypialnią. Wielu z was decyduje się też na ustawienie wygodnej wanny właśnie w sypialni. Szyby, jako granice pomiędzy częścią sypialną a wanną także idealnie się sprawdzą.

szklana ściana - wanna

Jakie szkło sprawdzi się najlepiej?

Podczas tworzenia szklanych ścian działowych w domach i mieszkaniach wykorzystuje się szkło zwane 'bezpiecznym'. Szkło takie ma zazwyczaj grubość od 8 do 12 mm. Jeśli w domu są dzieci i chcecie dodatkowo je zabezpieczyć. możecie zdecydować się na szkło klejone lub hartowane. Szkło klejone jest bardzo bezpieczne, ponieważ w miejscu rozbicia, na powierzchni szyby tworzy się pajęczyna pęknięć, dzięki czemu nie ma ryzyka skaleczenia. Szkło hartowane z kolei rozpada się na drobne, tępe kawałeczki, dzięki czemu ryzyko skaleczenia jest znacznie mniejsze.

W przypadku szkła nie ma też ograniczeń kolorystycznych, ponieważ rynek daje obecnie ogromne możliwości. Jeśli chcecie, aby szklana ściana nie była przezroczysta, możecie zdecydować się na szkło zmatowione, laminowane kolorową folią – jednobarwną oraz dekoracyjną, czy też piaskowane. Bardzo modnym rozwiązaniem ostatnio jest szkło elektryczne, które pokryte zostało tlenkami metali lub folią z kryształami ciekłymi, które świetnie przewodzą prąd.

Rodzaje szklanych ścian

Jeśli zdecydujecie się na wykorzystanie szklanych ścian działowych i nie przeszkadza wam ich minimalistyczny charakter, który wpłynie na postrzeganie wnętrza do wyboru macie dwa typy zabudowy: w systemie ramowym oraz bezramowym.

Szklane ściany w systemie ramowym dają możliwość przesuwania ścian w różnych kierunkach i pod różnym kątem dzięki profilom kierunkowym. W tym wypadku szyba montowana jest na bezpiecznych, aluminiowych ramach, które dają wiele możliwości w późniejszym użytkowaniu. Ze względu na bezpieczeństwo, tego typu rozwiązania poleca się między innymi rodzinom z małymi dziećmi.

szklana ściana - zabudowa ramowa

W  przypadku ścian montowanych w systemie bezramowym, szyby wykonane są ze szkła hartowanego i mocowane na specjalnie przygotowanych okuciach. To rozwiązanie jest znacznie bardziej ascetyczne i wpisuje się w minimalistyczny klimat wnętrza. W obu przypadkach można zamontować drzwi, co ciekawe, nie tylko przesuwane, ale też tradycyjne. 

szklana ściana - zabudowa bezramowa

Szkło we wnętrzu Czytaj

Źródła zdjęć: homedit.com, novate.ru, thesmartlocalo.com, zionstar.net, loversiq.com, apartamentslike.wordpress.com.
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Szukasz stylowego i praktycznego sposobu na dekorację wnęki okiennej? Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu. Te eleganckie rolety łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem, stanowiąc idealne dopełnienie każdego wnętrza. Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

      22 marca 2024

      Artykuł sponsorowany

    • Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Każdy z nas marzy o własnym M. Myśląc o czterech kątach, gdzie na wejściowych drzwiach moglibyśmy przybić tabliczkę z własnym nazwiskiem, snujemy plany co do aranżacji wnętrz, usytuowania sprzętu grającego, telewizora, a także tak prozaicznych przedmiotów jak łóżko, kuchenka czy stolik kawowy. Oczami wyobraźni widzimy chwile po powrocie z pracy, które moglibyśmy spędzić w osobistym fotelu, salonie, czytając książkę której miejsce jest w naszej wyjątkowej biblioteczce.

      26 lutego 2024

      Dominika Perkowska

    • Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Mieszkania pełne ciepła, bliskie naturze, minimalistyczne - takie będą wnętrza w 2024 roku. Nie zabraknie również pięknych kolorów, roślin i subtelnych, złotych dodatków. Tegoroczne trendy wnętrzarskie przyniosą także kilka modowych zaskoczeń. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj koniecznie, jeżeli planujesz urządzanie mieszkania.

      31 stycznia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Jak stworzyć ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe? Zobacz pomysły na dekoracje świąteczne do samodzielnego wykonania, czyli świąteczne DIY!

      16 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023