Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Rodnicka

Joanna Rodnicka

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

21 maja 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Syndrom chorego budynku

Jaki wpływ na nasze życie ma syndrom chorego budynku? Co zrobić, aby zniwelować jego negatywne skutki? Czytaj więcej na Rynekpierwotny.pl

Syndrom chorego budynku

Czy spotkaliście się kiedyś z określeniem 'syndromu chorego budynku'? Czy zdarzyło Wam się odczuwać dolegliwości zdrowotne niewiadomego pochodzenia, których żadnej przypadłości nie byliście w stanie przypisać? Może walczycie z objawami chorobowymi, a lekarze rozkładają ręce i nie są w stanie postawić żadnej rozsądnej diagnozy? Syndrom chorego budynku naprawdę istnieje i może mieć ogromny wpływ na Wasze życie. Poniżej kilka informacji, wyjaśniających na czym syndrom ten polega, co się z nim wiąże oraz jakie są jego przyczyny.

Co to jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku (SBS – z języka angielskiego 'sick building syndrome) to realnie odczuwalne dolegliwości zdrowotne ściśle związane z przebywaniem w konkretnym budynku. Jak to możliwe, że martwe konstrukcje mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się nad wpływem środowiska zamkniętego (przebywanie w budynku) na nasz organizm. Powietrze, którym oddychamy wewnętrz, różni się od tego, którym możemy swobodnie oddychać na zewnątrz. Ma to ogromny związek z SBS, ponieważ to właśnie słaba jakość powietrza w budynku ma największy wpływ na wystąpienie objawów owego syndromu.

Przykre objawy ze strony nie tylko układu oddechowego, ale także z bardzo szerokiego spectrum różnych przypadłości, pojawią się zapewne w tych budynkach, w których występują grzyby, bakterie czy pleśnie. Organizmy żywe często występują między innymi w systemach wentylacyjnych, które nie są odpowiednio często czyszczone. Możecie sobie więc wyobrazić, jaka jakość powietrza przechodzi przez zagrzybione i zapleśniałe kratki wentylacyjne, które z założenia powinny pomagać, a nie szkodzić. Użyte podczas remontu materiały budowlane również nie pozostają obojętne dla przyszłego samopoczucia. Jeśli wykonawca stosował tanie i długofalowo niebezpieczne dla zdrowia farby, rozpuszczalniki czy choćby związki emitowane przez użyty podczas budowy azbest Wasze samopoczucie może się bardzo pogarszać.

Nie bez znaczenia jest także jakość powietrza na zewnątrz, co odczuwają przede wszystkim mieszkańcy największych miast, choć nie tylko. Pomocne okazują się aplikacje internetowe, które pokazują poziom zanieczyszczenia powietrza w danym miejscu i czasie, dzięki temu na bieżąco możemy sprawdzać, jak to w naszej okolicy wygląda oraz w jaki sposób powinniśmy reagować na zmiany.

Na samopoczucie w budynku wpływ macie także Wy sami. Jeśli palicie papierosy w domu, nie rozszczelniacie okien, zbyt rzadko wietrzycie mieszkania, używacie kuchenek gazowych lub wszelkich drażniących substancji, prędzej czy później przyjdzie Wam odczuwać negatywne skutki zdrowotne. Niekorzystnie wpływa też zbyt duża ilość mebli, dywanów i innych przedmiotów, które sprzyjają gromadzeniu się niekorzystnych substancji i dają bakteriom większe możliwości do rozwoju. Nagminne przegrzewanie pomieszczeń, przy zachowywaniu nieodpowiedniej wilgotności powietrza ma także bardzo istotne znaczenie w tym przypadku i zdecydowanie pogłębia negatywne skutki SBS.

Zdrowotne skutki syndromu chorego budynku

Jeśli przebywając w jakimś miejscu (budynku), odczuwacie szereg różńych nieprzyjemnych dolegliwości, a po jego opuszczeniu stają się mniej dokuczliwe bądź całkowicie znikają, możecie podejrzewać się macie do czynienia z SBS. Niestety symptomy, których możemy się spodziewać, mają charakter bardzo ogólny i trudno je na początku połączyć z miejscem, w którym przebywamy. Do najczęściej pojawiających się objawów należą przede wszystkim częste i intensywne bóle głowy, nadmierna senność czy przemęczenie, które zwykle przypisujemy zupełnie innym czynnikom.

skutki syndromu chorego budynku

W połączeniu jednak z problemami, ze strony układu oddechowego, podrażnieniem błon śluzowych czy powtarzającymi się mdłościami zaczyna się robić coraz bardziej nieprzyjemnie i niebezpiecznie dla zdrowia. Połączenie złego samopoczucia z miejscem, w którym się przebywa, nie jest jednak tak oczywiste, jakby się mogło wydawać. Wielu z nas zapomina, że najczęściej najprostsze rozwiązania to te, które są najbliżej nas. Warto zdawać sobie sprawę, że SBS istnieje i starać się jego skutkom zapobiegać.

Zapobieganie skutkom SBS

W przypadku syndromu chorego budynku najważniejszą rolę odgrywa świadomość, że on realnie istnieje. Zdając sobie sprawę, do czego może doprowadzić zła jakość powietrza łatwiej będzie nam SBS przeciwdziałać, zwłaszcza planując budowę nowego domu lub remontując mieszkanie. W budynkach gdzie syndrom ten już występuje, walka będzie znacznie trudniejsza. Wielokrotnie podkreślamy w naszych artykułach, iż prawidłowa wentylacja ma ogromne znaczenie dla samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że tylko dobrze zamontowana i regularnie skutecznie czyszczona wentylacja zapewni nam dostęp do prawidłowej wymiany powietrza. Mając realny wpływ na zakup materiałów budowlanych, zawsze wybierać należy te, które są bezpieczne dla zdrowia oraz posiadają odpowiednie atesty. Nie warto kupować tanich produktów, ponieważ niska cena pozwoli tylko na pozorną oszczędność.

klimatyzator

Wiele kroków możemy też podjąć sami, zmieniając nasze przyzwyczajenia, choćby dotyczące palenia tytoniu w mieszkaniu. Jeśli odczuwacie objawy, których nie potraficie przypisać żadnej konkretnej chorobie, a pojawiają się one podczas pobytu w budynku, istnieje ogromna szansa, że macie do czynienia z SBS. Warto dobrze zastanowić się jak wygląda higiena przebywania w Waszych domach, co możecie zmienić od razu, a co wymaga większych nakładów finansowych. Bardzo pomocne okazują się też, coraz popularniejsze oczyszczacze powietrza. Jedno jest pewne, negatywne skutki SBS eliminować trzeba jak najszybciej w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy