Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Stolica coraz ważniejsza dla banków i deweloperów

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 02.08.2017, Data aktualizacji: 04.08.2017

Stolica coraz ważniejsza dla banków i deweloperów
Warszawa jest największym krajowym rynkiem deweloperskim. Taka sytuacja nie dziwi nawet osób niezbyt zainteresowanych „mieszkaniówką”. Bardziej zaskakująca może być przewaga, jaką stolica posiada nad innymi rynkami pierwotnymi. Warszawa to prawdziwe zagłębie nowych lokali. Co więcej, dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w ostatnim czasie znów wzrosło znaczenie stolicy dla krajowych deweloperów. Podobną zmianę można zaobserwować na rynku kredytów mieszkaniowych.

W Warszawie obecnie znajdziemy co trzeci nowy lokal

Wiele analiz dotyczących oferty deweloperów, uwzględnia tylko sześć największych krajowych metropolii (Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk). Jest to uzasadnione, gdyż w wymienionych sześciu miastach znajdziemy około 70% oferty nowych lokali z całego kraju (patrz poniższy wykres). Trzeba zdawać sobie sprawę, że sama Warszawa skupia około jedną trzecią podaży mieszkań deweloperskich. W lipcu 2017 roku, na terenie stolicy znajdowało się 31,5% całej oferty deweloperów współpracujących z portalem RynekPierwotny.pl. Pod względem podaży nowych lokali, konkurencji dla Warszawy nie stanowią następujące duże miasta: Kraków (14,3% podaży w lipcu 2017 r.), Łódź (4,7%), Wrocław (12,4%), Poznań (4,0%) i Gdańsk (4,2%). Warto również zwrócić uwagę, że Warszawa ma podobne znaczenie dla deweloperów, jak wszystkie inne lokalizacje poza sześcioma największymi metropoliami.

Na pozycję stołecznego miasta, oczywiście wpływa wielkość lokalnej gospodarki i bardzo duży potencjał demograficzny. Nie można również zapominać o popycie ze strony inwestorów, dla których warszawski rynek mieszkaniowy wydaje się najbardziej perspektywiczny (m.in. ze względu na prognozy demograficzne). Warto zdawać sobie sprawę, że w świetle prognoz GUS-u, Warszawa jest jedyną polską metropolią, która do 2030 r. nie doświadczy ubytku liczby ludności. Na perspektywy wynajmu i sprzedaży mieszkań, pozytywnie wpływa również duży napływ pracowników zza wschodniej granicy.

Trzeba zwrócić uwagę, że ostatnio nieco powiększyło się znaczenie Warszawy jako największego rynku deweloperskiego. W połowie 2016 r. podaż nowych lokali ze stolicy stanowiła 62% analogicznej wartości obliczonej dla pozostałych pięciu metropolii (Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska). Analogiczny wynik z czerwca 2017 r. wynosił 64%. Warto dodać, że ta zmiana nie wynikała z dużego wzrostu podaży na stołecznym rynku pierwotnym. Kluczowy był spadek rozmiaru oferty deweloperskiej z pięciu innych metropolii (spowodowany m.in. działaniem programu MdM). Innym ważnym aspektem jest to, że powyższe szacunki zmian uwzględniają wszystkie inwestycje, a nie tylko projekty deweloperów współpracujących z portalem RynekPierwotny.pl.   

  

Rośnie też znaczenie stolicy na rynku nowych „hipotek”

Duże znaczenie Warszawy na krajowym rynku deweloperskim, w pewnym stopniu determinuje również wyniki dotyczące sprzedaży nowych kredytów mieszkaniowych. Takie statystyki oczywiście uwzględniają zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny mieszkań oraz domów. Pod względem wielkości podaży używanych lokali, Warszawa też posiada bardzo dużą przewagę nad pozostałymi miastami w Polsce. Można się o tym przekonać, porównując np. liczbę ofert z popularnych serwisów ogłoszeniowych i zakupów używanych mieszkań rejestrowanych przez GUS.  

Potwierdzeniem znaczenia Warszawy na rynku kredytowym, jest udział tego miasta w wartości nowych kredytów mieszkaniowych z 2016 r. (ponad 41,3% według danych Centrum AMRON). Druga w kolejności aglomeracja katowicka, wygenerowała niecałe 6,5% wartości rynku hipotecznego. Na tle stolicy słabo wyglądają wyniki z takich miast jak na przykład Kraków (3,4% udziału rynkowego w 2016 r.) i Wrocław (4,8%). 

W kontekście danych z powyższej tabeli warto zwrócić uwagę, że Warszawa odnotowała spory wzrost odsetka nowych kredytów mieszkaniowych (2014 r. - 26,8% wartości, 2016 r. - 41,3%), podczas gdy w innych metropoliach analogiczne wyniki spadały. Taki sam proces dotyczył również wszystkich lokalizacji poza największymi metropoliami.

Wzrost znaczenia stolicy na krajowym rynku kredytów mieszkaniowych sugeruje, że warszawiacy cechują się finansowym optymizmem, a ich zdolność kredytowa rośnie. Spadający udział rynkowy wskazuje, że tak samo pozytywnych zmian nie odnotowano w pozostałych metropoliach. Szczególnie niepokojący jest przykład Krakowa oraz Łodzi. Od 2013 roku do 2016 roku, udział tych miast w krajowym rynku nowych kredytów mieszkaniowych zmniejszył się prawie dwukrotnie. Trudno przypuszczać, że ta zmiana była efektem szybkiej poprawy sytuacji finansowej mieszkańców i możliwości zakupu wielu lokali „za gotówkę”.

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023