Ściana nad blatem w kuchni
Data publikacji: 17.09.2019, Data aktualizacji: 03.10.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 38 głosów
Ściana w kuchni nad blatem to ważny element aranżacyjny, które powinien być dobrze przemyślany podczas projektowania. Bez względu, na to jakich materiałów użyjemy do wykończenia, powinniśmy pamiętać, że ściana nad blatem musi być przede wszystkim zmywalna i odporna na wilgoć, w przeciwnym wypadku bardzo szybko czeka nas remont. Przedstawimy Wam kilka ciekawych rozwiązań i inspirujących propozycji na wykończenie ściany w kuchni nad blatem.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak zaaranżować ścianę nad blatem w kuchni
- czy tapeta w tym miejscu to dobre rozwiązanie
- jaki typ szkła wykorzystać nad kuchennym blatem
Co na ścianę w kuchni?
Ściana w kuchni nad blatem daje ogromne możliwości aranżacyjne. Do jej wykończenia użyć możemy przeróżnych materiałów. Od wielu lat do tych najpopularniejszych, używanych do wykładania ściany nad blatem w kuchni należą płytki m.in. ceramiczne, czyli znane nam wszystkim kafelki. Od kilku sezonów zauważyć można jednak silny trend, który pokazuje, iż ściana nad blatem zaczęła być przedmiotem przeróżnych kreatywnych wizji projektantów.
Wśród propozycji znaleźć możemy wodoodporne, ścieralne tapety z przeróżnymi motywami, kolorowe szkło, kamień, a nawet drewno. Odpowiedni projekt wykończenia ściany nad blatem może sprawić, iż stanie się ona głównym elementem podkreślającym charakter wnętrza.
Tapety nad blatem w kuchni
Jeśli zdecydujecie się na kolorową tapetę nad blatem w kuchni, możecie zdecydować się na zabezpieczenie jej przezroczystym szkłem, które zdecydowanie wpłynie na poprawienie odporności na zabrudzenia. Jeśli zależy Wam na matowym efekcie, jaki daje tapeta nad blatem w kuchni, a którego nie odda szkło, możecie zabezpieczyć tylko te partie tapety, które są najbardziej narażone na zniszczenie – nad zlewem i nad kuchenką.
Szkło nad blatem kuchennym
Najczęściej wykorzystywane szkło nad blatem, to takie o naturalnym zabarwieniu (lekko zielonkawym) lub całkowicie bezbarwnym. Zdarza się też, że projektanci wykorzystują szkło piaskowane bądź lakierowane. Decydując się na tego typu rozwiązania, pamiętajcie o bezpieczeństwie, najlepiej w tym wypadku postawić na szkło klejone lub hartowane.
Do zalet szkła nad blatem w kuchni zaliczyć możemy łatwość czyszczenia i utrzymania, mimo iż przeciwnicy narzekają, że widoczne są na nim wszelkie zabrudzenia. Czyszczenie szkła jest jednak bardzo łatwe, zdecydowanie bardziej efektywne, aniżeli próby doszorowania fug między płytkami. Decydując się na szkło nad blatem, warto rozważyć też wersje kolorowe (lakierowane).
Rozważając ten materiał wykończeniowy, warto zastanowić się także nad wykorzystaniem paneli szklanych, których wzornictwo niejednokrotnie zachwyca. Producenci prześcigają się w pomysłach i gwarantują, że są w stanie nanieść na panele dowolnie wybrany przez Was motyw. Panele szklane nad blatem w kuchni montowane są za pomocą śrub, szyn lub kleju. Świetnie sprawdzą się też jako akcent odświeżający kuchnię, która Wam się znudziła.
Cegła w kuchni nad blatem
Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Coraz więcej projektantów zachęca do odejścia od tradycyjnych płytek na rzecz cegły. Zarówno wersja czerwona, jak i biała będą się prezentować bardzo efektowne. Czy jej wykorzystanie jest jednak praktyczne?
Zalet cegły wymieniać nie musimy, ponieważ świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny.
Do jej wad zaliczyć musimy niestety wagę, bo jest materiałem stosunkowo ciężkim. Źle rozplanowana cegła może też optycznie pomniejszyć małą kuchnię. To, co często zniechęca do położenia cegły w kuchni nad blatem to fakt, że dość mocno wchłania tłuszcze. Jeśli zdecydujecie się na ten materiał, będziecie musieli poświęcić sporo czasu na jego impregnację i bieżącą pielęgnację. W związku z tym, że naturalna cegła jest dość kosztowna, możecie z powodzeniem wykorzystać okładziny ją imitujące oraz stylizowane płytki.
Drewno nad blatem w kuchni
Sprawa z wykorzystaniem drewna nad blatem w kuchni wygląda trochę inaczej. Drewno czyści się o wiele łatwiej i jeśli zdecydujemy się na odpowiedni jego rodzaj (nie każde drewno nadaje się na ścianę nad blatem) będziemy mogli cieszyć się trwałą i solidnie wykonaną ścianą. Jeśli zależy nam jedynie na 'efekcie drewna', z uwagi na dość wysokie koszty do wyboru mamy sporo rozwiązań.
Możemy zdecydować się na płytki drewnopodobne, płyty wiórowe pokryte fornirem lub też popularne bardzo płyty LDF i MDF, które pokryte jednostronną folią mogą 'udawać' dowolnie wybrane drewno. Producenci proponują też pokrycie ścian nad blatem panelami drewnianymi bądź laminowanymi. Panele i wszelkie inne drewnopodobne rozwiązania to zdecydowanie tańsze wersje niż tradycyjne drewno. Są one mimo wszystko bardziej odporne na zniszczenia, zabrudzenia i zalanie. Drewno nad blatem musi być prawidłowo zaimpregnowane, a w miejscach nad zlewem lub kuchenka najlepiej zabezpieczone szkłem.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: