Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Schody w domu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 21.07.2016, Data aktualizacji: 27.12.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 50 głosów

Schody w domu
Schody w domu nie muszą być tylko elementem użytkowym. Przeczytaj porady Joanny Herstowskiej i wybierz schody, który będą ozdobą twojego domu.

Jeżeli budujecie dom piętrowy ostatecznie pojawi się przed Wami kwestia wyboru schodów wewnętrznych. Muszą one być przede wszystkim wygodne, funkcjonalne i bezpieczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wyglądały efektownie i były dodatkiem pasującym do wnętrza. Schody w domu mogą być wykonane z różnych materiałów i skonstruowane na wiele sposobów.

Betonowe, czy drewniane? Jedno- czy dwubiegowe? Wyeksponowane, czy ukryte? Poradzimy Wam, czym się kierować wybierając schody w domu, co i kiedy się sprawdza, a czego zdecydowanie unikać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się wybierając schody do domu
  • jakie są zalety schodów drewnianych
  • jakie materiały wykorzystuje się do budowy schodów metalowych

Schody betonowe

Wybierając materiał z jakiego będą zbudowane schody w domu, będziecie musieli zdecydować pomiędzy drewnem i żelbetonem. Decyzja zapaść musi już na poziomie projektu, ponieważ jeśli zdecydujecie się na schody betonowe, będą one rosły wraz z budowanym domem. Niewątpliwą ich zaletą jest właśnie fakt, iż powstają już w momencie budowy (zaraz po postawieniu ścian i wykończeniu stropów) i pozwalają na swobodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami domu, ułatwiając tym samym pracę ekipie budowlanej.

Schody betonowe są również bardzo odporne, co sprawi, że nie ucierpią w czasie prac. Jeśli zdecydujecie się na takie rozwiązanie, po zakończeniu remontu pozostanie tylko wykończenie. Schody betonowe są nie tylko bardzo trwałe, ale także łatwiejsze w eksploatacji, nie odkształcają się, nie wydają żadnych dźwięków (nie skrzypią!), a jeśli kiedyś znudzi Wam się stare wykończenie, możecie zawsze je zmienić, nadając im tym samym zupełnie nowe życie. Oczywiście i w tym wypadku musicie postawić na sprawdzoną i doświadczoną ekipę budowlaną, sprawdzić różne opcje i przyjrzeć się jak prawidłowo powinny zostać wykonane schody w domu.

Schody drewniane

Schody drewniane świetnie sprawdzą się w domach gotowych, w których nie ma miejsca na schody betonowe, lub gdy po czasie zamierzamy zaadaptować niewykorzystaną jeszcze część domu (na przykład strych) na pomieszczenia mieszkalne. Nie wymagają one przeprowadzania prac remontowych od podstaw, więc jeśli zamierzacie urządzić nową sypialnię na poddaszu i chcielibyście zrobić to w miarę szybko i sprawnie, zdecydujcie się na schody drewniane.

Dają one duże pole do popisu, jeśli chodzi o design - przeglądając projekty schodów w domu, znajdziecie mnóstwo pięknych inspiracji, zarówno drewnianych, jak i drewniano – stalowych. Dodatkową zaletą jest fakt, że niektórzy producenci oferują schody drewniane, które można zamontować samemu, bez pomocy fachowców, co daje to pole do popisu majsterkowiczom. Do plusów zaliczyć też powinniśmy lekkość materiału i łatwość montażu - schody drewniane powstaną szybko i, jak już wspomnieliśmy, zupełnie niezależnie od konstrukcji budynku. Doskonałą alternatywą schodów drewnianych są schody modułowe, składające się z gotowych modułów przeznaczonych do samodzielnego montażu. 

Schody metalowe

Schody metalowe są trwałe i funkcjonalne, ale mogą również stać się modnym dodatkiem do każdego wnętrza. Materiałem, który najczęściej wykorzystuje się do ich konstrukcji jest żeliwo lub stal - nierdzewna, węglowa, bądź kwasoodporna. W aranżacji z powodzeniem stosuje się także połączenia z drewnem, kamieniem czy szkłem. Schody metalowe są przeważnie kręcone, ale można je zaprojektować jako proste lub zabiegowe.

Ich trwałość jest równie wysoka jak schodów betonowych, ale przy tym są lżejsze. Nie wymagają również dodatkowej konserwacji. Wybór schodów metalowych stwarza wiele możliwości aranżacji, ale mają one wady - jedną z nich jest to, że nie tłumią odgłosu kroków i dźwięków uderzeń. Są także zimne, co jednak można zniwelować łącząc kutą metalową balustradę z drewnianymi stopniami. 

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Elizabetka

    Zdecydowałam się na kręcone drewniane schody i zamówiłam je pod wymiar w parkietlux chodziło o to, żeby nie zajmować niepotrzebnie przestrzeni, bo salon nie jest duży. Konstrukcja jest solidna, ale sprawia wrażenie lekkiej.

    29 sierpnia 2019, 16:37

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023