Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rodzaje trzonków żarówek

Artykuł gościnny

Data publikacji: 04.03.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Rodzaje trzonków żarówek
Jakie mocowanie powinna mieć żarówka? Jakie są dostępne rodzaje gwintów? Sprawdź porady ekspertów SMD-LED.pl

Żarówki różnią się między sobą wielkością, mocą i innymi parametrami emitowanego światła. Podstawowa różnica między nimi to jednak sposób ich mocowania oraz rodzaj zastosowanego trzonka. Wiedza, jakie są sposoby montażu żarówek i świadomość różnic między poszczególnymi trzonkami (gwintami) może okazać się bardzo pomocna podczas wyboru odpowiedniej żarówki dla siebie.

Postaramy się dziś w możliwie przystępny sposób wyjaśnić, jakie są różnice między typami żarówek oraz jakie rodzaje trzonków występują. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik sprawi, że nawet zupełny laik będzie w stanie ze spokojem i pewnością wybrać właściwą żarówkę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są rodzaje trzonków żarówek
  • jakie są rodzaje gwintów
  • jakie są rodzaje trzonków w żarówkach led

Trzonki żarówek

Obecnie standardem stało się używanie źródeł światła LED. Dlatego skupimy się na rodzajach trzonków, jakie posiadają żarówki ledowe, które notabene są takie same jak w tradycyjnych żarówkach czy żarówkach energooszczędnych. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów oprawek żarówki LED. Mamy więc żarówki montowane poprzez ich wkręcanie w oprawę, żarówki z trzonkiem wciskanym oraz żarówki montowane na tzw. “zatrzask”, czyli wciskane i przekręcane.

Najpopularniejsze są tradycyjne żarówki wkręcane. Są to żarówki oznaczane literą E (od wynalazcy żarówki - Edisona). Cyfra, która jest przy oznaczeniu E, oznacza średnicę gwintu. Litera G przy oznaczeniu żarówki oznacza z kolei montaż wciskany. Literą G oznaczone są także żarówki montowane poprzez wciśnięcie i przekręcenie. Żarówki GU to żarówki z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła. Cyfra stojąca przy oznaczeniu G lub GU oznacza w przypadku tych żarówek, oznacza odstęp między bolcami mocującymi.

rodzaje trzonków żarówek

Żarówka - rodzaje gwintu

Jak już wyjaśniliśmy oznaczenie liczbowe, wskazuje albo na średnicę gwintu, albo na rozstaw między bolcami. Dla przykładu najpopularniejsza żarówka wkręcana, czyli żarówka LED E27 to żarówka o średnicy gwintu 27 mm. Z kolei najczęściej spotykane żarówki wciskane to żarówki LED GU10. Jest to żarówka montowana na zatrzask, w której odległość między osiami bolców to 10 mm. Ostatnim przykładem niech będzie żarówka G4. To typowa żarówka wciskana z rozstawem bolców 4 mm. Jak widać rozpoznanie konkretnych parametrów trzonka czy gwintu nie jest ani trochę skomplikowane i każdy jest w stanie określić dokładnie jakie są jego wymiary i sposób montażu żarówki w oprawce.

Żarówki - rodzaje trzonków

Aby nie było tak prosto, na rynku mamy jeszcze dostępne żarówki oznaczone symbolami MR oraz AR. Są to ledowe odpowiedniki żarówek halogenowych. Doskonale nadają się do oświetlenia punktowego w łazienkach, kuchniach, sklepach, podbitkach itp. Żarówka LED MR11 to żarówka halogenowa o średnicy 35 mm z trzonkiem G4, czyli bolcami oddalonymi od siebie o 4 mm. Żarówka MR16 z kolei, to żarówka halogenowa o średnicy 50 mm, oparta na trzonku GU5,3, co jak łatwo się domyślić oznacza bolce oddalone od siebie o 5,3 mm.

Specjalistycznymi żarówkami, służącymi do oświetlania np. wystaw sklepowych są żarówki AR111. To żarówki o średnicy 111 mm i wąskim kącie świecenia. Dostępne są one w wersjach 12V oraz 230V. Żarówki 230 V posiadają gwint montujący GU10/ES111. Natomiast żarówki LED MR111 o napięciu bezpiecznym 12V wyposażone są w trzonek oznaczony G53. To specjalne bolce (blaszki) odległe od siebie o 53 mm.

Żarówki LED – rodzaje trzonków

Jak widać wybór właściwej żarówki LED, nie jest specjalnie skomplikowany, o ile nie szukamy specjalistycznych żarówek takich jak np. AR111. Powszechność i popularność kilku podstawowych rodzajów trzonków i czytelne ich oznaczenie, nie sprawi problemu przeciętnemu kupującemu określenia potrzebnej żarówki i zakupu właściwego modelu żarówki LED. Wiedza o istnieniu żarówek wkręcanych i wciskanych oraz sposobie oznaczania danego trzonka już ułatwi nam zawężenie pola wyboru.

Z kolei wiedząc, co oznaczają cyfry przy oznaczeniu literowym, wiemy już dokładnie jakiej żarówki szukamy. Trzymając w ręku żarówkę i nie posiadając żadnych informacji o jej oznaczeniu, za pomocą choćby suwmiarki możemy określić symbol, jakim powinna być oznaczona. Wiedza taka ułatwi nam lepsze rozeznanie w nomenklaturze panującej wśród oznaczeń żarówek i zakup poszukiwanej żarówki w przyszłości.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023