Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rodzaje trzonków żarówek

Artykuł gościnny

Data publikacji: 04.03.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

Średnia ocen 2/5 na podstawie 3 głosów

Rodzaje trzonków żarówek
Jakie mocowanie powinna mieć żarówka? Jakie są dostępne rodzaje gwintów? Sprawdź porady ekspertów SMD-LED.pl

Żarówki różnią się między sobą wielkością, mocą i innymi parametrami emitowanego światła. Podstawowa różnica między nimi to jednak sposób ich mocowania oraz rodzaj zastosowanego trzonka. Wiedza, jakie są sposoby montażu żarówek i świadomość różnic między poszczególnymi trzonkami (gwintami) może okazać się bardzo pomocna podczas wyboru odpowiedniej żarówki dla siebie.

Postaramy się dziś w możliwie przystępny sposób wyjaśnić, jakie są różnice między typami żarówek oraz jakie rodzaje trzonków występują. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik sprawi, że nawet zupełny laik będzie w stanie ze spokojem i pewnością wybrać właściwą żarówkę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są rodzaje trzonków żarówek
  • jakie są rodzaje gwintów
  • jakie są rodzaje trzonków w żarówkach led

Trzonki żarówek

Obecnie standardem stało się używanie źródeł światła LED. Dlatego skupimy się na rodzajach trzonków, jakie posiadają żarówki ledowe, które notabene są takie same jak w tradycyjnych żarówkach czy żarówkach energooszczędnych. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów oprawek żarówki LED. Mamy więc żarówki montowane poprzez ich wkręcanie w oprawę, żarówki z trzonkiem wciskanym oraz żarówki montowane na tzw. “zatrzask”, czyli wciskane i przekręcane.

Najpopularniejsze są tradycyjne żarówki wkręcane. Są to żarówki oznaczane literą E (od wynalazcy żarówki - Edisona). Cyfra, która jest przy oznaczeniu E, oznacza średnicę gwintu. Litera G przy oznaczeniu żarówki oznacza z kolei montaż wciskany. Literą G oznaczone są także żarówki montowane poprzez wciśnięcie i przekręcenie. Żarówki GU to żarówki z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła. Cyfra stojąca przy oznaczeniu G lub GU oznacza w przypadku tych żarówek, oznacza odstęp między bolcami mocującymi.

rodzaje trzonków żarówek

Żarówka - rodzaje gwintu

Jak już wyjaśniliśmy oznaczenie liczbowe, wskazuje albo na średnicę gwintu, albo na rozstaw między bolcami. Dla przykładu najpopularniejsza żarówka wkręcana, czyli żarówka LED E27 to żarówka o średnicy gwintu 27 mm. Z kolei najczęściej spotykane żarówki wciskane to żarówki LED GU10. Jest to żarówka montowana na zatrzask, w której odległość między osiami bolców to 10 mm. Ostatnim przykładem niech będzie żarówka G4. To typowa żarówka wciskana z rozstawem bolców 4 mm. Jak widać rozpoznanie konkretnych parametrów trzonka czy gwintu nie jest ani trochę skomplikowane i każdy jest w stanie określić dokładnie jakie są jego wymiary i sposób montażu żarówki w oprawce.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Żarówki - rodzaje trzonków

Aby nie było tak prosto, na rynku mamy jeszcze dostępne żarówki oznaczone symbolami MR oraz AR. Są to ledowe odpowiedniki żarówek halogenowych. Doskonale nadają się do oświetlenia punktowego w łazienkach, kuchniach, sklepach, podbitkach itp. Żarówka LED MR11 to żarówka halogenowa o średnicy 35 mm z trzonkiem G4, czyli bolcami oddalonymi od siebie o 4 mm. Żarówka MR16 z kolei, to żarówka halogenowa o średnicy 50 mm, oparta na trzonku GU5,3, co jak łatwo się domyślić oznacza bolce oddalone od siebie o 5,3 mm.

Specjalistycznymi żarówkami, służącymi do oświetlania np. wystaw sklepowych są żarówki AR111. To żarówki o średnicy 111 mm i wąskim kącie świecenia. Dostępne są one w wersjach 12V oraz 230V. Żarówki 230 V posiadają gwint montujący GU10/ES111. Natomiast żarówki LED MR111 o napięciu bezpiecznym 12V wyposażone są w trzonek oznaczony G53. To specjalne bolce (blaszki) odległe od siebie o 53 mm.

Żarówki LED – rodzaje trzonków

Jak widać wybór właściwej żarówki LED, nie jest specjalnie skomplikowany, o ile nie szukamy specjalistycznych żarówek takich jak np. AR111. Powszechność i popularność kilku podstawowych rodzajów trzonków i czytelne ich oznaczenie, nie sprawi problemu przeciętnemu kupującemu określenia potrzebnej żarówki i zakupu właściwego modelu żarówki LED. Wiedza o istnieniu żarówek wkręcanych i wciskanych oraz sposobie oznaczania danego trzonka już ułatwi nam zawężenie pola wyboru.

Z kolei wiedząc, co oznaczają cyfry przy oznaczeniu literowym, wiemy już dokładnie jakiej żarówki szukamy. Trzymając w ręku żarówkę i nie posiadając żadnych informacji o jej oznaczeniu, za pomocą choćby suwmiarki możemy określić symbol, jakim powinna być oznaczona. Wiedza taka ułatwi nam lepsze rozeznanie w nomenklaturze panującej wśród oznaczeń żarówek i zakup poszukiwanej żarówki w przyszłości.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      17 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      2 lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o kolejnych 0,25 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,00 proc. To kontynuacja wiosennego, półprocentowego cięcia (do 5,25 proc.), które weszło w życie 8 maja 2025 r. Czy zwrot w polityce pieniężnej to początek prawdziwego odmrożenia na rynku kredytów? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      04 lipca 2025

      Marcin Moneta

    • Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Różnice między spółdzielnią mieszkaniową a wspólnotą mieszkaniową obejmują wiele elementów, zwłaszcza prawa i obowiązki członków, a nawet składowe comiesięcznych opłat. Dominujący obecnie model budownictwa mieszkaniowego, który opiera się w przeważającej mierze na deweloperach, powiązany jest z tworzeniem wspólnot. Ten trend nie wyeliminował jednak z rynku spółdzielni mieszkaniowych, tak popularnych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jak wyglądają praktyczne różnice między nimi? Sprawdzamy!

      02 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Ceny energii elektrycznej rosną systematycznie i konsekwentnie. Za podwyżki odpowiadają m.in. niestabilna sytuacja na rynku, gwałtowny wzrost popytu i coraz wyższe koszty uprawnień do emisji CO₂, narzucane w ramach polityki klimatycznej. Sprawdź, jak wybrać dostawcę prądu i odpowiednią taryfę, by oszczędzić na rachunkach.

      01 lipca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023