Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przez 10 lat dostępność polskich „M” wzrosła o 58%

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 31.10.2018, Data aktualizacji: 05.02.2024

Przez 10 lat dostępność polskich „M” wzrosła o 58%
Różne analizy wskazują, że pomimo wzrastających cen mieszkań, dostępność metrażu w Polsce aktualnie jest znacznie lepsza niż 10 lat wcześniej.

Dzięki analizie portalu RynekPierwotny.pl, opartej na danych Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (EMF - European Mortgage Federation) można sprawdzić, jak pozytywna zmiana dotycząca naszego kraju, wygląda w skali Starego Kontynentu. Wyniki takiej analizy są jednoznacznie pozytywne dla Polski.

Znalezienie spójnych danych o poziomie dostępności mieszkań w różnych krajach, wcale nie jest łatwe. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na informacje opublikowane niedawno przez Europejską Federację Kredytu Hipotecznego. Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl dane EMF pokazują zmiany relacji pomiędzy cenami mieszkań i poziomem dochodów netto gospodarstw domowych w różnych krajach Europy. Polska na tle tych państw prezentuje się bardzo dobrze.

W naszym kraju pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. statystyczna dostępność metrażu poprawiła się o 58%. Wyższy wynik (+78%) odnotowano tylko dla Bułgarii. Wśród 24 porównywanych państw, dobrze prezentuje się również Dania (wzrost dostępności metrażu o 42%), Estonia (+49%), Irlandia (+45%), Łotwa (+48%), Litwa (+51%) oraz Hiszpania (+47%). W przypadku takich krajów jak na przykład Irlandia oraz Hiszpania, pozytywna zmiana poziomu dostępności mieszkań była efektem ostrego kryzysu na rynku nieruchomości, który urealnił ceny zakupu metrażu. Na szczęście w Polsce nie mieliśmy do czynienia z podobną zapaścią „mieszkaniówki” oraz całej gospodarki.

Warto nadmienić, że w grupie 24 analizowanych państw Starego Kontynentu znajdziemy również kraje, na terenie których odnotowano spadek dostępności cenowej mieszkań. Zmiana negatywna dla nabywców lokali i domów, pomiędzy 2007 r. oraz 2017 r. miała miejsce na terenie Austrii (-26%), Belgii (-9%), Niemiec (-7%), Węgier (-9%), Luksemburga (-4%), Portugalii (-7%) oraz Szwecji (-10%). W takich krajach jak Austria, Węgry oraz Szwecja, zbyt szybkie podwyżki cen mieszkań zupełnie skompensowały skutki wzrostu wynagrodzeń.

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich: Lewandowski inwestuje w osiedle w Lesznowoli

      Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich: Lewandowski inwestuje w osiedle w Lesznowoli

      Nieopodal Warszawy, w Lesznowoli, powstaje osiedle pod egidą Roberta Lewandowskiego — Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Inwestycja ma ambicję stać się miastem w mieście, w którym będą rozwijać się młode talenty sportowe.

      09 października 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Mieszkanie komunalne: wykup, wniosek i komu przysługuje mieszkanie komunalne?

      Mieszkanie komunalne: wykup, wniosek i komu przysługuje mieszkanie komunalne?

      Szukasz informacji na temat kryteriów przyznawania mieszkań komunalnych? Nie wiesz, czy mieszkanie komunalne podlega dziedziczeniu, bądź w jaki sposób można je wykupić?

      30 września 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      26 września 2024

      Redakcja

    • Opuszczone miejsca w Warszawie: jak znaleźć i gdzie na urbex w Warszawie i okolicach?

      Opuszczone miejsca w Warszawie: jak znaleźć i gdzie na urbex w Warszawie i okolicach?

      W Warszawie znajduje się wiele opuszczonych miejsc, które mają ciekawą historię. W mieście stołecznym nie brakuje obiektów, które są niepowtarzalne i oryginalne na skalę światową. Przyciągają nie tylko turystów, ale też mieszkańców. Znajdziemy opustoszałe fabryki, restauracje, kamienice czy budynki, które skrywają niejedną tajemnicę.

      26 września 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023