Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Prysznic walk-in

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 09.04.2020, Data aktualizacji: 03.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Prysznic walk-in
Na co zwrócić uwagę decydując się na prysznic walk-in? Jakie wady i zalety ma to rozwązanie? Zobacz na RynekPierwotny.pl!

Poszukując praktycznej alternatywy dla tradycyjnego prysznica z brodzikiem, warto rozważyć popularną wersję walk-in. Przyglądając się ofertom dostępnym na rynku znaleźć, można wiele ciekawych, eleganckich, a przede wszystkim efektownych rozwiązań, na które pozwala montaż kabiny prysznicowej bez brodzika.

Czy taki wybór to tylko i wyłącznie same zalety? Jakie powinny być wymiary takiej kabiny? Postaramy się sprawdzić, jak to wygląda w praktyce oraz czy prysznic walk-in to rozwiązanie rzeczywiście funkcjonalne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety prysznica walk-in
 • jak utrzymać czystość w łazience z prysznicem typu walk-in
 • czy brodzik pod prysznicem faktycznie nie jest potrzebny

Genialne w swej prostocie?

Prysznic walk-in, to odpowiedź producentów na coraz większe upodobanie klientów minimalizmu i otwartej przestrzeni. Prysznice goszczą u naszych domach już od bardzo dawna. Pierwsze z nich, jak wielu z nas pamięta, składały się z dużego brodzika, a więc swoistej 'misy' kąpielowej, do której należało wejść, aby móc się wykąpać pod deszczownicą. Dzisiejsze prysznice z tradycyjnym brodzikiem są znacznie bardziej subtelne, a ich gabaryty nie przytłaczają połowy łazienki.

Kabina walk-in zakłada w swojej prostocie, że brodzik, który z założenia chronić miał przed rozchlapywaniem wody, nie jest zupełnie potrzebny. Stawiając na minimalizm, producenci pokazują, że sposobem na elegancką aranżację łazienki jest prysznic walk-in składający się z tafli szkła, deszczownicy i najważniejszego w tej konstrukcji odpływu liniowego w posadzce. Wymiary tego typu kabiny zależą przede wszystkim od szerokości ścianki, która odgradza strefę kąpieli od łazienki, ważnym aspektem jest też szerokość 'wejścia'.

Jak to się zatem dzieje, że woda nie jest rozchlapywana na całą łazienkę, jeśli prysznic nie posiada brodzika, a od łazienki odgradza nas tylko jedna ściana? Poszukując odpowiedzi, znajdujemy różnorodne opinie na temat zalet prysznica walk-in. Jak jest w rzeczywistości?

łazienka z prysznicem

Minimalizm przede wszystkim

Do najważniejszych zalet kabiny typu walk-in należy możliwość usytuowania jej nawet w bardzo małej łazience. Nie każdy z Was może sobie we wnętrzu pozwolić na dowolność aranżacji, czasami musimy dostosować się do tego, na co pozwala nam metraż, bywa, że bardzo niewielki. Za standardową kabinę, która pozwoli się swobodnie poruszać, można uznać tę o wymiarach 80x100 cm, choć zdarza się, iż montuje się mniejsze, w zależności od potrzeb klienta. Kabina typu walk-in nie posiada żadnych ruchomych elementów. Jak sama nazwa wskazuje, do takiej kabiny po prostu wchodzimy, bez potrzeby zamykania za sobą drzwi. Minimalna ilość elementów potrzebnych do montażu takiej kabiny sprawia, że konstrukcja nie wpływa na przestrzeń i może być w łazience prawie niewidoczna.

Dzięki możliwości poddania kabiny różnorodnym zabiegom aranżacyjnym można też sprawić, że wybierając oryginalną deszczownicę, montując elegancką szybę i stosując ciekawe wykończenia nadamy jej wyraźnego charakteru, pozwalając, aby stała się elementem zwracającym uwagę. Prysznic walk-in dzięki uproszczonej konstrukcji jest przede wszystkim funkcjonalny. Pamiętać należy o kilku ważnych detalach.

W związku z tym, że kabina walk-in ta nie posiada drzwi, zadbać należy o prawidłowe ogrzewanie w łazience. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, kąpiel może okazać się niezbyt komfortowa. W kabinie, która posiada drzwi, temperatura rośnie o wiele szybciej, jeśli chcemy więc zażywać długich, gorących kąpieli to prysznic walk-in może nie być najlepszym pomysłem, chyba że temperatura w łazience będzie wysoka. Otwarta struktura konstrukcji wpływa także na cyrkulację pary wodnej, należy wziąć to pod uwagę na etapie projektowym i odpowiednio przygotować wentylację.

łazienka z wanną i prysznicem walk-in

Utrzymanie czystości, a prysznic walk-in

Wydawać by się mogło, iż posiadanie kabiny, która nie ma drzwi może wiązać się z koniecznością dodatkowego sprzątania. Nic bardziej mylnego, ta genialna konstrukcja nie sprawi nam dodatkowych problemów. Sekretem jest odpływ liniowy, który musi zostać prawidłowo wyprofilowany. Zanim zdecydujecie się na montaż takiego rozwiązania, sprawdźcie czy posadzka w Waszej łazience (sypialni, salonie, czy wszędzie tam, gdzie zdecydujecie się prysznic walk-in zamontować) pozwala na obniżenie poziomu do odpowiedniego spadku. Fachowcy podają, że prawidłowy poziom spadku to około 1,5 cm. Różnica w poziomie jest prawie niewidoczna, niemniej pozwala na swobodny odpływ wody, która nie wylewa się na całą łazienkę.

Prostota tej konstrukcji ma też bardzo ważną zaletę, którą doceniamy w ciągu kolejnych lat użytkowania – pozwala na zachowanie maksymalnej czystości. Takie rozwiązanie uwalnia nas od zakamarków brodzika, szyn, ruchomych elementów, często na kółkach, które bardzo trudno doczyścić. Opinie użytkowników wskazują, iż zdecydowanie łatwiej czyści się ją niż tradycyjną.

Sprzątanie łazienki z kabiną walk-in jest znacznie łatwiejsze, a jeśli wyposażymy taflę szkła w powłokę polimerową, na której nie tworzą się zacieki, to dbanie o czystość stanie się zupełnie bezproblemowe. Poszukując rozwiązania prostego, funkcjonalnego i eleganckiego, zdecydowanie powinniście się nad kabiną walk-in zastanowić. Zachowując odpowiednią temperaturę w łazience, potrzebną dla Waszego komfortu oraz prawidłową wentylację będziecie mogli cieszyć się nowoczesnym i użytecznym rozwiązaniem, a przestrzeń Waszej łazienki zyska wyjątkowy charakter.

prysznic walk-in z wanną
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023