Domy z prefabrykatów
Średnia ocen 4/5 na podstawie 19 głosów
Dziś nie musimy czekać latami aż powstanie nasz wymarzony dom. Dzięki prefabrykowanym rozwiązaniom budynek możemy postawić już w kilka dni. Do głównych zalet takich nieruchomości należy przede wszystkim szybkość wykonania, która potrafi być nawet czterokrotnie krótsza niż standardowej inwestycji oraz stosunkowo niski koszt budowy.
Do przyśpieszenia procesu budowy domów niewątpliwie przyczyniły się ostatnie zmiany w prawie budowlanym. Obecnie schemat powstawania nieruchomości może być bardzo prosty. Kupujemy wymarzoną działkę, tworzymy projekt, stawiamy szkielet, na samym końcu urządzamy i możemy się wprowadzać. Choć brzmi to niemożliwie, taka jest rzeczywistość - oczywiście jeśli wszystkie formalności uda nam się załatwić odpowiednio wcześniej, a podczas budowy nie pojawią się komplikacje.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym są prefabrytaty
- jakie są zalety stosowania prefabrykatów
- czy drewniane domy są tańsze niż murowane
Czym są prefabrykanty?
Mianem prefabrykantów określa się gotowe elementy budowlane. Takie moduły powstają w fabryce, gdzie tworzone są pod stałym nadzorem inżynierów w zadaszonych halach. Dopiero gotowe konstrukcje transportowane są na budowę i zestawiane w całość. Na plac trafiają już gotowe ściany z wstawioną stolarką okienną, warstwą elewacyjną, jedynie bez ostatniej warstwy tynku, wyszpachlowane powierzchnie wewnętrzne ścian, gotowe ocieplone panele stropowe i dachowe itd. Z tak przygotowanych modułów samo postawienie ścian może zająć tylko jeden dzień.
Drewniane domy prefabrykowane
Ściany drewnianych domów prefabrykowanych wyróżnia szkieletowa budowa. Elementy konstrukcyjne zrobione są ze specjalnie przygotowanego drewna, które najpierw jest wysuszane w odpowiednich piecach oraz zabezpieczone przed odkształcaniem, ogniem, pękaniem oraz szkodnikami. Jego wilgotność nie przekracza 18%, dzięki czemu przy takim drewnie nie jest wymagana impregnacja. Wszystkie ściany zewnętrzne mają oczywiście dostosowane otwory okienne oraz drzwiowe i ościeżnice. Skrzydła okienne i drzwiowe wstawiane są w fabryce, albo na budowie.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przy produkcji konstrukcja taka pozwala osiągnąć parametry domów pasywnych, co już samo przez się zapewnia oszczędności.
Bardzo ważnym aspektem jest także niski koszt eksploatacji takiego domu. Można w nim zamontować dowolną instalację grzewczą – najlepszą są jednak pompy ciepła. Główną zaletą modułowej konstrukcji jest szybkie nagrzewanie się przy niedużym zużyciu energii, a dobrze zaizolowany i szczelny dom nie wytraca szybko ciepła. Odpowiedni system wentylacji reguluje wilgoć i zapewnia odzysk ciepła. Dzięki zdolności drewna do samoregulacji wilgotności we wnętrzu powstaje mikroklimat, który latem daje chłód, a zimą trzyma ciepło.
Dzięki drewnianej konstrukcji możliwa jest łatwa przebudowa czy modernizacja istniejącej już inwestycji. Problemu nie sprawia także wymiana instalacji.
Warto również zaznaczyć, że jedynymi mokrymi pracami podczas budowy drewnianego domu szkieletowego jest wzniesienie fundamentów. Sprawia to, że nie ma konieczności stosowania przerw technologicznych ze względu na porę roku, a dom może być budowany także w okresie zimowym.
Domy prefabrykowane z keramzytu
Osoby nie mające zaufania do domów z drewna mogą skorzystać z alternatywy jaką jest materiał budowlany keramzyt, czyli lekkie kruszywo ceramiczne uzyskane w wyniku wypalania w obrotowym piecu łatwo pęczniejącej gliny. Pozwala na szybkie postawienie solidnego i masywnego budynku.
Domy wybudowane z keramzytu wyróżniają dobre parametry cieplne, które tworzone są przez porowatą strukturę i odporność na wilgoć. Jeśli izolacja zostanie poprawnie wykonana możemy je uznać za domy energooszczędne.
W wielu biurach i salonach architektonicznych możemy znaleźć gotowe projekty takich nieruchomości. Oczywiście można zamówić także projekt indywidualny. Jest to natomiast droższa opcja. Po adaptacji projektu jest czas na przygotowanie prefabrykatów. W zależności od wielkości domu potrzeba od dwóch do pięciu dni.
Budowa domu z keramzytu jest prosta w wykonaniu, ponieważ ściany keramzytowe posiadają wszystkie niezbędne otwory do przeprowadzenia instalacji. Pozwalają również na dowolne konstruowanie łuków oraz skosów, czy podobnie jak przy drewnie wykonywanie dodatkowych otworów o różnym przeznaczeniu. Elementy ścienne mają zwykle wysokość jednego piętra, ale można do nich dobudowywać kolejne kondygnacje (nie stanowi to również problemu przy szkieletach drewnianych). Warto również zauważyć, że ściany z keramzytu są bardzo wytrzymałe i trwałe, a sam keramzyt jest odporny na korozję biologiczną.
Zalety domów gotowych prefabrykowanych
Największą zaletą prefabrykowanych domów gotowych jest zdecydowanie czas ich wykonania, który może skrócić budowę domu o 10-12 tygodni. Dodatkowo prefabrykaty zwykle są sprzedawane wraz z usługą montażu, dzięki czemu zaangażowanie inwestora w proces budowy jest ograniczone do minimum. Przy tego typu domach nie ma także obaw o solidność wykonania i konstrukcję. Jak pokazuje zagraniczny rynek jest to przyszłość budownictwa, ale czy w Polsce?
W Skandynawii w ogólnej liczbie stawianych domów jednorodzinnych udział domów prefabrykowanych sięga aż 80 procent. U naszych bliższych sąsiadów, czyli w Niemczech i Austrii udział jest mniejszy, ale wynosi od 10 do 25 procent, w zależności od landów. W naszym kraju jest to natomiast wciąż śladowy poziom 1–2 procent.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: