Obalamy mity o powietrznych pompach ciepła
Data publikacji: 20.02.2020, Data aktualizacji: 07.09.2022
Średnia ocen 5/5 na podstawie 6 głosów
Powietrzne pompy ciepła wprowadzają do domu niezwykły komfort. Nie od dziś wiadomo, że naturalne środowisko daje wiele możliwości i wpływa pozytywnie na warunki panujące w domu. Z tych możliwości korzysta powietrza pompa ciepła, którą można zamontować w dowolnym budynku. Wokół tego systemu powstało jednak wiele mitów. Jakie są najpowszechniejsze?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są najczęstsze mity na temat pomp ciepła
- czy pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie
- ile możemy zaoszczędzić dzięki tego typu urządzeniu
MIT: Powietrzne pompy ciepła to bardzo drogie rozwiązania
Instalacja powietrznej pompy ciepła nie jest tak droga, jak mogłoby się wydawać. W wielu przypadkach jest tańsza niż standardowe rozwiązania grzewcze. Jeżeli Twój dom ma 200 m2 powierzchni i korzystają z niego 4 osoby, to cała inwestycja wyniesie maksymalnie 30 tysięcy złotych. Za tę samą inwestycję, jeżeli chcesz wprowadzić do domu ogrzewanie gazowe, trzeba zapłacić 55 tysięcy złotych.
MIT: Powietrzne pompy ciepła są w stanie pracować tylko w plusowych temperaturach
Pompy ciepła to urządzenia, które są w stanie pracować w szerokim przedziale temperatury. Urządzenie działa sprawnie, nawet jeżeli na zewnątrz jest -20 stopni Celsjusza. Pompa ciepła gwarantuje komfort w domu zarówno latem, jak i zimą. Przez cały rok w domu będą mogły panować bardzo dobre warunki termiczne.
MIT: Pompa ciepła to prawdziwy zjadacz prądu
Za każdy 1 kWh zużytej energii elektrycznej z pompy ciepła można uzyskać do 4,27 kWh energii cieplnej. Klient może zdecydować się na pompę ciepła o różnej mocy, nawet od 4 do 27 kW. To również będzie miało wpływ na zużycie prądu. Szacunkowo jednak, pompa ciepła to rozwiązanie energooszczędne, dzięki któremu można wiele zaoszczędzić, a nie stracić.
MIT: Pompa ciepła może działać tylko w łagodnym klimacie
Pompy ciepła są bardzo popularnymi systemami wykorzystywanymi w Szwecji oraz w Danii. Nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie powiedzieć, że panuje tam łagodny klimat. Wręcz przeciwnie. Warunki są tam często bardzo ciężkie. Tym bardziej system sprawdzi się bardzo dobrze w Polsce, gdzie ostre mrozy są raczej rzadkością niż regułą.
MIT: Pompa ciepła nie zagrzeje nam centralnego ogrzewania grzejnikowego
Stare instalowane kilkanaście lat temu pompy ciepła posiadały czynnik chłodniczy o niskim parametrze wydajnościowym, obecnie stosowane takie jak R32 mają dużo wyższy parametr pracy dzięki czemu pozwalają podgrzać temperaturę w instalacji grzewczej do wymaganej wartości przez ogrzewanie grzejnikowe tj 55-60 stopni Celsjusza
MIT: Pompa ciepła typu powietrze – woda będzie dużo droższa w eksploatacji niż gruntowa.
Roczne różnice w kosztach ogrzewania przeciętnego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych to kwota rzędu 500 do 1000 zł na korzyść gruntowej pompy ciepła. Jednak należy pamiętać o tym, iż gruntowa pompa wymaga wykonania odwiertu, który dla domu o takiej powierzchni może kosztować około 30 000 zł. Tak więc dopiero po około 30 latach tak naprawdę ogrzewanie pompą gruntowna jest realnie tańsze.
Więcej informacji o tej formie ogrzewania na największym portalu tematycznym: https://remont.biz.pl/pompa-ciepla/
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: