Parking na prywatnej działce

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 30.03.2020, Data aktualizacji: 26.07.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 66 głosów

Parking na prywatnej działce
Jak uruchomić parking na prywatnej działce? W jaki sposób opodatkowane są dochody z parkingu? Odpowiadamy!

Masz grunt w dobrej lokalizacji i zastanawiasz się, jak go wykorzystać? Zdecydowałeś się na prowadzenie parkingu ale nie wiesz, jak uruchomić parking? Zastanawiasz się w jaki sposób opodatkowane są dochody z parkingu? Na te oraz inne pytania dotyczące parkingu na prywatnej nieruchomości, odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak uruchomić parking na prywatnej działce
 • w jaki sposób opodatkowana jest tego typu działalność
 • czy osoba prowadząca parking musi posiadać kasę fiskalną

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jeśli jest uchwalony dla obszaru, na którym znajduje się twoja nieruchomość – dopuszcza na danej działce prowadzenie tego typu działalności.

Nie potrzebujesz dodatkowego zezwolenia na prowadzenie działalności parkingowej. Wystarczające będzie zatem odpowiednie przygotowanie terenu pod parking oraz wybór formy prowadzenia działalności i jej opodatkowania.

W jakiej formie prowadzić parking?

Jeszcze przed uruchomieniem na prywatnej działce musisz podjąć kilka ważnych decyzji w tym zakresie. Pierwszą z nich jest forma prowadzenia działalności – prowadzenie parkingu jest bowiem aktywnością gospodarczą wymagającą statusu przedsiębiorcy. Nie musisz jednakże zakładać spółki, wystarczająca będzie jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Firmę możesz założyć nie wychodząc z domu korzystając ze strony internetowej – www.firma.gov.pl.

Oczywiście, jeżeli chcesz prowadzić działalność wspólnie z innymi osobami, warto pomyśleć o spółce. Tu również wybór jest niemal swobodny. Wykluczona jest bowiem jedynie spółka partnerska. Ta bowiem dedykowana jest wyłącznie określonym profesjom.

Zakładając działalność gospodarczą w omawianym zakresie, pamiętaj o wskazaniu odpowiedniego kodu PKD. Będzie to kod 52.21.Z - Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy.

Pamiętaj, że jeżeli to twoja pierwsza działalność gospodarcza, może korzystać z ulgi na start, czyli zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy. Następnie zaś, przez okres kolejnych pełnych 24 miesięcy, możesz opłacać tzw. „mały ZUS”.

Jak opodatkowanych jest dochód?

Kluczowy dla tego rodzaju działalności jest wszakże wybór formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z parkingu. Okazuje się bowiem, że prawo podatkowe dopuszcza aż cztery metody opodatkowania. Prócz skali podatkowej (17% i 32%) oraz podatku liniowego (19%), przedsiębiorca może zdecydować się na jeszcze korzystniejsze sposoby opodatkowania. Są nimi: opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz tzw. karta podatkowa.

Jak sama nazwa wskazuje, opodatkowanie ryczałtem polega na tym, że podatnik opłaca daninę publiczną od przychodu bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania. Co więcej, ta forma opodatkowania uniemożliwia korzystanie ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, a także z niektórych ulg. Przychód można wszakże pomniejszyć o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Aby zrekompensować brak możliwości odliczenia większości kosztów, stawka podatku wynosi 17%.

Najpopularniejszą formą opodatkowania dochodów z działalności parkingowej jest karta podatkowa. W tym przypadku opłaca się stałą kwotę w zależności od ilości miejsc parkingowych. Nie jest zatem brany pod uwagę faktyczny przychód oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Stawki tego podatku są następujące:

 • ilość stanowisk: 2 – stawka podatku: 3 zł,
 • ilość stanowisk: do 140 – stawka podatku: 6,90 zł za każde stanowisko postojowe,
 • ilość stanowisk: od 141 do 180 – stawka podatku 966 zł + 10,20 zł za każde stanowisko postojowe powyżej 140,
 • ilość stanowisk: powyżej 180 – 1374 zł +12,10 zł od każdego stanowiska powyżej 180.

Co ważne, podatek w formie karty podatkowej rozlicza się rocznie, a zatem nie jest konieczne składanie miesięcznych deklaracji oraz obliczanie i opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Jednakże, również i w tym przypadku nie jest możliwe korzystanie z ulg podatkowych, czy też rozliczanie się wspólnie z małżonkiem.

Zamiar opodatkowania w tej formie należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego przed jej rozpoczęciem, a gdy zamierzamy przejść na kartę podatkową z innej formy opodatkowania, zawiadomienie składa się do 20. stycznia danego roku podatkowego.

Co z podatkiem VAT?

Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje szczególnych zasad opodatkowania osób prowadzących działalność parkingową. Możesz zatem skorzystać ze zwolnienia kwotowego w tym podatku. Zwolnienie przysługuje obecnie do kwoty przychodów w wysokości 200.000 zł w skali roku. Jeżeli rozpoczynasz działalność gospodarczą w trakcie roku, to kwota ta obliczana jest na dany rok proporcjonalnie. Ze zwolnienia tego można także zrezygnować. W takim przypadku, do opłaty za parking konieczne będzie doliczanie podatku w stawce 23%.

A co z kasą fiskalną?

Pamiętaj jednak, że korzystanie ze zwolnienia w podatku od towarów i usług nie oznacza zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania sprzedaży przy jej użyciu. Co do zasady zatem będziesz musiał posiadać kasę fiskalną. Do końca grudnia 2021 roku istnieje jednakże zwolnienie od tego obowiązku dla osób prowadzących sprzedaż usług świadczonych przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność:

 • w bilonie lub banknotach, lub
 • innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Innymi słowy, jeżeli zainstalujesz kasy automatyczne (parkometry), to możliwe będzie skorzystanie ze ww. zwolnienia. Pamiętaj jednak, iż obowiązuje ono tylko do końca 2021 roku.

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Radca prawny, absolwent studiów II i III stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnik zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: