Jak dobrać odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 18.02.2020, Data aktualizacji: 20.02.2023

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów

Jak dobrać oświetlenie zewnętrzne domu?
Jakiego rodzaju lampy najlepiej sprawdzają się do oświetlenia ogrodu? Jak wybrać zewnętrzne oświetlenie domu? Przeczytaj porady eksperta portalu Ardant.pl

Problem doboru odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego nie dotyczy każdego. To wyzwanie dla szczęśliwców, którzy stali się posiadaczami domu. Same nasadzenia roślin to jeszcze nie koniec prac budowlanych, bowiem odpowiednie oświetlenie zewnętrzne potrafi dodatkowo udekorować i podkreślić całą posesję, poczynając od elewacji, podjazdu, alejek, rośli, a kończąc na tarasie czy basenie. W brew pozorom nie jest to łatwe i proste, dlatego warto podejść do zagadnienia z gotowym planem w głowie lub projektem.

Zanim przejdziesz do działania, poznaj nasze wskazówki i porady, które pomogą zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym kierować się wybierając lampy zewnętrze na elewację domu
 • czy w ogrodzie sprawdzą się lampy solarne
 • jak oświetlić podjazd 

Lampy zewnętrzne na elewację domu

Oświetlenie elewacji i ścian budynku to nieodłączny element każdego domu. Sposobów oraz możliwości jest wiele, ale warto w tym wypadku wziąć pod uwagę kilka aspektów, którymi należy kierować się podczas zakupu lamp i oświetlenia zewnętrznego:

 • Funkcjonalność i wygoda
 • Bezpieczeństwo
 • Energooszczędność
 • Efekt dekoracyjny
 • Trwałość

Funkcjonalność to przede wszystkim dobre i praktyczne oświetlenie terenu wokół domu. Pozwoli ci spokojnie poruszać się w nocy czy gościom w trakcie grillowania lub imprez na świeżym powietrzu. Uwzględnić tu należy doświetlenie wszelkich schodów, spadków terenu lub innych przeszkód, które być może znajdują się przy twojej nieruchomości.

Mówiąc o bezpieczeństwie należy mieć na myśli odstraszanie potencjalnych niechcianych gości. To brak światła pozwala na dokładne oględziny domu przed włamaniem. Zanim do niego dojdzie, dom jest bacznie obserwowany przez wiele dni, najczęściej obserwacja odbywa się z bardzo bliskiej odległości – włamywacz stara się poznać rozkład pomieszczeń, to gdzie śpią właściciele, gdzie chowają biżuterię czy wartościowe przedmioty. Oświetlenie stanowi tutaj spore utrudnienie i minimalizuje potencjalne niebezpieczeństwo w związku z możliwością i chęcią włamania do domu.

Energooszczędność to podstawowy czynnik, który należ brać pod uwagę przy zakupie lamp zewnętrznych. Oświetlenie na elewacji domu najczęściej włączone jest przez kilka godzin na dobę, przez co tanie w zakupie lampy, wcale nie będą tanie w dłuższym rozrachunku.

Efekt dekoracyjny, czyli coś co dodatkowo ozdobi zarówno dom jak i ogród. Odpowiednio dobrane lampy potrafią nadać geometrii budynku dodatkowe walory estetyczne, podobnie z resztą jak w przypadku oświetlenia wewnętrznego.

Mówiąc o trwałości oświetlenia, należy brać pod uwagę fakt, że lampy te będą narażone na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych jak deszcz, śnieg, mróz, wysoka temperatura i bezpośrednim kontakt ze słońcem czy również duża wilgotność. Wybieraj lampy z klasą szczelności nie mniejsza niż IP44.

dom z oświetleniem zewnętrznym

Jakie lampy zewnętrzne dobrać na elewację domu?

Lampy można montować bezpośrednio na elewacji lub w podbitce dachowej. Na elewacji sprawdzają się głównie zewnętrzne kinkiety ścienne, przy wejściu do domu lampy wiszące lub plafony, zaś do oświetlenia dachu budynku najczęściej stosuje się oczka led. Jeśli nie chcesz by lampy świeciły się całymi godzinami, a światło przeszkadzało w wypoczynku, wybierz lampy z czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchu. Zapalą się dopiero wtedy, gdy ktoś zbliży się do strefy tych czujników. Przed zakupem lamp zewnętrznych warto podzielić oświetlenie na kilka stref:

 • Oświetlenie ogrodzenia, podjazdu i wejścia do domu,
 • Oświetlenie ścian budynku,
 • Oświetlenie tarasu,
 • Oświetlenie podbitki dachowej.

Projektując oświetlenie zewnętrzne budynku, weź pod uwagę rozkład bryły i jej wielkość. Niekiedy dobre oświetlenie domu to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt punktów świetlnych. Wybierając nawet najtańsze opcje, koszty mogą iść w tysiące złotych. Jeśli zdecydujesz się na sterowanie inteligentne, czujniki ruchu, zmierzchu, a dodatkowo wybierzesz piękne designerskie lampy, koszt zakupu może wzrosnąć kilkukrotnie.

Dobór oświetlenia zewnętrznego na taras

Taras to miejsce, gdzie spędza się wiele czasu w letnie ciepłe noce. Najczęściej przyjmuje się tu gości i wspólnie odpoczywa. Zbyt mała ilość światła będzie sprawiać sporo problemów podczas jedzenia czy poruszania się po tarasie. Warto w tym przypadku dobrać kilka typów lamp:

 • Oświetlenie górne jako główne - plafony, lampy wiszące,
 • Oświetlenie dodatkowe – słupki led, reflektorki, lampiony, girlandy,
 • Oświetlenie dekoracyjne - świeczki, lampy naftowe, stojące, stołowe lampy.

Problematyczne jest jednak odpowiednie rozplanowanie wszelkich włączników do tych lamp. Jeśli zostaną podłączone pod jeden włącznik światła, mogą dawać zbyt intensywne światło. W tym przypadku pomocne będą modele, które można zaprogramować i sterować przy użyciu telefonu. Podobnie jak w przypadku lamp na elewacji, warto pomyśleć nad tymi z czujnikami ruchu. Dzięki nim po wyjściu na taras, światło zapali się samoczynnie i nie będzie wymagało każdorazowego gaszenia lub zapalania.

Kupując lampy na taras weź pod uwagę technologię oraz barwę światła. Jeśli wybierzesz lampy tarasowe ze zintegrowanymi panelami LED, zastanów się jaka barwa światła bardziej ci odpowiada. Taras to jednak miejsce relaksu więc barwa spokojna i ciepła będzie bardziej stosowna. Jeśli jednak nie masz pewności co sprawdzi się lepiej, wybierz modele z oprawkami na żarówki – te zawsze możesz zmienić niskim kosztem.

Jakie będzie najlepsze oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie ogrodu powinno być możliwie najbardziej bezobsługowe i energooszczędne. Nie ma nic bardziej męczącego niż ciągłe gaszenie i zapalanie lamp wokół domu. Jeśli lampy nie będą wyposażone w czujniki zmierzchu, bardziej niż pewne jest to, że wiele razy nie zostanie zgaszone po nocy. To z kolei przyczyni się do dużo wyższych rachunków za prąd, które zapłacisz w przyszłości.

Co do typów oświetlenia, najbardziej popularnymi lampami ogrodowymi, które Polacy wybierają do swoich ogrodów to:

 • Słupki LED - oświetlenie ścieżek, alejek, schodów, kwietników, donic,
 • Lampy kule – oświetlenie nasadzeń oraz trawników,
 • Reflektory LED – najczęściej oświetlają rośliny wyższego rzędu jak krzewy i drzewa,
 • Girlandy – oświetlenie dekoracyjne z kolorowych żarówek na linie.

Powyższe lampy podzielić można dodatkowo w zależności od źródła zasilania:

 • Lampy podłączone do instalacji elektrycznej - konieczne prowadzenie przewodów w ziemi,
 • Lampy solarne - wykorzystujące energię słoneczną.

A jakie lampy wybrać do swojego ogrodu? Nie brakuje zwolenników obu rozwiązań. Lampy solarne są proste w montażu bowiem wystarczy je umieścić w miejscu z dostępem do słońca. Niestety ich trwałość jest niska, a awaryjność stale wysoka przez co po pewnym czasie niezbędna będzie ich wymiana lub naprawa.

Lampy podłączone do sieci elektrycznej będą bardziej kłopotliwe i droższe w montażu. Zanim rozświetlą nasz ogród, niezbędne będzie wykopanie i poprowadzenie przewodów zasilających. To jednak daje wysoką niezawodność na wiele lat.

Czy w ogrodzie sprawdzą się lampy solarne?

Lampy solarne mają swoje wady i zalety. Nie brakuje zwolenników, ale i przeciwników tego rozwiązania. Zanim zdecydujesz się na ostateczny wybór, poznaj kilka wad i zalet tego rozwiązania:

Zalety lamp solarnych w ogrodzie:

 • Szybki montaż bez konieczności ingerowania w teren (trawnik, rośliny),
 • Rozwiązanie jest tańsze ze względu na niższe koszty montażu (nie wymaga zakupu przewodów i wsparcia elektryka),
 • Możliwość przeniesienie lampy w inne miejsce,
 • Względnie wysoka sprawność,
 • Brak opłat za energię elektryczną,

Wady ogrodowych lamp solarnych:

 • Wyższa cena lampy,
 • Zbyt krótki okres gwarancji,
 • Wysoka awaryjność i podatność na uszkodzenia,
 • Spadek sprawności z biegiem czasu,
 • W wielu modelach brak takich rozwiązań jak czujniki ruchu i zmierzchu,
 • Brak możliwości podłączenia lamp pod rozwiązania inteligentne domu.

To jedne z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie lamp ogrodowych. Lampy solarne to ciekawe rozwiązanie do ogródków działkowych czy domków letniskowych, ale raczej mniej stosowane jako oświetlenie podstawowe ogrodu. Zastanów się czy nie potraktować tego jako oświetlenie dodatkowe i dekoracyjne. Zawsze można ograniczyć ilość punktów świetlnych podłączonych do instalacji elektrycznej kosztem kilka dodatkowych lamp solarnych zasilanych energią słoneczną.

Jak oświetlić ogrodzenie i podjazd domu?

Ogrodzenie posesji oraz podjazdu to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. W ofercie pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań takich jak lampy z wbudowanymi kamerami przeznaczone do montażu na ogrodzeniu. Wyposażone w czujnik ruchu i czujnik zmierzchu, kamerę oraz dysk do zapisu obrazu, pełnić może rolę monitoringu. Wiele z nich można podłączyć do sieci Wi-Fi, która zapisze obraz na dysku twardym komputera. To jeszcze nie koniec ponieważ znajdą się także lampy z mikrofonem i rejestratorem dźwięku, które traktować można jako videodomofon. To znacznie ogranicza koszty wykonania zarówno oświetlenia jak i domofonu jako oddzielnych modułów w instalacji.

Do oświetlenia podjazdów natomiast stosuje się najczęściej słupki LED lub lampy najazdowe. W obu przypadkach takie oświetlenie trzeba zaprojektować już na etapie wykonywania i realizacji samego podjazdu – np. układanie kostki brukowej. W podjeździe powinny znaleźć się odpowiednio ułożone przewody elektryczne, które będą zasilały żarówki czy panele led.

Słupki zewnętrzne led najczęściej mocuje się na obrzeżach wjazdu – przy krawężnikach lub na trawniku nieopodal wjazdu.

W przypadku lamp najazdowych, montuje się je bezpośrednio w gruncie, kostce i płytach betonowych. Są zaprojektowane i wykonane tak, by nie uległy uszkodzeniu po najechaniu ciężkiego auta i sprzętu. To lampy o wysokiej szczelności, które powinny być odporne na zalewanie ich strumieniami wody, odporne na mróz oraz deszcz. To nowoczesne i designerskie rozwiązanie coraz częściej stosowane nie tylko na podjazdach, ale również na tarasach i schodach wokół domu.

Inteligentne zewnętrzne systemy oświetleniowe

Wiele osób szanuje swój czas oraz inteligentne rozwiązania, które ułatwiają codzienne czynności i poprawiają komfort życia. Takimi rozwiązaniami są lampy zewnętrzne wyposażone w dodatkowe urządzenia, pozwalające na ręczne programowanie oraz sterowanie oświetleniem za pomocą telefonu i komputera. Można zobrazować to na bardzo prostym przykładzie.

Wyobraź sobie, że podjeżdżasz pod bramę swojej posesji. Lampa wykrywając ruch, zapala oświetlenie na ogrodzeniu oraz w podjeździe. Gdy wjedziesz już na podjazd, oświetlenie ogrodzenia gaśnie, a włączają się lampy na elewacji budynku. Gdy już wysiądziesz z samochodu i postanowisz udać się na spacer po ogrodzie, rozświetli się alejka, która poprowadzi Cię na taras. Tam z kolei postawienie nogi na pierwszym schodku, spowoduje włączenie oświetlenia tarasowego i jednoczesne zgaszenie lamp w alejkach ogrodu. Gdy usiądziesz wygodnie w swoim fotelu, wszystkie lampy przejdą w tryb czuwania i świecić będą bardzo delikatnym i nastrojowym światłem.

Właśnie z takimi produktami oświetleniowymi spotkać się możesz u renomowanych firm i producentów. Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania nie wymagają projektowania całej instalacji inteligentnej. Kupując odpowiednie lampy, możesz zaprogramować je samodzielnie przy użyciu prostej aplikacji dostępnej na telefon. Rozwiązania te nie należą do najtańszych, ale z pewnością są tańsze niż zlecenie wykonania domu inteligentnego wyspecjalizowanej firmie.

Tematyka oświetlenia zewnętrznego jest dość obszerna i ciężko ją omówić jednym prostym wpisem. To dział oświetlenia, który stale się rozwija i ewoluuje za czym idą nowe i bardziej zaawansowane rozwiązania.

Przed zakupem i wyborem lamp zewnętrznych musisz dobrze zastanowić się nad tym co chcesz osiągnąć. Czy potrzebujesz oświetlenia dla całej nieruchomości, czy wystarczą tylko lampy solarne w ogrodzie, czy swoją rolę spełni oświetlenie w podbitce dachowej. Każda decyzja będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami oraz pracami jakie trzeba będzie wykonać na wczesnym etapie budowy domu.

Materiał opracowany przez portal Ardant.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: