Ogrodzenie gabionowe

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 17.06.2020, Data aktualizacji: 17.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Ogrodzenie gabionowe
Czym charakteryzuje się ogrodzenie gabionowe i jak je zrobić? Sprawdź na RynekPierwotny.pl!

Poszukując oryginalnych pomysłów na ogrodzenie posesji, znaleźć możemy nietuzinkowe i ciekawe propozycje zwane gabionami, obok których trudno przejść obojętnie. Gabiony to elementy budowlane, wykonane z różnorodnych materiałów, zwykle prostopadłościenne, w środku konstrukcji wypełnione między innymi kamieniami.

Przedstawimy Wam dziś ciekawe propozycje ogrodzeń gabionowych wraz ze sposobem ich montażu. Warto pamiętać, iż prawidłowo dobrane ogrodzenie jest wizytówką każdego domu i powinno współgrać z otaczającym je terenem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co to są ogrodzenia gabionowe
 • jak wygląda montaż takiego ogrodzenia 
 • ile kosztuje takie ogrodzenie 

Co to są ogrodzenia gabionowe?

Gabiony znane są w budownictwie od tysiącleci. Stalowe kosze, które wypełnia się dziś kamieniami, tworząc oryginalne, ale też bardzo solidne ogrodzenia wykorzystywane były znacznie wcześniej. Zagłębiając się w historię gabionów, ślady ich obecności w budownictwie odnajdziemy już w starożytnym Egipcie, gdzie służyły między innymi do podtrzymywania nabrzeży czy stabilizowania stromych powierzchni, co ciekawe w ten sposób wykorzystuje się je do dziś.

Do głównych zalet gabionów należą przede wszystkim trwałość, ponadczasowość i stabilność. Decydując się na ogrodzenie tego typu, wykorzystać można szerokie zastosowanie gabionów i wkomponować inne elementy architektury w taki sposób, aby współgrały z ogrodzeniem. Producenci prześcigają się w pomysłach oraz różnorodnych rozwiązaniach.

Elementy stalowe pozwalają na wykonanie mebli takich, jak zestawy wypoczynkowe, ławki, oryginalne donice czy klomby. Prawidłowo zamontowane ogrodzenie gabinowe przetrwa wiele lat i nie będzie stwarzać żadnych problemów w jego użytkowaniu, ponieważ nie wymaga skomplikowanej i czasochłonnej konserwacji.

Ogrodzenia wykonane z gabionów cechuje także niezwykła prostota, co sprawia, że są bardzo estetyczne i nadają otoczeniu domu ciekawego charakteru. Panele gabionowe wypełnić można różnorodnym materiałem w tym również powszechnie dostępnymi kamieniami polnymi.

Ciekawie wyglądają też wszelkiego rodzaju kruszywa w dowolnie wybranych kolorach, których rodzajów producenci oferują mnóstwo. Popularnością cieszą się też materiały odzyskane w procesie recyklingu, czy pozostałości po budowie domu, co nadaje ogrodzeniom ekologicznego charakteru.

Ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenia gabionowe - montaż

Pomysł na ogrodzenie gabionowe to strzał w dziesiątkę. Tego możecie być pewni. Z uwagi na ogromną ilość zalet jest to jedno z ciekawszych rozwiązań na rynku. Poza solidnością, wyjątkową dźwiękoszczelnością i trwałością dochodzi łatwy montaż i stosunkowo niska cena wspomnianych ogrodzeń.

Montaż ogrodzenia gabionowego nie sprawia większych problemów, dzięki elementom z jakich powstają panele, pozwalającym na samodzielną ich instalację wokół posesji. Wielu producentów oferuje oczywiście pełną usługę wraz z montażem, niemniej dla części z Was, którzy odnajdują się w pracach budowlanych, montaż takiego ogrodzenia nie będzie większym wyzwaniem.

Producenci paneli stalowych, dbając o bezpieczeństwo całego procesu, dokładnie instruują w jaki sposób powinna przebiegać samodzielna instalacja. Stabilność stalowych paneli reguluje podmurówka, w której pionowo wbetonowuje się słupy we wcześniej przygotowanych dołkach. Do tak przygotowanych "filarów" montuje się panele, które za pomocą łączników, tworzyć będą specjalne kosze. Jeśli cała konstrukcja jest stabilna, nie pozostaje nic innego jak wypełnić ją kruszywem.

Specjaliści podkreślają, iż dużą różnicę stanowi sposób 'montażu' wypełnienia i znacznie lepszy efekt uzyskamy, wsypując kamień wiadrami, a następnie układając i poprawiając je ręcznie. Im więcej czasu poświęcimy na prace manualne i dopasowanie kruszywa do koszy, tym lepszy uzyskamy efekt. Bardzo interesująca jest też dowolność architektoniczna w wykonaniu ogrodzeń. Możecie zdecydować się na pełne, zapewniające prywatność, wysokie mury z wykorzystaniem gabionów oraz w ciekawy sposób kruszywo w koszach wkomponować w proste ogrodzenie. Inwencja twórcza należała będzie do Was.

Ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenie gabionowe - cena

Decydując się na ogrodzenie gabionowe, będziecie mile zaskoczeni ich stosunkowo niską ceną. Koszty wykonania elementów nie są duże, montaż nie sprawia specjalnych trudności, a i kruszywo, o ile nie zdecydujecie się na wypełnienie ze złota lub innego kamienia szlachetnego, jest tanie i ogólnodostępne.

Możecie także wykorzystać materiały pozostałe między innymi po budowie domu lub pokusić się o kruszywo z recyklingu. Takie podejście pozwoli na to by cena ogrodzenia gabionowego była niższa. Szacunkowy koszt, jaki przyjmuje się dla nakreślenia ceny to około 200 do 800 zł za metr bieżący ogrodzenia.

Pamiętając o ponadczasowości, trwałości przez lata czy choćby dźwiękoszczelności, cena tego rozwiązania staje się ogromną zaletą.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny, dotyczące jednego kompletnego gotowego do montażu kosza gabionowego.

Źródło: www.gabion-tech.pl stan na 28.05.2020 r.
 
Źródło: www.gabion-tech.pl, stan na 28.05.2020 r.
 
Źródło: www.gabion-tech.pl, stan na 28.05.2020 r.
 
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: