Nowy Mural w Warszawie

Dom Development S.A.

Data publikacji: 31.07.2019, Data aktualizacji: 19.03.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Nowy Mural w Warszawie
Nowy mural portretuje Zygmunta Hübnera, wybitnego polskiego twórcę teatralnego i filmowego. Autorką jest Olga Wolniak-Dominik, kuratorka osiedla Żoliborz Artystyczny. Sprawdź!

Nowa odsłona Żoliborza Artystycznego (pomiędzy ulicami Powązkowską i Przasnyską w Warszawie), której budowa trwa od 2018 roku, powstaje vis-a-vis zrealizowanego już osiedla, znanego
oraz wielokrotnie nagradzanego za unikalną architekturę i koncepcję wpisującą się w styl warszawskiego Żoliborza. Mural poświęcony pamięci Zygmunta Hübnera – patrona jednej z osiedlowych ulic, jest pierwszym dziełem powstałym na terenie nowej inwestycji. 

Mural jest kontynuacją konceptu zakładającego tworzenie kolekcji sztuki na terenie warszawskiego osiedla Żoliborz Artystyczny, wyróżniającego się artystycznym charakterem, ogólnodostępnymi przestrzeniami, dzięki którym kilkadziesiąt prac oraz przyjazna osiedlowa przestrzeń są dostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Dotychczas w I odsłonie inwestycji - obok wielu innych dzieł takich jak m.in.: rzeźby, instalacje czy malowidła - stworzono 6 murali wykonanych w technice malowanej, ceramicznej w formie mozaiki czy też z wykorzystaniem szkła. Upamiętniają one znanych artystów tworzących na warszawskim Żoliborzu m.in. Jerzego Ficowskiego,  Hilarego Krzysztofiaka, Zofię Nasierowską, Monikę Piwowarską czy Jerzego Kawalerowicza. 

- Liczne prace artystów na terenie Żoliborza Artystycznego stały się znakiem rozpoznawczym tej części miasta, wielokrotnie odwiedzanej m.in. przez architektów i mieszkańców Warszawy. Kolekcja wszystkich tych prac jest częścią zbiorów Fundacji Dom Development City Art, promującej sztukę miejską. Mural Zygmunta Hübnera jest inauguracją serii prac artystycznych, które będziemy tworzyć w nowej odsłonie popularnej warszawskiej inwestycji. Lekka nowoczesna forma dzieła, nawiązanie do historii słynnego polskiego twórcy, kiedyś mieszkańca Żoliborza, tworzą ciekawe połączenie współczesnego designu z tradycją. Sztuka poza funkcją estetyczną wyzwala w mieszkańcach często bardzo pozytywne zachowania, m.in. ciekawość i wrażliwość, ale także skłania do kontaktu
i sąsiedzkich rozmów – mówi Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Grupy Dom Development i Prezes Fundacji Dom Development City Art.

 

- Idea utworzenia muralu upamiętniającego Zygmunta Hübnera zaciekawiła nas i była impulsem do bliższego poznania Żoliborza Artystycznego. Dla Fundacji i ludzi, którzy go znali ważne jest, by kolejne pokolenia pamiętały Zygmunta Hübnera nie tylko jako wybitnego artystę, erudytę
o nieprawdopodobnym intelekcie, ale także by były ciekawe jego sposobu myślenia. Dla Zygmunta Hübnera teatr był najważniejszym środkiem komunikacji społecznej, miał informować, ciekawić, wtrącać się w rzeczywistość, ale także bawić. Mam nadzieję, że mural i miejsca poświęcone jego pamięci na terenie osiedla będą także inspiracją do dialogu i integracji – mówi Jan Buchwald, Prezes Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera.

 

Zygmunt Hübner (1930-1989) – polski reżyser, aktor, pisarz, pedagog. Był wybitnym dyrektorem kilku polskich  teatrów: Teatru Wybrzeże, Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu oraz Teatru Starego w Krakowie i Powszechnego w Warszawie. Reżyserował w teatrze, zrealizował także ponad 30 spektakli telewizyjnych, także kilka filmów.  Jako aktor występował w teatrze, filmie i telewizji. Był autorem sztuk teatralnych, scenariuszy, książek z dziedziny sztuki teatru, uprawiał felietonistykę. Przez wiele lat był wykładowcą, a od 1975 do 1981 roku dziekanem Wydziału Reżyserii w warszawskiej PWST. Do jego najsłynniejszych i wielokrotnie nagradzanych przedstawień teatralnych należały m.in. „Ulisses” wg Jamesa Joyce'a w Teatrze Wybrzeże, „Mizantrop” Moliera w Starym Teatrze oraz „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale'a Wassermana wg powieści Kena Kesey'a w Teatrze Powszechnym. Najsłynniejsza jego rola firmowa to major H. Sucharski w filmie Westerplatte (reż. S. Różewicz). 

W 25. rocznicę śmierci artysty jego uczniowie i współpracownicy powołali do życia Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera. Fundacja ustanowiła nagrodę "Człowiek Teatru", która po raz pierwszy została wręczona w marcu 2014 r. Fundacja podjęła także starania o nadanie jednej z ulic warszawskich imienia jej Patrona. I właśnie we współpracy z Dom Development starania te uwieńczone są sukcesem. 

 

Dotychczasowe nagrody i wyróżnienia dla Żoliborza Artystycznego:

 • W 2018 roku Nagroda im. Barbary i Stanisława Brukalskich przyznana przez Stowarzyszenie Żoliborzan za realizację inwestycji o znaczących wartościach architektonicznych, doskonale wpisujących się w koncepcję i styl Żoliborza.
 • W 2018 roku Żoliborz Artystyczny został nominowany do Nagrody Twórcy Przestrzeni  – Konkursu dla Deweloperów i Inwestorów, którzy działają na rzecz zrównoważonego rozwoju. Organizatorem Konkursu jest Rzeczpospolita.
 • W 2016 roku w ramach II edycji Konkursu przyznającego Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, Żoliborz Artystyczny otrzymał wyróżnienie za wysoką jakość i unikalny projekt III etapu inwestycji. 
 • W 2015 roku Żoliborz Artystyczny został nominowany do Nagrody Roku 2014 Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) dla budynku apartamentowego osiedla Żoliborz Artystyczny. Inwestycja wygrała również konkurs CiJ Awards 2015 w kategorii Residential Affordable Development of the Year oraz Ranking Inwestycji Deweloperskich 2015 otodom.

Film z tworzenia nowego muralu:

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: