Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nowe Warunki Techniczne dla okien

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 03.04.2017, Data aktualizacji: 04.06.2019

Nowe Warunki Techniczne dla okien
Od stycznia 2018 roku obowiązywać będą nowe Warunki Techniczne dla okien i drzwi. Co się zmieni?

Przepisy te wynikają z konieczności dostosowania się do zasad Unii Europejskiej, która ustala warunki dla budujących domy. Ich głównym celem jest stopniowe zmniejszanie zapotrzebowania obiektów na ciepło oraz zwiększenie wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych. W samej Europie około 40 procent energii pochłaniane jest przez różnego rodzaju nieruchomości.

Zgodnie z istniejącymi przepisami, okna podobnie jak inne materiały budowlane to element projektu budowlanego. Dlatego też ich parametry muszą spełniać odpowiednie warunki zgodne z aktualnymi przepisami. Gdy tylko inwestor otrzymuje pozwolenie na budowę wydane przez odpowiedni organ zobowiązany jest przestrzegać tego co zostało już ustalone. Nowe Warunki Techniczne dotyczą wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych, okien i drzwi. Musi on odpowiadać izolacyjności cieplnej, co oznacza, że nie może przekroczyć określonych wartości granicznych. Dodatkowo nie może zostać przekroczony wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Współczynnik przenikania ciepła U

Zaostrzone przepisy dotyczące okien zmienią wytyczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uw. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury jest sukcesywnie obniżany. Od stycznia 2014 roku w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku przenikalności cieplnej Uw nieprzekraczającym 1,3 W/m2K, zaś połaciowe 1,5 W/m2K. Z początkiem 2017 roku nastąpi zmiana na 1,1 W/m2K dla okien pionowych, a 1,3 W/m2K dla połaciowych. To nie koniec. W kolejnym latach, czyli od 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, a połaciowych 1,1 W/m2K.

Warto dodać, że jeśli projekt został zatwierdzony w 2016 roku, a dom powstanie dopiero w przyszłym roku, budowa odbywa się na starych zasadach. Natomiast taki projekt, który zostanie oddany do zatwierdzenia dopiero pod koniec tego roku, a budowa będzie planowana na następny i nie zostanie zaktualizowany o nowe wymagania Warunków Technicznych może zostać odrzucony, co  znacznie wydłuży wszelkie formalności. Należy pamiętać, że Nowe Warunki Techniczne dla budynków są to minimalne wartości, które powinny posiadać okna. Osoby, które wspierają energooszczędne budownictwo mogą skorzystać z okien o lepszych parametrach niż te znajdujące się w dokumentacji.

To nie tylko krok w kierunku upowszechniania budowy domów energooszczędnych, ale również poprawa świadomości wśród budujących domy. Według Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) zużycie energii w polskich budynkach kształtuje się na poziomie 120–300 kWh/mkw rocznie. W innych krajach Europy wartość ta nie przekracza 50 kWh. Warto również dodać, że około 70 proc. energii zużywanej w budynkach przypada na ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023