Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

6 nieoczywistych miejsc na dom

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 23.07.2021, Data aktualizacji: 12.12.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Nieoczywiste miejsca pod budowę domu
Domek na drzewie lub na wodzie? Wybór miejsca pod budowę domu to jedna z ważniejszych decyzji - nie musi być sztampowa. Gdzie można wybudować dom? Sprawdź!

Wybór miejsca pod budowę domu to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Nie należy ona do najłatwiejszych szczególnie obecnie, kiedy dostępność gruntów spada lub po prostu szukamy czegoś oryginalnego. Warto wtedy wziąć pod uwagę taką alternatywę jak chociażby domek na drzewie lub na wodzie. Szalony pomysł? Niekoniecznie. Sprawdź, jak inni spełnili swoje marzenia o oryginalnej lokalizacji swojego domu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest główna przyczyna budowania domów na wodzie w Holandii
 • w jakim mieście znajduje się największy na świecie domek na drzewie
 • gdzie znajdują się mieszkalne mosty 

Współcześni jaskiniowcy

Mieszkania budowane w ziemi znane są na świecie od wielu lat. Za ojca nowoczesnej, podziemnej architektury uważa się projektanta Malcolma Wells’a. W latach 60. przy jego pracowni powstała sześciopasmowa autostrada. Szukając spokoju i ciszy postanowił dosłownie zapaść się pod ziemię i tam zbudować swoje biuro. Tak powstała nowoczesna ziemianka z łąką zamiast dachu. Architekt poszedł za ciosem i budował kolejne tego typu lokale. Zaprojektował także podziemne biura i stacje benzynowe.

Moda na domy ukryte w ziemi powędrowała z Ameryki do kolejnych państw, m.in. do Anglii, Francji i Holandii. Do Polski ten trend przyszedł stosunkowo niedawno – ponad dekadę temu. W 2009 r. Artysta Zdzisław Bolanowski zbudował podziemny dom nieopodal Łodzi. W kolejnych latach pojawili się jego naśladowcy, ale mimo to podziemne budownictwo rozwija się u nas stosunkowo wolno. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas osiedla Hobbitów będą już w Polsce normą.

ziemianka pod ŁodziąPodziemny dom artysty Zdzisława Bolanowskiego, źródło: bolan.pl

Marynarzem być

Jak zostać marynarzem nie opuszczając domu? Wystarczy zamieszkać na wodzie i nie trzeba ograniczać się do starej, zniszczonej łajby. Można postawić na  nowoczesne, piękne domy. Czy to możliwe? Mieszkania na wodzie nie są żadną nowością. Prawdziwy boom przeżywały w latach 80. w Europie i USA. Była to odpowiedź na wzrost zamożności społeczeństwa przy jednoczesnym wzroście cen gruntów.

Największą popularnością nawodne budownictwo cieszy się w Holandii. Przyczyniły się do tego tamtejsze warunki naturalne. Jedna trzecia powierzchni kraju tulipanów leży poniżej poziomu morza. Mieszkańcy, obawiając się powodzi, postanowili przenosić swoje domy na wodę. Pływające lokale znajdziemy także w Wielkiej Brytanii, Francji, a nawet Polsce. Najbardziej znanym jest ten cumujący od ponad 10 lat przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu.

Domy na wodzie - Holandia Domy na wodzie w Holandii 

Mieszkanie Tarzana

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o domku na drzewie. Te pragnienia nadal muszą tkwić w dorosłych, ponieważ od lat tego typu budownictwo cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W wielu miejscach na świecie domy na drzewach nie są już niczym niezwykłym. Wręcz przeciwnie – to częsta praktyka. Buduje się je m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Austrii, Niemczech. W kraju kwitnącej wiśni są odpowiedzią na duże zagęszczenie ludności, a co za tym idzie problemy lokalowe. Dzięki nadrzewnemu budownictwu Japończycy zyskują dodatkową powierzchnię, której bez wątpienia potrzebują. Warto także zwrócić uwagę na domy na drzewach budowane w USA, a zwłaszcza na ten największy na świecie. Znajduje się on w miejscowości Crossville, Tennessee w USA. To naprawdę potężna budowla. Oparta jest na ogromnym dębie, który mierzy około 80 m wysokości. Całą konstrukcję wspiera sześć innych drzew. W tym niezwykłym domu znajduje się aż 80 pokojów.

domek na drzewieNajwiększy na świecie domek na drzewie, Crossville, Tennessee w USA

Domy na mostach

Mieszkalne mosty mają bardzo długą historię. Budowano je już od średniowiecza jako odpowiedź na problem przeludnienia miast. Mieszkania mieściły się po bokach mostu, a środkiem biegła ulica. Co ciekawe część tych średniowiecznych domów zachowała się do dzisiaj. Warto wskazać m.in. na francuską miejscowość Landerneau, gdzie znajduje się jeden z ostatnich zamieszkanych mostów na świecie – Pont de Rohan. Powstał w 1336 roku nad rzeką Elorn, następnie został przebudowany na początku XVI wieku. Oryginalnie znajdował się tam młyn i więzienie.

Obecnie na moście zlokalizowane są dwa rzędy domów mieszkalnych. Mieszkający w tym miejscu Francuzi do ostatniego centymetra wykorzystali każdą wolną przestrzeń. Landerneau to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc w kraju. Na kilometrze kwadratowym mieszka 1100 osób. Przykłady mostów mieszkalnych można zobaczyć także m.in. w angielskim Bath, we Florencji, czy w bułgarskiej miejscowości Łowecz. 

mieszkalane mostyMieszkalne mosty we Francji, Pont de Rohan

Domy nad przepaścią

Mieszkanie w takiej niecodziennej lokalizacji wybierają osoby, które uwielbiają adrenalinę. Patrząc z okna takiego lokum, z pewnością podnosi się ciśnienie. Plusem są jednak niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki. Jedną z ciekawszych tego typu budowli jest konstrukcja Cliff House znajdująca się na australijskim wybrzeżu. Pomieszczenia w jej wnętrzu rozlokowane są na czterech piętrach. Poruszanie się między kondygnacjami możliwe jest dzięki schodom i windzie. W domku znajdują się także sypialnia, salon, kuchnia oraz łazienka. Na dachu przewidziano parking dla samochodów osobowych.

Cliff House to nowoczesny przykład budowli powstałej nad przepaścią. Nie jest to jednak  nowatorskie rozwiązanie. W Hiszpanii znajdziemy niewielkie miasteczko Cuenca, a tam wielokondygnacyjne budynki zlokalizowane tuż nad urwiskiem. Najwyższe wille mają po sześć, a nawet siedem pięter i nie bez powodu nazywane są wiszącymi domami.

Mieszkania w Hiszpanii

domy nad przepaściąDomy nad przepaścią w hiszpańskim miasteczku Cuenca

Mieszkając w chmurach

Góry to niezwykłe i magiczne miejsce. Zapierające dech w piersi widoki, czyste powietrze to tylko kilka z licznych plusów mieszkania w takiej lokalizacji. To dobre miejsce, aby odpocząć. Nie bez powodu przyjęło się powiedzenie o rzucaniu wszystkiego i ucieczce w Bieszczady. Niektórzy idą o krok dalej i postanawiają zamieszkać naprawdę wysoko w górach albo... na  szczycie skał. Przykład jednego z takich budynków znajdziemy w Gruzji. W wiosce Mia niedaleko 20-tysięcznego miasta Cziatura wznosi się samotna skała Katskhi Pillar, która mierzy aż 40 m wysokości. Na jej szczycie wybudowano pustelnię i niewielką świątynię. Od ponad 20 lat żyje tu mnich Maxim Qavtaradze. Przebywając w takim budynku, bez wątpienia ma się wrażenie bujania w obłokach.

domek w obłokach Pustelnia na skale Katskhi Pillar w Gruzji

Mieszkanie pod ziemią, na szczycie góry czy nawet na wodzie wymaga odwagi i wyjścia poza utarty schemat. Okazuje się jednak, że nie brakuje osób, które marzą o takiej nietypowej lokalizacji. Co więcej, rośnie także liczba tych, którzy te marzenia realizują.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023