Najciekawsze budynki w Warszawie
Średnia ocen 4/5 na podstawie 70 głosów
Warszawa – miasto pełne różnorodności, którą spotkamy na każdym kroku. Tutaj łączy się historia z nowoczesnością. Wizerunek stolicy zmienił się jednak bardzo w ciągu ostatnich kilku lat. Wciąż powstają nowe drapacze chmur, a boom mieszkaniowy nadal trwa. Mimo to, wiele dzielnic zachowuje swój indywidualny charakter. Zapraszamy na krótki architektoniczny spacer warszawskimi ulicami.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaką wysokość ma Warsaw Spire
- gdzie znajduje się PASTa
- na planie jakiej litery zbudowano Centrum Nauki Kopernik
Gdybyśmy mieli określić jednym słowem budynki w Warszawie to pewnie, byłaby to różnorodność. Architektura stolicy zmienia się w zależności od tego, w którym kierunku spojrzymy. Ma to swoje zalety. Z jednej strony widzimy powojenne budynki, na których zachowała się historia, a z drugiej strony wysokie i nowoczesne wieżowce, które zapierają dech w piersiach. A obok nich wszędzie widoczne bloki mieszkalne, w których na co dzień przebywają mieszkańcy.
Zobacz najlepsze oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki
Spacer po Warszawie zwykle odbywa się od samego centrum. A w nim spotkamy kontrowersyjny Pałac Kultury i Nauki, który wciąż wzbudza skrajne emocje. Co ciekawe jest to najwyższy budynek w Polsce. Należy do miasta stołecznego Warszawy, no i jest to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Mimo, że niektórzy uważają, że ten obraz socrealizmu wręcz szpeci stolicę, to podświetlony różnymi barwami nadaje miastu charakteru. Czy wyobrażalibyście sobie Warszawę bez niego?
Warsaw Spire
Najwyższe wieżowce w Warszawie zdecydowanie przykuwają wzrok. Jednym z nich jest nowoczesny kompleks budynków biurowych Warsaw Spire. Główny wieżowiec ma 220 metrów wysokości, a dwa poboczne po 55 metrów. Dach zawieszony jest 180 metrów nad poziomem ulicy Towarowej, resztę wysokości dopełniają maszty. Jest on najwyższy w Warszawie i zalicza się do jednego z najwyższych w całej Europie. Zdecydowanie wyróżniają go ogromne szklane okna, które sprawiają wrażenie jakby cały był pokryty tym materiałem.
Najwyższe budynki w Warszawie Sprawdż
Wewnątrz powstał przestronny, otwarty dla mieszkańców miasta plac, na którym znajdziemy elementy malej architektury oraz tereny zielone jak np. kaskadowy strumień i małe jeziorko. Posadzono tutaj także 140 drzew i ok. 14 tys innych roślin. Wokół wieżowca działają bary i restauracje oraz odbywają się różne wydarzenia kulturalne.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Kolejnym ciekawym obiektem jest tzw. BUW. Jest to najbardziej imponująca inwestycja po 1989 roku. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Marka Budzyńskiego. Charakterystycznym elementem biblioteki jest zieleń, która otacza ją praktycznie ze wszystkich stron, stanowiąc tym samym jego integralną część.
Wyjątkowości nadaje także ogród botaniczny, który znajduje się na dachu i sama kolorystyka elewacji. Tutaj zieleń zgrabnie przeplata się z fioletem. Od strony ulicy Dobrej widoczna jest „fasada kulturowa” która skutecznie nawiązuje do przeszłości: grecko-rzymskiego oraz judeo-chrześcijańskiego źródła polskiej kultury. Świadczą o tym widoczne tablice zapisane w różnych językach i kodach.
Centrum Nauki Kopernik
Idąc dalej w kierunku Wisły możemy zobaczyć Centrum Nauki Kopernik autorstwa pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec z Rudy Śląskiej. Jest to jedna z największych instytucji tego typu w Europie. Przedstawia też nietypowe dotąd podejście do nowoczesnych placówek kulturalno-edukacyjnych w Polsce. To prosty i czytelny dwukondygnacyjny budynek, który został poddany precyzyjnej erozji funkcjonalno-estetycznej.
Główna bryła powstała na planie litery "L". Znajduje się tutaj przestrzeń wystawiennicza, audytorium, kawiarnia oraz sale seminaryjne. Sam budynek jest perforowany przez otwory tworzące atria-kratery, które dzięki trawie, wodzie i drzewom wprowadzają do wnętrza fragmenty otaczającego krajobrazu. Wspomaga to kontrolę temperatury i jakości powietrza w budynku. Obiekt otwiera się na przepływającą wzdłuż działki Wisłę. Przy samej nadrzecznej promenadzie, znajduje się uformowany w terenie amfiteatr oraz sztuczna skała, w której zamknięto kulę planetarium.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Były już najwyższe obiekty. A jakie są najstarsze budynki w Warszawie? Za najstarszą istniejącą do dziś budowlę uchodzi kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Przyrynek 2. Zbudowano go w 1411 r., i sfinansowano ze środków ks. Janusza Starszego i jego żonę Annę Mazowiecką. Dzwonnica została dobudowana w 1518 r. Niestety Kościół uległ znacznemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Odbudowano go natomiast w 1956 r. w formie zbliżonej do pierwotnej.
PASTa
Najstarszym drapaczem chmur jest budynek mieszczący się tuż przy wejściu do metra Świętokrzyska. Powstał w latach 1908-10 przy Zielnej 39 wg projektu Izaaka Gustawa Clasona. Kiedyś stanowił siedzibę Centrali telefonicznej Cedergren. Wznosi się na 61 m od fundamentów, a 51 od poziomu chodnika. Przypomina średniowieczną wieżę zamkową. Styl można określić jako modernistyczny nowy historyzm, który był inspirowany średniowieczem. Wnętrza są natomiast secesyjne, ale nowoczesne.
Stara oczyszczalnia ścieków
Opuszczone budynki w Warszawie to również bardzo atrakcyjny temat. Wiele osób odwiedzając stolicę chętnie zagląda w tego typu miejsca. Jednym z ciekawszych jest choćby ukryty w Lesie Kabackim na Ursynowie tajemniczy obiekt. Pochodzi z czasów II wojny światowej. Ten niewielki dwukondygnacyjny budynek z każdej strony pokryty jest kolorowym graffiti. Kiedyś była to tajna oczyszczalnia ścieków i należała do słynnej jednostki wojskowej "Wicher". Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, czyli polscy matematycy łamali w niej kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Niestety dziś budowla jest bardzo zniszczona i nadaje się do rozbiórki. Niektórzy jednak się tym nie przejmują i chętnie ją odwiedzają.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: