Najciekawsze budynki w Poznaniu
Data publikacji: 04.09.2020, Data aktualizacji: 08.07.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 19 głosów
Poznań zachwyca architekturą. Przechadzając się ulicami stolicy Wielkopolski możemy spotkać naprawdę interesujące obiekty. I nie są to tylko zabytki, ale także perełki nowoczesnego budownictwa. Modernistyczne budowle o nietypowych kształtach rozpoznawalne są na całym świecie.
W tym artykule, przedstawiamy ranking najciekawszych poznańskich budynków.
Z tego artykułu dowiesz się także:
- czym jest Okrąglak
- gdzie znajdziemy kolorowe budynki w Poznaniu
- jaką wysokość ma Atal Warta Towers
Okrąglak
Wpisując w wyszukiwarkę hasło „Poznań budynki” z pewnością trafimy na znany Okrąglak. To ikona miasta i modernizmu. Stanowi konieczny element wycieczek turystycznych. Powstał w 1955 roku i na początku mało komu się podobał. Dopiero pół wieku później przyznano mu prestiżową nagrodę Złotego Quadro i uznano za najlepszy budynek pięćdziesięciolecia. W czasach PRL-u znajdował się w nim dom towarowy, w którym można było znaleźć produkty trudno dostępne gdziekolwiek indziej. Sam budynek ma kształt walca i posiada 9 kondygnacji. Powstał z prefabrykatów, czyli 600 żelbetowych ramek. W dodatku słynie z trzech osobnych biegów schodów, które znajdują się w środku.
Biurowiec Bałtyk
Poznań to też nowoczesne miasto, w którym siedziby mają największe firmy. Wiele z nich znajduje się w 16-piętrowym otwartym w 2017 roku Biurowcu Bałtyk. Zaprojektowany został przez jedną z najbardziej uznanych pracowni architektonicznych na świecie - MVRDV we współpracy z pracownią Natkaniec/Olechnicki Architekci. Zdobył liczne nagrody jak m.in. im. Jana Baptysty Quadro, Bryły Roku 2017, Nagrody Internautów w plebiscycie Nagroda Architektoniczna Polityki czy Prime Property Prize 2017. Co ciekawe, do jego budowy inspiracją był poznański Okrąglak. Cechuje się nieregularną, powycinaną bryłą, która jest widoczna praktycznie z każdego miejsca w centrum Poznania. Sam budynek natomiast - z każdej strony - wygląda inaczej. Może się rozszerzać i zwężać, być smukły i rozległy.
Pixel
Pixel, czyli kompleks biurowców przy ul. Grunwaldzkiej zdecydowanie zasługuje, aby znaleźć się w rankingu najciekawszych budynków Poznania. To projekt słynnej pracowni JEMS Architekci. Nazwę zawdzięcza nieszablonowej koncepcji architektonicznej. Wygląda, jakby był zbudowany z sześciennych kostek. Szybko został okrzyknięty najnowocześniejszym i pierwszym w Poznaniu ekologicznym biurowcem. Wyróżnia się tarasami, zielonym dachem i dziedzińcem. Zdobył szereg wyróżnień w tym - tak jak Okrąglak - nagrodę Jana Baptysty Quadro. Wyróżnia się zdecydowanie unikalną elewacją, w której zastosowano elementy szklane.
Atal Warta Towers
To 17-piętrowy i wysoki na 60 m budynek mieszkalno-usługowy, który wzbudza ogromne zainteresowanie. Powstaje na bazie projektu pracowni AP Szczepaniak. Wyróżnia się nietypową formą, ponieważ konstrukcję tworzy kompozycja mniejszych brył. Są one nieregularne, tak aby uzyskać wrażenie lekkości. Dzięki wertykalnym i horyzontalnym podziałom powstały mniejsze bryły, przesunięte względem siebie. Atal Warta Towers to – według założeń – element miejskiego dialogu między modernistycznymi budynkami. Ważną cechą budynku są kilkumetrowe, nadwieszenie nad linią zabudowy. Kontrastu kolorystycznego nadano poprzez zastosowanie jasno- i ciemnoszarej elewacji z tynków szlachetnych.
Kolorowe budynki - Poznań
Poznań słynie z kolorowego budownictwa, które spotkamy szczególnie na Starym Mieście. Kolorowe fasady kamieniczek i domków przyciągają co roku turystów z całego świata. Tworzą iście malowniczą atmosferę. Kamieniczki charakteryzują wczesnorenesansowe podcienie. Są jedynym w swoim rodzaju zabytkiem szeregowej zabudowy targowej.
Stary Browar
Budynkiem, o którym należy wspomnieć pisząc o Poznaniu, jest z pewnością Stary Browar. To projekt Studia ADS. Obiekt powstał na terenie dziewiętnastowiecznego browaru Huggera. Mimo, iż zostały zachowane fragmenty dawnej architektury przemysłowej, w zdecydowanej większości Stary Browar składa się z form nowych, stylizowanych na dawne. Bazują na ikonografii dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej. Sam projekt budynku nadał kierunek tworzenia powierzchni centrów handlowych w całej Polsce.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: