Multifunkcjonalne M1 - powiemy i pokażemy jak
Data publikacji: 02.02.2015, Data aktualizacji: 13.01.2025
Nasze oczekiwania
Z uwagi na brak doświadczenia lub po prostu dużą ilość pracy takie mieszkania klienci powierzają nam często. Mamy więc i tu doświadczenie. Wielu klientów zaczyna rozmowę od budżetu. Tu mogą pojawić się rozczarowania związane z ofertą. Koszt urządzenia małego mieszkania niestety nie jest mniejszy od urządzenia mieszkania 2 pokojowego. To czego mamy mniej to trochę podłogi i ścian do pomalowania, jednak kuchnię musimy mieć w pełni funkcjonalną, łazienkę, stół, czy miejsce do spania. Zatem nie tylko kupujemy takie mieszkanie drożej za m2 od dewelopera, ale potem też więcej kosztuje nas zagospodarowanie tej przestrzeni. Wystarczy koszt lodówki podzielić na 30m2 i na 45, a zaraz zrozumiecie o czym mówimy.
Projekt
M1 to również dla architekta spore wyzwanie. Chcąc znaleźć najlepsza ofertę kierujemy się często ceną. Niestety przy kawalerce ze zdwojona siłą objawi się brak doświadczenia w realizacjach. Architekt musi płynnie posługiwać się swoją wiedzą związaną z wygodnym korzystaniem z różnych sprzętów i urządzeń przy bardzo ograniczonej przestrzeni. Czasem nawet w doświadczonej w ruch idą płyty kartonowo-gipsowe i próbne sięganie do „szafki narożnej”. Każdy centymetr jest na wagę złota i tak trzeba do niego podchodzić w projekcie.
Przede wszystkim funkcjonalność
Nie chodzi o to, żeby wstawić stół, krzesła, czy łóżko. Aranżacja musi dać użytkownikowi maksymalny komfort. Nadal trzeba zachować lub stworzyć na nowo ciągi komunikacyjne, które będą wygodne. Nie możemy cały czas potykać się o stojący w przejściu stolik. Pominiemy tu łazienkę, ponieważ małe powierzchnie warto omówić osobno i mogą nas spotkać i przy większych mieszkaniach.
Tu deweloperzy już często zadbali o możliwość rozlokowania wszystkich sprzętów. W holu oczywiście jak największa szafa i najlepiej duże lustro lub fronty z lustrem. Możemy też zadziałać odpowiednią grafiką. Przejdźmy do pokoju. Przepisy mówią, że kuchnia powinna być oddzielna, jednak często pozbywamy się ścianki działowej chcą powiększyć przestrzeń. W tym miejscu możemy pomyśleć o niewielkim barku domowym. Najważniejszy będzie pokój. Powinniśmy w nim uzyskać miejsce do wypoczynku w dzień i do spania w nocy, stół jadalniany i najczęściej miejsce do nauki lub pracy. Na końcu pokoju blisko okna uzyskamy wygodne miejsce na biurko. Nie będzie ono też w ciągu komunikacyjnym.
Również w dalszej części pokoju, ale najchętniej trochę dalej od okna możemy ulokować miejsce do odpoczynku i TV. W tak małej przestrzeni najlepiej powiesić telewizor na ścianie. Kanapa odwrócona tyłem sprawi, że spokojnie skupimy się na oglądanym programie bez widoku naczyń. Wieczorem po rozłożeniu kanapy uzyskamy też miejsce do spania, które nie zasłoni całego pokoju. Natomiast jak najbliżej kuchni powinien znaleźć się stół. Wygodnym i mogącym stanąć centralnie będzie stół okrągły. Takie rozwiązanie coraz częściej wybierają nasi klienci.
Kolorystyka ma znaczenie
Małe mieszkanie to ciekawy temat dla młodych architektów. Często stajają się oni zrealizować przeróżne style i pomysły. My wiemy z doświadczenia, że w M1 ciężko odejść na odległość, z której w ogóle taki ciekawy koncept jest widoczny. Nie powinniśmy dokładać faktur, czy materiałów lub ekspozycji. Mieszkaniec będzie wtedy cały czas osaczony intensywnymi elementami lub potykał się o nie. Wnętrze powinno być jasne i lekkie. Kolory neutralne. Najkorzystniejszym jest biel i akcenty. Co ciekawe nie do końca dobrze sprawdzają się nieśmiertelny wydawać by się mogło beże i brązy. Zestawienie bieli z dodatkiem czerni daje nam znacznie większe pole do popisu jeśli chodzi o dodatki.
Lekkie formy
Coraz chętniej sięgamy po rozwiązania, których nie widać. Szklane stoliki i przezroczyste krzesła z tworzyw sztucznych zachowują pełną funkcjonalność mebli drewnianych. Również inne formy, które są lekkie i nie przytłaczają przestrzeni pomogą bardzo ciekawie wypełnić przestrzeń. Warto wspomnieć o drucianych kosztach na owoce, czy inne drobiazgi lub regałach ze szklanymi półkami.
Anna Sadowska, urzadzamypodklucz.pl
Swoją przygodę z designem zaczęła już w dzieciństwie i ta miłość nieprzerwanie trwa do dziś czego owocem jest spółka DekorProjekt.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: