Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Motywy ludowe w wykończeniu wnętrz - hit czy kicz

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 23.07.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Motywy ludowe w wykończeniu wnętrz
Jak wykorzystać motywy ludowe w aranżacji wnętrz? Radzi ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przeglądając projekty oryginalnych dodatków i elementów wykończenia wnętrz, natkniecie się zapewne na styl, który wprowadza do nowoczesnych wnętrz piękne, często barwne motywy ludowe. Jak planować, żeby nie przesadzić z ilością wzorów? Zapraszamy na wycieczkę po prawidłowościach rządzących stylem wykorzystującym ornamentykę ludową.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wykorzystać motywy ludowe w aranżacji wnętrz
  • czy ludowe wzornictwo jest teraz modne
  • czym charakteryzuje się styl ludowy 

Ponadczasowe rozwiązania

Sztuka ludowa we wzornictwie przedmiotów użytkowych zastosowana została już wieki temu. Ludzie od dawien dawna przyozdabiali różnorodne elementy wykończenia wnętrz, a ich dokonania różniły się metodami, jakimi wykonywano zdobienia oraz motywami oczywiście, które zależne były m.in. od szerokości geograficznej czy wydarzeń ważnych dla danego czasu. Na początku XX wieku sztuka ludowa dostrzeżona została przez artystów i projektantów, którzy na dobre zaczęli korzystać ze zdobień na przedmiotach codziennego użytku.

Działające w latach 1901-1914 Towarzystwo Polska Sztuka, skupiające w swoim gronie artystów, rzemieślników i twórców sztuki wszelkiej miało bardzo duży wpływ na przekonanie, iż czerpanie z tradycyjnego wzornictwa jest ogromnym ukłonem w stronę dziedzictwa narodowego. Podążając za postulatami owego Towarzystwa w 1926 roku powstała kolejna bardzo ważna dla sztuki ludowej w Polsce organizacja, która działała później przez przeszło 70 lat, a mianowicie Spółdzielnia Artystów Plastyków Ład.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Nie da się zaprzeczyć, że wpływ owej Spółdzielni był kluczowy i bardzo znaczący dla wykorzystania ludowej ornamentyki na różnych płaszczyznach, a inspiracje pochodziły ze sztuki uprawianej na całym świecie.

żródło: http://2.bp.blogspot.com/-u4IVu8Y_GPc/UkclUG2lZ4I/AAAAAAAAB0E/H6jrgG59QyM/s1600/zalipie.jpg 

Hit czy kit?

Wzornictwo ludowe na przedmiotach codziennego użytku, jak i w elementach wykończenia wnętrz, a także w modzie wraca do łask, co możemy obserwować, przyglądając się sytuacji w ciągu kilku ostatnich sezonów. Neofolk, czyli styl ludowy wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach pojawia się coraz częściej i coraz szerzej jest doceniany. Przeszukując propozycje rynkowe, spotykamy się z folkowymi wykończeniami, zdobnictwem ludowym, zwłaszcza tym najbardziej rozpoznawalnym (styl łowicki czy kaszubski).

Na rynku znajdziemy ornamentykę zdobiącą tkaniny, meble oraz wszelkie drobne przedmioty dekoracyjne. Jeśli marzycie o nadaniu wnętrzu oryginalnego charakteru i ważne są dla Was tradycyjne akcenty, neofolk może okazać się strzałem w dziesiątkę. Styl ten, oprócz motywów ludowych, bardzo lubi naturalne materiały, takie jak surowe drewno, wełna czy glina. Nie trudno zgadnąć, że jest to nawiązanie to przedmiotów wykonywanych przed wieloma laty, kiedy nowoczesnych rozwiązań po prostu nie było.

Neofolk bardzo dobrze współgra ze stylem współczesnym, ale utrzymanym w minimalistycznej tonacji, lubi biel i jednolite kolory, ponieważ wzornictwo najczęściej jest wielobarwne. Zastanawiając się nad wykorzystaniem ludowej ornamentyki, warto zajrzeć do gotowych projektów i inspiracji, aby zobaczyć różne propozycje. Czy styl ten jest w stanie podobać się wszystkim? Oczywiście, że nie. Jego popularność jednak bardzo rośnie, co wskazuje, że trafiają w gusta wielu ludzi. My zdecydowanie popieramy powroty do tradycji, które są naszym kulturowym dziedzictwem i mamy nadzieję, że wielokrotnie będziemy sztukę ludową w aranżacjach wnętrz oglądać.

Źródło: https://folkstar.pl/photos/products/3882/tapeta-z-motywem-ludowym-goralskim-chusty-folk-fototapeta-4163.jpg
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      2 lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o kolejnych 0,25 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,00 proc. To kontynuacja wiosennego, półprocentowego cięcia (do 5,25 proc.), które weszło w życie 8 maja 2025 r. Czy zwrot w polityce pieniężnej to początek prawdziwego odmrożenia na rynku kredytów? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      04 lipca 2025

      Marcin Moneta

    • Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Różnice między spółdzielnią mieszkaniową a wspólnotą mieszkaniową obejmują wiele elementów, zwłaszcza prawa i obowiązki członków, a nawet składowe comiesięcznych opłat. Dominujący obecnie model budownictwa mieszkaniowego, który opiera się w przeważającej mierze na deweloperach, powiązany jest z tworzeniem wspólnot. Ten trend nie wyeliminował jednak z rynku spółdzielni mieszkaniowych, tak popularnych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jak wyglądają praktyczne różnice między nimi? Sprawdzamy!

      02 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Ceny energii elektrycznej rosną systematycznie i konsekwentnie. Za podwyżki odpowiadają m.in. niestabilna sytuacja na rynku, gwałtowny wzrost popytu i coraz wyższe koszty uprawnień do emisji CO₂, narzucane w ramach polityki klimatycznej. Sprawdź, jak wybrać dostawcę prądu i odpowiednią taryfę, by oszczędzić na rachunkach.

      01 lipca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Rentowność nieruchomości i rentowność najmu: ROI a ROE inwestycji

      Rentowność nieruchomości i rentowność najmu: ROI a ROE inwestycji

      Wynajem mieszkań to działalność postrzegana jako bardzo atrakcyjna forma inwestycji na rynku nieruchomości. Kupujący mogą liczyć na dochody większe od innych, mało ryzykownych form inwestowania, takich jak lokaty bankowe. Czy jednak rzeczywiście jest to biznes tak zyskowny? Kluczem do oszacowania, czy kupno nieruchomości pod wynajem będzie się opłacać, jest rzetelne oszacowanie zysków. Chodzi o wskaźnik rentowności inwestycji i czas potrzebny na to, by uzyskać zwrot z nakładów.

      27 czerwca 2025

      Marcin Moneta

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023