Moskitiera na okno

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 26.07.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 40 głosów

Moskitiera na okno
Jakie moskitiery na okno znajdziemy na rynku, ile to kosztuje? Jak zrobić moskitierę? Wyjaśniamy!

Sezon letni w pełni. Poza pozytywnymi stronami tego długo, wyczekiwanego czasu, znajdziemy też kilka mniej przyjemnych. Należą do nich między innymi inwazje insektów, takich jak komary czy muchy. Stosowanie świec zapachowych odstraszających insekty w domu czy produktów owadobójczych nie zawsze jest skuteczne i nie uchroni nas przed dostawaniem się ich do wnętrza mieszkania. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomoże nam rozwiązać ten,problem jest montaż moskitier okiennych (także na okna dachowe i balkonowe).

Poniżej podpowiemy Wam jak zrobić je samodzielnie, jakie moskitiery znajdziecie na rynku i ile to kosztuje.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy mosktiera to skuteczna ochrona przed owadami
 • ile kosztuje moskitiera
 • jak ją wykonać własnoręcznie

Ile kosztuje moskitiera?

Koszt moskitiery zależy od rodzaju, na jaki się zdecydowaliście. Najtańsza wersja to ta, którą wykonać możecie samemu. Koszt wyniesie kilka złotych, ponieważ wszystko, co będzie Wam potrzebne to siatka przeciw owadom oraz taśma klejąca. Jest to rozwiązanie tanie, ale niestety niezbyt trwałe. Poniżej dokładnie opisujemy jak taką moskitierę wykonać.

Dużo łatwiejszym w montażu trwalszym rozwiązaniem jest moskitiera ramkowa, którą można kupić gotową, na podstawie standardowego wymiaru okna, lub zamówić, jeśli okno jest nietypowej wielkości. Montuje się je od zewnętrznej strony okna, a dzięki zastosowaniu trwałej ramki (aluminiowej lub z tworzywa sztucznego) z tzw. kołnierzem, najczęściej nie ma potrzeby ingerowania w konstrukcję okna.

moskitiera w ramceŹródło: Building Companion, https://building-companion.pl/blog/

Koszt moskitiery ramkowej zależny jest od rozmiaru okna i jest stosunkowo niski, biorąc pod uwagę trwałość i szybki sposób montażu (dla przykładu dla okna o wymiarach 80cmx140cm, koszt moskitiery to około 70z). Rozwiązaniem o najwygodniejszym, choć droższym, są moskitiery rolowane – pionowe i poziome, które działają na takiej zasadzie jak rolety. Moskitiera schowana jest w kasecie, którą montuje się do wnęki okiennej lub ościeżnicy, oczywiście od zewnątrz.

W typowych, standardowych oknach i oknach połaciowych najlepiej sprawdzą się moskitiery rolowane pionowe, a w oknach balkonowych lepiej funkcjonują poziome. Jest to także rozwiązanie wielosezonowe i bardzo trwałe, ponieważ kaseta zamontowana na zewnątrz odporna jest na działanie warunków atmosferycznych. Koszt rolet pionowych zależny jest w głównej mierze od producenta i jakości produktu. Ceny zaczynają się od 100 zł i pną się w górę do kilku tysięcy złotych za jedną sztukę.

Ci, którzy na etapie projektu, chcą zminimalizować ilość elementów montowanych do ściany, mogą wybrać wariant znacznie bardziej estetyczny, a mianowicie moskitierę rolowaną wbudowaną razem z roletą, której kaseta znajdować się będzie pod elewacją. Rozwiązanie to jest najdroższe ze wszystkich, niemniej zdecydowanie najbardziej praktyczne i trwałe. Ceny tego typu rolet z wbudowanymi moskitierami to kilka do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak zrobić moskitierę?

Najtańszą wersją, będzie ta wykonana samodzielnie. Do jej zrobienia potrzebna będzie przede wszystkim siatka na owady (poliestrowa lub winylowa) posiadająca jak najmniejsze oczka oraz bardzo cienkie taśmy klejące-jedno oraz dwustronne (opcjonalnie krawieckie rzepy). Tego typu siatki z powodzeniem kupicie w sklepach z artykułami budowlanymi oraz materiałami wykończeniowymi.

Najważniejszą rzeczą, jaką musicie wykonać, jest zdjęcie wymiarów wszystkich okien, na których będziecie chcieli zamontować zrobione przez Was moskitiery. Siatkę możecie kupić na metry i zdecydowanie lepiej nabyć jej odrobinę więcej, niż pokazują zdjęte z okien wymiary. Przystępując do montażu, musimy przyciąć siatkę do wielkości danego okna (wymiar wewnętrzny – tam, gdzie będzie montowana siatka-pamiętając o pozostawieniu kilku dodatkowych milimetrów z każdej strony) Następnie po otwarciu okna, przyklejamy cienką taśmę dwustronną do jego ramy, przykładamy siatkę, naciągamy, aby była odpowiednio napięta i przyklejamy.

Do ramy moskitiery wykonanej z dwustronnej taśmy (ewentualnie wzmocnionej rzepem) naklejamy taśmę jednostronną, bardzo dokładnie, aby nigdzie nie zostały klejące miejsca. Praca musi być wykonana precyzyjnie, aby okno mogło być swobodnie otwierane i zamykane. Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie najtańsze, niemniej do trwałych nie należy, zwłaszcza jeśli sezon letni obfituje w ciepłe dni i okna są przez większość czasu otwarte. Nasza konstrukcja narażona jest więc na warunki pogodowe i najczęściej po jednym sezonie wymaga usunięcia, jeśli więc chcecie cały rok cieszyć się wolnym od insektów mieszkaniem, zainwestujcie w moskitiery w solidnych ramach lub rolowane – do wyboru poziome i pionowe.

Montaż moskitiery

Montaż moskitiery wykonanej własnoręcznie jest stosunkowo prosty i został dokładnie przez nas opisany powyżej. W przypadku moskitiery ramkowej sprawa jest nieco łatwiejsza i na pewno mniej pracochłonna. Jak już wspomnieliśmy, montuje się ją od zewnątrz. Do jej założenia potrzebne będą uchwyty sprężynowe, zwykle w zestawie z moskitierą, które zakłada się na ościeżnicę. W przypadku okien starego typu, w których założenie takiej konstrukcji nie jest możliwe, fachowcy polecają moskitiery ramkowe montowane za pomocą magnesów (w nie niektórych przypadkach mogą być założone też na stałe).

W przypadku moskitier ramkowych balkonowych do montażu używa się zawiasów – stałych, które musimy otworzyć i zamknąć za sobą oraz samoazamykających, które trochę ułatwiają nam życie, ponieważ same się zamykają. Montaż moskitiery rolowanej, zarówno poziomej jak i pionowej wymaga trochę więcej zdolności monterskich. Jeśli Wasze zdolności manualne nie są wysokich lotów, najlepszym rozwiązaniem skorzystanie z oferty montażu od firmy sprzedającej kasety wraz z moskitierami – większość firm ma montaż w swojej ofercie. W przypadku, gdy sami postanowimy je zakładać, powinniśmy ściśle przestrzegać instrukcji danej przez producenta.

 

Źródło: YouTube, Rollomania. 

Moskitiera na okno dachowe

Moskitiery na okna dachowe różnią się między sobą w zależności od producenta, u którego możecie je nabyć. Popularne jest kupowanie okien dachowych z zamontowaną już moskitierą. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem moskitier są w tym wypadku pionowe rolowane, montowane wewnątrz. Dzięki specjalnej konstrukcji, która przesłania całą wnękę, okno dachowe może być przez cały czas otwarte, a Wy możecie cieszyć się pomieszczeniem wolnym od insektów. To na co powinniście zwrócić uwagę podczas wyboru moskitiery na okno dachowe (jeśli nie została zamontowana razem z oknem), to bardzo stabilna i odporna, przede wszystkim na zmienne warunki atmosferyczne rama ze sztywną i mocną konstrukcją oraz dobrej jakości siatką z włókna szklanego oblanego PCV, będąca docelową ochroną przed insektami.

Moskitiera na okno balkonowe

Moskitiera na okno balkonowe nie różni się zbytnio funkcjonalnością od tych montowanych na oknach standardowych i dachowych. Różnica zauważalna jest w moskitierze zabezpieczającej drzwi balkonowe, ponieważ musi pozwalać na swobodne jej otwieranie . W związku z tym, że okno balkonowe nie spełnia roli drzwi, moskitiera może być zamontowana na stałe tak jak w przypadku standardowych okien. Dobrze sprawdzi się tu moskitiera ramkowa, rolowana (zwłaszcza pozioma), plisowana oraz wykonana samodzielnie, jeśli zależy Wam bardziej na oszczędności, niż trwałości.

 
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: