Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Brama garażowa: ile kosztuje montaż i jaką wybrać?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 18.01.2024, Data aktualizacji: 18.01.2024

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Brama garażowa: ile kosztuje montaż i jaką wybrać?
Wybór bramy garażowej to nie lada wyzwanie. Ile kosztuje brama garażowa? Jaka będzie najlepsza? Który z różnych rodzajów bram wybrać? Sprawdź!

Trudno sobie wyobrazić projekt współczesnego domu jednorodzinnego bez precyzyjnie dopasowanych elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej. Zakup odpowiedniej bramy do garażu to idealny sposób, by zwiększyć funkcjonalność oraz atrakcyjność budynku. Nowoczesne konstrukcje są z reguły wyposażone w innowacyjne mechanizmy otwierania i zamykania, które zwiększają komfort użytkowania. Zakup bramy to inwestycja na lata, więc powinien być dobrze przemyślany.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze jednego z najbardziej widocznych elementów elewacji domu? Jaką bramę garażową wybrać? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są rodzaje bram garażowych,
  • ile kosztuje brama garażowa z montażem,
  • jak wygląda ranking bram garażowych.

Rodzaje bram garażowych

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór konstrukcji, które z łatwością można dopasować do szerokości czy wysokości otworu wjazdowego i bryły budynku. Wysokiej jakości bramy zostały wyposażone w sprężyny wykonane z trwałych materiałów, mechanizm przesuwny oraz stabilne prowadnice. Są łatwe w obsłudze i proste w montażu. Można nimi sterować za pomocą pilota lub specjalnej aplikacji. Nowoczesne bramy sprawdzą się m.in. w inteligentnych domach jednorodzinnych oraz segmentach budynków wielorodzinnych. W ofercie producentów znajdują się modele, które różnią się między sobą sposobem otwierania i budową.

Bramy uchylne (płytowe)

Konstrukcje tego typu cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Jak zamontować bramę garażową uchylną? Taka brama może być montowana na ościeżnicach mocowanych na ścianach garażu. Dolna jej część wysuwa się na zewnątrz, a chowa pod sufitem. Zatem przyda się więcej miejsca zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz garażu. Swobodę w otwarciu bramy uchylnej zapewni około metr wolnej przestrzeni przed wjazdem. Do niewątpliwych jej atutów należy nie tylko cena, ale też możliwość obsługi ręcznej lub automatycznej. Jeśli podjazd jest niewielki, warto jednak wybrać inne konstrukcje.

Brama uchylna jest jedną z najpopularniejszych do polskich garażów.

Bramy segmentowe (sekcyjne)

Bez wątpienia sprawdzą się w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Podczas otwierania i zamykania bram garażowych segmentowych nie musimy się także martwić o swobodę w operowaniu. Z pewnością warto je montować w garażach ogrzewanych. To konstrukcje, które składają się z kilku segmentów zabezpieczonych uszczelkami i połączonych zawiasami. Wiele z nich jest wyposażonych w podwójne uszczelnienia w dolnym panelu o grubości 40 mm.

Bramy segmentowe do garażu mogą być wygodne, ale wymagają większego wysiłku przy montażu.

Na szczególne wyróżnienie zasługują stalowe konstrukcje segmentowe wypełnione pianką termoizolacyjną, która tworzy płaszcz bramy. Wybierając system uszczelnień na całym obwodzie, możemy liczyć na ochronę przed zimnem i hałasem.

Bramy rolowane

Zbudowane są z połączonych ze sobą profili i nazywane inaczej żaluzjowymi. Działają w podobny sposób, co rolety okienne. Z tego względu zajmują mało miejsca i są bardzo wygodne w eksploatacji. Większość z nich można kupić z napędem elektrycznym. Są chętnie wybierane przez właścicieli domów, którzy mają problem z wygospodarowaniem większej przestrzeni i miejsca przed garażem. Idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Podczas otwierania bramy garażowej rolowanej panele zwijane są na wale kasety przymocowanej do nadproża.

Bramy rolowane do garażu mogą mieć dostępny system zwijania elektrycznego.

Bramy rozwierane (również bramy rozwierne)

Najczęściej występują w wariancie dwuskrzydłowym. Takie bramy można modernizować i unowocześniać na wiele sposobów – na przykład można zamontować napęd elektryczny. Zazwyczaj otwierają się one na boki. Sposób rozwierania skrzydeł jest zbliżony do otwierania drzwi. Nowoczesne konstrukcje bazują na profilach izolowanych termicznie.

Bramy rozwierane są popularne m.in. w USA.

Dzięki zastosowaniu wypełnień w postaci paneli o grubości 40 mm i ociepleniu pianką poliuretanową zapewniają wysoki poziom termoizolacyjności. Obsługa dwuskrzydłowych drzwi garażowych może być w pełni zautomatyzowana i odbywać się za pomocą pilota. Konstrukcje rozwierane występują w wielu wariantach kolorystycznych (paleta kolorów RAL lub okleiny drewnopodobne).

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru bramy garażowej?

Oferta rynkowa jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając bramę garażową, należy przyjrzeć się bliżej parametrom izolacyjności termicznej. Uszczelnienia na całym obwodzie minimalizują straty ciepła z domu i zapewniają komfort cieplny we wnętrzu garażu. Tym samym mają korzystny wpływ na termoizolację całej bramy. Większe poczucie bezpieczeństwa zapewnią zabezpieczenia antywłamaniowe. Oprócz właściwości użytkowych warto też zwrócić uwagę na walory estetyczne oraz ciężar bramy.

Nie bez znaczenia jest również możliwość dostosowania jej pod wymiar czy wyposażenia w mechanizm automatycznego sterowania. Wygodne i funkcjonalne napędy do bram garażowych należy dobrać do rozmiaru oraz ciężaru całej konstrukcji. Istotne znaczenie ma również materiał, z którego została wykonana. Najpopularniejsze są bramy stalowe, drewniane i aluminiowe.

Brama garażowa - jaką wybrać?

Wymiary bramy garażowej

W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość oraz kształt podjazdu. Jeśli brakuje przestrzeni przed garażem, a podjazd jest krótki i wąski, najlepiej zdecydować się na modele segmentowe lub roletowe. Konstrukcje tego typu nie potrzebują dodatkowego miejsca, ponieważ unoszą się od razu ku górze. Przed zakupem bramy warto dokładnie sprawdzić wymiary wejścia do garażu. Istotne znaczenie ma wysokość, szerokość i ilość miejsca, jaka pozostaje do sufitu oraz ścian. Najlepiej wykonać szkic, który przedstawimy w punkcie sprzedaży.

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest zadaniem przedstawiciela firmy specjalizującej się w produkcji garażowych bram. Zatem jaka wysokość bramy garażowej będzie najlepsza? Największą popularnością cieszą się konstrukcje o wysokości 200-360 cm. Wiele z nich zapewni swobodny wjazd nawet autom terenowym. W przypadku modeli samochodów z bagażnikiem na dachu sprawdzi się wysokość około 240 cm. Najczęściej kupowane są bramy o szerokości pojedynczej do 250 cm i podwójnej 400-500 cm.

Materiał wykonania

Właścicielom domów o rustykalnym wyglądzie przypadną do gustu rozwiązania drewniane. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się bramy w odcieniu bielonego lub ciemnego dębu. Dużym atutem konstrukcji drewnianych jest nie tylko piękny i oryginalny wygląd. Drewno można przyciąć do dowolnego rozmiaru czy kształtu. Bramy drewniane są solidnie wykonane, bardziej przyjazne środowisku oraz nadają całej elewacji wyjątkowego charakteru.

W nowoczesnych domach jedno- i wielorodzinnych sprawdzą się zwłaszcza konstrukcje stalowe. Bramy wykonane ze stali są stosunkowo niedrogie, trwałe oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym nie wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych czy przeprowadzania prac konserwacyjnych. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do wyglądu budynku.

System otwierania i sterowania

Największym uznaniem cieszą się obecnie bramy segmentowe górne, które zajmują mało miejsca. W tym przypadku skrzydło nie wysuwa się poza obrys przestrzeni użytkowej, co zwiększa komfort podczas korzystania z garażu. Nowoczesne modele są zazwyczaj sterowane za pomocą bezprzewodowego pilota. Niektóre z nich zostały wyposażone w czytnik linii papilarnych lub moduł zdalnego sterowania GSM – kompatybilny ze smartfonem.

Bramy garażowe wybierane z automatycznym systemem zamykania i otwierania są komfortowe oraz nowoczesne

Ile kosztuje brama garażowa? 

Na koszt zakupu wpływa kilka czynników, takich jak: rodzaj materiału, rozmiar drzwi, sposób zamykania, wyposażenie dodatkowe. Bramy stalowe są z reguły tańsze od tych, które zostały wykonane z bardziej eleganckiego drewna. Istotny wpływ na cenę ma rodzaj systemu sterowania i wymiary całej konstrukcji. Z większym wydatkiem musimy się liczyć, w przypadku gdy zależy nam na termoizolacji oraz zabezpieczeniach antywłamaniowych.

Tanie są stalowe modele uchylne, które można kupić za około 900-1200 złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za konstrukcje rozwierane. Koszt zakupu takiej bramy to około 2000 zł. Jeszcze droższe są modele segmentowe, które cieszą się obecnie największym zainteresowaniem wśród właścicieli nowoczesnych domów. Za dobrej jakości bramę stalową musimy zapłacić ponad 3000 złotych. Za modele drewniane trzeba zapłacić już znacznie więcej.

Ile kosztuje montaż bramy garażowej? To zależy oczywiście od typu bramy, na który się zdecydujemy, a także od rodzaju sterowania. Istotna będzie także lokalizacja. Zwykle bardziej opłacalnym jest zakup bramy od razu z usługą montażu, którą zrealizuje ta sama firma – dzięki temu na całość będzie obowiązywał VAT w wysokości 8%. Można przyjąć, że koszt montażu to około 15-20% wartości samej bramy.

Jaką bramę do garażu wybrać?

Podczas rozważań, jaka brama garażowa będzie najlepsza, trzeba mieć świadomość, że wiele zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji. Dla niektórych osób priorytetem jest funkcjonalność, dla innych wygląd czy kolor. Dostępne są różnorodne wzory, kolory oraz materiały, takie jak eleganckie bramy stalowe czy naturalne bramy drewniane. Odpowiedni wybór pozwoli harmonijnie wkomponować bramę w całą bryłę budynku. Przed zakupem warto zwrócić też uwagę na obowiązujące normy europejskie związane z bezpieczeństwem podczas eksploatacji. Istotne znaczenie mają właściwości dotyczące odporności ogniowej i dymoszczelności.

Na krótkich podjazdach sprawdzą się zwłaszcza segmentowe bramy, które nie wysuwają się poza obszar przestrzeni użytkowej. W przypadku gdy miejsca na zewnątrz garażu jest pod dostatkiem, możemy zdecydować się na montaż konstrukcji uchylnych. Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć dostępne miejsce i skonsultować się z przedstawicielem firmy, by dobrać optymalne wymiary. Dodatkowo przy wyborze bramy do garażu, warto zastanowić się nad systemem sterowania. Systemy sterowania za pomocą bezprzewodowych pilotów, czy nawet czytników linii papilarnych, dodają nowoczesności i ułatwiają codzienną obsługę.

Brama garażowa - rodzaje

Przy wyborze odpowiedniej bramy sprawdza się stara, ale bardzo aktualna zasada. Dotyczy ona stwierdzenia, że czasem lepiej zapłacić więcej niż inwestować w ten sam produkt w krótkim czasie. Dobrej jakości bramy zapewniają bezawaryjną i komfortową obsługę przez wiele lat.

Ranking bram garażowych segmentowych, uchylnych i rozwieranych

Tak, jak w przypadku wielu produktów, tak i w przypadku bram garażowych, regularnie pojawiają się rankingi, które przedstawiają porównania konkretnych modeli i firm. Oczywiście rankingi różnią się między sobą – w każdym są oceniane inne parametry. Wyłaniają się jednak spośród nich najlepsze firmy, których produkty stają na podium już od kilku lat.

W porównaniach z roku 2023 pojawiają się najczęściej: 

  • brama segmentowa Wiśniowski – jako jej główne zalety użytkownicy wskazują m.in. automatyczny napęd sterowany pilotem lub aplikacją, spełnienie wysokich norm bezpieczeństwa oraz zastosowanie piany poliuretanowej, która zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną oraz świetną wytrzymałość paneli;

  • brama dwuskrzydłowa Markbram – do największych plusów należy cicha praca oraz niezbędne aprobaty oraz atesty techniczne, w tym ISO, a także ocynkowana blacha trapezowa T-10, która sprawia, że skrzydła bramy są bardzo wytrzymałe. Na uwagę zasługuje także fakt, że producent zapewnia możliwość zamontowania dodatkowych drzwi wejściowych z dowolnej strony;

  • brama segmentowa Hormann – charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, jest wyposażona w system antywłamaniowy, który składa się z blokad bocznych, zaczepów ryglujących i wzmocnień. Do zalet można także zaliczyć otwieranie i zamykanie bramy, które odbywa się z użyciem specjalnej szyny, co zapewnia płynną i cichą pracę.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że każdy z nas ma inne oczekiwania i potrzeby. To właśnie te kwestie powinny być znaczące podczas podejmowania decyzji. Mimo wszystko można posiłkować się dostępnymi rankingami, które wskazują najlepsze produkty na rynku i na ich podstawie wybrać bramę dla siebie.

Brama garażowa – jaką wybrać: podsumowanie

Wybór bramy garażowej to istotna decyzja, która wpływa zarówno na funkcjonalność, estetykę, jak i bezpieczeństwo naszego domu. Warto przyjrzeć się różnym rodzajom bram, takim jak uchylne, segmentowe, rolowane czy rozwierane, by dopasować je do indywidualnych potrzeb i warunków przestrzennych. Przy zakupie bramy garażowej istotne są nie tylko parametry techniczne, takie jak izolacja termiczna czy system antywłamaniowy, ale również estetyka, rodzaj materiału (stal, drewno, aluminium) oraz sposób otwierania i sterowania.

Ostatecznie wjazd do garażu to czynność, którą będziemy wykonywać może nawet kilka razy w ciągu dnia. Co więcej, dobra brama garażowa uchroni nasz samochód nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od rąk złodziei. Wobec tego niska cena nie zawsze będzie najważniejszym czynnikiem. Warto postawić na model bramy o wysokiej jakości wykonania, która spełni te oczekiwania i posłuży na długie lata.

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023