Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Styl japandi i wabi sabi

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 29.01.2018, Data aktualizacji: 31.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 31 głosów

Minimalizm w mieszkaniu - japandi i wabi sabi
Cenicie minimalistyczne wnętrza? Poznajcie styl japandi i wabi sabi. Czym się charakteryzują? Wyjaśniamy!

Chłodny minimalizm, który znamy ze stylu skandynawskiego, nie musi kojarzyć nam się wyłącznie z paletą barw dyktowaną przez fiordy, zorze polarne oraz lodowce. W 2018 roku we wnętrzach będzie królowało Japandi, czyli trend łączący styl skandynawski z japońską filozofią Wabi Sabi.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest Wabi Sabi 
  • jak wyglądaja wnętrza w stylu Japandi
  • jakie materiały pasują do tego stylu 
oferty architektów

Wabi Sabi

Wymyślona 600 lat temu w Japonii filozofia Wabi-Sabi jest jednym z najważniejszych filarów japońskiego designu. Słowo “wabi” oznacza prostotę, natomiast “sabi” określa piękno wynikające z upływu czasu. Głównym założeniem filozofii wabi sabi jest odnajdywanie piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach. To także umiłowanie do minimalizmu, jasnych kolorów, naturalnych materiałów, skromnego wykończenia i rzemiosła.

 
http://cdn.newsapi.com.au/

Piękno nieperfekcjonizmu

Choć Scandi nauczyło nas minimalizmu, to wciąż wielu z nas nie potrafi docenić przedmiotów dotkniętych zębem czasu. Wabi Sabi to nic innego jak szacunek do tego, co nieodwracalne, a więc do upływającego czasu, a także akceptacja przemijania. To wybieranie przedmiotów, które ładnie się starzeją oraz sentymentalizm.

Dostęp do wszystkiego, co tylko zapragniemy sprawił, że nie doceniamy rodzinnych pamiątek, a pchle targi omijamy szerokim łukiem. Zamiast nich wybieramy sieciówki oferujące masowo tworzone przedmioty w najmodniejszych wzorach i kolorach w tym sezonie.

Wyznawcy Wabi Sabi poszukują ulotnych emocji i historii zaklętych w przedmiotach, nostalgii i prostego uroku wynikającego z przemijania.  Piękno według tej japońskiej filozofii wiąże się z prostotą i surowością. Wabi Sabi stawia przede wszystkim na autentyczność. To picie kawy z ulubionej, wyszczerbionej filiżanki, uszyta przez babcie haftowana poszewka, czy obraz, w starej drewnianej ramie, który przywołuje miłe wspomnienia.

 https://pl.pinterest.com/
http://www.simplifiedbee.com/

Wnętrze w stylu Japandi

Choć Japandi i Scandi mają wiele wspólnego, to wnętrza inspirowane japońską filozofią są przede wszystkim bardziej przytulne. Wnętrze w stylu Japandii stawia na autentyczność, jest odarte z przepychu i wystawności.

Królują meble i dodatki dalekie od perfekcji, z widocznymi oznakami użytkowania i  wykonane z naturalnych, surowych materiałów, jak kamień, drewno czy wiklina. We wnętrzach inspirowanych japońską filozofią dostrzeżemy również cementowe płytki i  odbarwione marmury.  

W tym trendzie cenione są przedmioty noszące ślady użytkowania i pochodzące z recyklingu. Paleta kolorów w Japandi to przede wszystkim brudna biel, beże oraz kolory ziemi, a więc stonowane barwy, które pozwalają nam się wyciszyć i nie wychodzą na pierwszy plan. Sprawdzą się meble rustykalne, drewniane o prostej formie. Natomiast tekstyliami, które podkreślą przytulny i bezpretensjonalny charakter Japandi są naturalne tkaniny, głównie len, organiczna bawełna oraz wełna.

http://www.houseofchi.se/
https://media.paperblog.fr/

Jak wprowadzić Japandi do swojego domu?

W tym trendzie ważną rolę odgrywa rzemiosło oraz przedmioty wykonane ręcznie. Drewniane detale i rękodzieło ożywią każde wnętrze. Wśród dodatków charakterystycznych dla tego trendu, wymienia się również ceramikę. Surowe, często asymetryczne gliniane naczynia z widocznymi spękaniami i uszkodzeniami są atutem, gdyż ukazują piękno zachodzących w naszym życiu zmian.

Wyobraźcie sobie wykonaną przez Was niedoskonałą, lecz piękną w swej prostocie ceramikę. Czy korzystanie z glinianych miseczek, które stworzyliście własnoręcznie, nie sprawiłoby Wam radości?

Wasze wnętrza urozmaicą również proste dodatki wykonane z naturalnych materiałów, lniana pościel, która nie dość, że staje się coraz bardziej popularna, to jeszcze posiada wiele właściwości zdrowotnych. Natomiast roślinami, które nadadzą Waszemu wnętrzu azjatyckiego charakteru, będą drzewka bonsai oraz wsadzone do wazonu gałązki.

 
http://78.media.tumblr.com/
https://i.pinimg.com/

Japandii czy Scandi?

Chłodny minimalizm charakterystyczny dla stylu skandynawskiego wydaje się być ponadczasowy i prawdopodobnie nigdy się nam nie znudzi. Dzięki swojej ogromnej popularności, ciągle się rozwija i ewoluuje. W prosty sposób możecie go dostosować do swoich upodobań i możliwości, lecz jeżeli pragniecie nadać swojemu mieszkaniu bardziej przytulnego charakteru, a szarości zamienić na beże i kolory ziemi warto pomyśleć nad Japandii.

Ten nowy trend nada wnętrzu Waszego mieszkania niepowtarzalny klimat, pełen ciepła i prostoty. Dzięki nawiązaniu do japońskiej filozofii Wabi-Sabi w prosty sposób sprawicie, że Wasze mieszkanie stanie się przytulne, lecz przede wszystkim będzie opowiadało swoją własną, niepowtarzalną historię.

https://static.domain.com.au/
aranżacja mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023