Wąskie domy
Data publikacji: 23.04.2017, Data aktualizacji: 14.12.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 50 głosów
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jak i czy w ogóle wykorzystywane są odległości pomiędzy budynkami usytuowanymi blisko siebie, zwłaszcza jeżli nie są zbyt duże? Poszukując ciekawych i orygialnych wnętrz, warto zastanowić się nad tym tematem i dobrze mu się przyjrzeć.
Poniżej kilka ciekawych faktów oraz zrealizowanych projektów.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- gdzie znajduje się najwęższy dom na świecie
- kto w nim mieszka
- czy Japończycy budują wąskie domy
Najwęższy dom na świecie
Nie musimy szukać daleko, aby przyjrzeć się temu tematowi z bliska. Najwęższy dom na świecie znajduje się na warszawskiej Woli (skrzyżowanie ulic Chłodnej i Żelaznej), a jego pełna nazwa to Ermitaż – Dom Kereta. Nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego lokatora, izraelskiego pisarza, Etgara Kereta. Dom Kereta ma tylko 152 cm szerokości i to w najszerszym miejscu! Zaprojektowany został przez polskiego architekta, Jakuba Szczęsnego (wraz z grupą projektową Centrala), a głównym inwestorem była Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej.
Dom Kereta ma trzy poziomy mieszkalne, a znajduje się dokładnie pomiędzy dwoma powojennymi budynkami. Mimo tego, że dom w szczelinie zaprojektowany został jako obiekt mieszkalny, nie spełnia on wszystkich polskich przepisów dla lokalu mieszkalnego, a tym samym nie powinno nazywać się go najwęższym domem na świecie. Jakakolwiek byłaby sytuacja prawna tejże instalacji, projekt i wykonanie są naprawdę niezwykłe.
Dom zbudowany jest na planie trójkąta prostokątnego z przeszklonym dachem i jak już wspomnieliśmy, trzema poziomami. Elewacja budynku wykonana została z poliwęglanu oraz wzmacniającej stalowej siatki na frontowej tylko ścianie. Ciekawostką jest także fakt, że dom jest nawiązaniem do wydarzeń, które miały miejsce w życiu, pochodzącej z Warszawy, rodziny Kereta. Ojciec pisarza podczas okupacji hitlerowskiej ukrywał się przez wiele miesięcy w pomieszczeniu, w którym mógł tylko i wyłącznie siedzieć.
Dom stanowi pracownie pisarza oraz miejsce różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Projekt i realizacja docenione zostały przez The World Geography, które umieściło Dom Kereta jako bonus do listy 15 najciekawszych, wąskich budynków świata. Mimo, iż jego rozbiórkę planowano na 2016 rok, dom w szczelinie nadal jest otwarty dla chętnych zwiedzających.
Czy możecie wyobrazić sobie życie w tak wąskiej przestrzeni? Osoby cierpiące na klaustrofobię odpowiedzą zdecydowane nie, tak samo, jak ci z was, którzy mają dzieci. Czy jednak nie byłoby to dobre rozwiązanie dla singla, który większość czasu spędza poza domem i nie przeraża go bardzo mała przestrzeń? W tym wypadku przydałoby się tymczasowe zamieszkanie na próbę, które pozwoli stwierdzić, czy tego typu warunki są dla was odpowiednie.
Japoński punkt widzenia
Ciekawym projektem, któremu warto się przyjrzeć, choćby dla zaspokojenia ciekawości, jest instalacja japońskiego biura architektonicznego Hideyuki Nakayama Architecture, o nazwie O House. Dom ten, nie został wybudowany pomiędzy dwoma budynkami, ale jest tak wąski, że z pewnością zmieściłby się w wielu miejscach. O House jest, jak się domyślacie domem jednorodzinnym (trudno sobie wyobrazić kilka rodzin w tak wąskiej przestrzeni).
Budynek zbudowany jest na planie wycinka koła, przez co bryła przypomina dwupiętrową wygiętą wieżę urządzoną w typowy dla stylu japońskiego, minimalistyczny sposób. Wnętrze O House jest niezwykle jasne i wbrew pozorom, sprawia wrażenie przestronnego. Zaprojektowany został w bardzo odważny sposób, gdyż przednia fasada jest w całości przeszklona, a tym samym pozwala na to, aby każdy przechodzień widział wnętrze domu (na noc ogromne okno zasłonięte zostaje długą zasłoną sięgającą od najwyższego miejsca do samej ziemi, co tworzy dość osobliwy widok).
Całkowita powierzchnia O House wynosi 59,71 m2, a więc wygląda na to, że da się w nim całkiem przyjemnie funkcjonować. Czy uda się jednak wprowadzić na rynek bardzo wąskie domy, które będą spełniały standardy, do których przywykliśmy? Projektów powstaje mnóstwo, realizacji nie jest jednak jeszcze zbyt wiele. Z
decydowanie jest to pomysł wart rozważenia, jeśli jesteście posiadaczami bardzo małej działki, z którą nie bardzo wiadomo co zrobić. Czas pokaże, czy domy w szczelinach oraz te nadzwyczajnie wąskie wpasują się w krajobraz dzisiejszego świata.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: