Męskie mieszkanie - jak urządzić?
Data publikacji: 17.01.2016, Data aktualizacji: 08.08.2022
Średnia ocen 3/5 na podstawie 7 głosów
Każde mieszkanie ma swój niepowtarzalny charakter. To jak urządzicie swoje wnętrze to sprawa całkowicie indywidualna. Kolory ścian, wyposażenie i dodatki są odzwierciedleniem upodobań, pasji i gustu. Projektanci prześcigają się w pomysłach, kolorowe magazyny pełne są przykładów różnorodnych rozwiązań.
Czy urządzenie wnętrza po męsku nie jest więc sprawą oczywistą? Wydawać by się mogło, że kilka potrzebnych mebli, drobiazgów i gadżetów, porozrzucane ubrania i kilka książek załatwią sprawę.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić męskie mieszkanie
- jakie wybrać dodatki
- jakie kolory pasują do takiego wnętrza
Mężczyzna nie potrzebuje przecież kolorowych dodatków, romantycznych firanek, narzutek czy wielkiej szafy na ubrania i buty. Urządzenie wnętrza po męsku nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Projektanci wnętrz przyznają zgodnie, że przygotowanie projektu, który sprosta wymaganiom mężczyzny nie jest wcale łatwym zadaniem.
Funkcjonalność i prostota przede wszystkim
Odchodząc od stereotypowego wyobrażenia o chaotycznym i bałaganiarskim męskim wnętrzu (choć i takie się zdarzają – wyjątki są bowiem potwierdzeniem reguły), projektanci zgodnie przyznają, że to, co liczy się dla mężczyzn najbardziej, to funkcjonalność i prostota. W typowo męskich projektach nie znajdziemy wnętrz przepełnionych meblami czy półek uginających się od drobiazgów (bo szkoda wyrzucić).
Nowoczesny mężczyzna ceni sobie praktyczność posiadanych sprzętów i przedmiotów. Dobrze, jeśli takowe będą wielofunkcyjne, a jeszcze lepiej, jeśli będą mobilne i w razie potrzeby dadzą się przesunąć. Podstawową
zasadą jest więc użyteczność i tym kierują się projektanci, zasiadając nad projektem mieszkania w męskim stylu. Świetnie sprawdza się w tym przypadku styl industrialny – nowoczesny, a jednoczenie surowy i funkcjonalny. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też nawiązanie do stylu skandynawskiego, inspirowanego naturą i wyjątkowego w swojej prostocie.
Męskie kolory
Wchodząc do mieszkania, w którym króluje mężczyzna nie zobaczymy różu i tapet w kwiaty na ścianach. Nie oznacza to jednak, że każdy mężczyzna marzy o pomalowaniu wnętrza na czarno. Męsko nie musi oznaczać ciemno i mrocznie. Przeciwnie – projektanci najczęściej proponują szarości w różnych odcieniach, biele czy kolory ziemi i nieba. Nie ma tu miejsca na nudę. Jak w każdym przypadku, wiele zależy od charakteru domownika. Spokojny, stateczny mężczyzna zdecyduje się na stonowane, delikatne barwy.
Nie będzie bawił się kolorem, aby nie zakłócić harmonii, która jest mu wyjątkowo bliska. Dobrze będzie się czuł w typowo męskich szarościach. Typowy maczo, jak potwierdzają projektanci, postawi między innymi na czerwienie i czerń, aby podkreślić swoją silną osobowość. Jeśli zdecydujecie się na styl industrialny, bardzo dobrze sprawdzi się surowa cegła, która nada wnętrzu surowości i nowoczesności jednocześnie.
Miłośnikom stylu EKO, przypadną do gustu wykończenia w kolorze ziemi. Rozwiązań jest wiele, ważne, aby oddawały charakter mężczyzny i sprawiały, że świetnie będzie się w nim czuł.
Pasja wyrażona w szczegółach
Męskie mieszkanie bez dodatków? Nie ma mowy! Diabeł tkwi przecież w szczegółach. W męskich wnętrzach zdecydowanie częściej niż w tych zamieszkiwanych przez kobiety zobaczymy pasję wyrażoną elementami wykończenia. Coraz więcej mężczyzn przykłada wagę do tego, aby poprzez urządzenie mieszkania pokazać swoją prawdziwą naturę i zainteresowania. Nieważne czy jest to jazda na nartach, gra w piłkę, hokej czy podróże.
Nowoczesny mężczyzn dużą wagę i sporą ilość czasu poświęca swoim ulubionym zajęciom 'po pracy' i często atrybuty typu narty, deska snowboardowa czy fotografie z podróży urastają do rangi świętości. Ważne, aby zastosować odpowiednie dodatki i elementy dekoracyjne, nawiązujące do tego, co w życiu danego domownika najważniejsze.
Łazienka i kuchnia po męsku
Surowcami wykorzystywanymi w projektach męskich łazienek i kuchni jest przede wszystkim kamień, szkło, chrom i aluminium. Świetnie sprawdzą się one jako główny materiał wykończeniowy, ale też jako dodatki. Industrialne oświetlenie w postaci surowych żarówek? Czemu nie! W nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się też chromowane czy miedziane lampy, wszystko zależy od pomysłu, no i oczywiście charakteru. Jedno jest pewne, w łazience nie ma miejsca na zbędne półeczki, dodatkowe szafki, czy dziesięć wieszaków na ręczniki.
Tak samo w kuchni – ma być funkcjonalnie i wszystko 'pod ręką'. Na ścianach, zarówno w kuchni i łazience świetnie sprawdzi się ponadczasowe połączenie czerni i bieli, nadając wnętrzom wyrazistości i optycznej czystości. Dla mężczyzny, który zwykle jada poza domem, wystarczająca będzie mała, prosto urządzona kuchnia, w której zarówno meble, jak i sprzęty ograniczone będą do potrzebnego minimum. W przypadku pana, którego pasją jest gotowanie, warto zaprojektować wszystko tak, aby w przyszłości nie zabrakło miejsca do kuchennych rewolucji.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: