Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie kolekcjonera

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 22.03.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Mieszkanie kolekcjonera
Przedstawiamy najbardziej charakterystyczne elementy wnętrz kolekcjonerów. A Ty co kolekcjonujesz?

Mieszkanie kolekcjonera wyróżnia niezwykłe wyczucie stylu i dbałość o każdy detal. To wnętrze, które przeważnie jest pełne elegancji i szyku, mimo że znajduje się w nim mnóstwo ciekawych przedmiotów. Każdy z nich ma natomiast swoje miejsce i idealnie współgra z całością. Często jest to przestrzeń, gdzie spotykają się ze sobą relikty przeszłości i nowoczesny design. To swego rodzaju manifestacja gustu mieszkańca.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak przechowywać kolekcjonerskie eksponaty
  • jak przechowywać książki
  • w jaki sposób eksponować obrazy 

Kolekcjonować można wszystko, od znaczków, pocztówek, książek czy obrazów po antyki i instrumenty muzyczne. Przy urządzaniu wnętrza każdy kolekcjoner znajduje odpowiednie miejsce dla swoich zdobyczy i często właśnie do nich dopasowuje styl mieszkania. Dlatego też kolekcjonerskie przedmioty są bardzo ważnym elementem aranżacji, a nawet stanowią jej podstawę. Najważniejszą zasadą jest oczywiście dobra organizacja. Tu wszystko ma swoje miejsce, a każdy skrawek wykorzystanej przestrzeni jest dokładnie przemyślany.

Obrazy

Miłośnicy obrazów uwielbiają je przemycać do swoich wnętrz. Nadają one niezwykłego klimatu każdej przestrzeni. Wprowadzają do pomieszczeń pewien artystyczny sznyt. Niektórzy wielbiciele malarstwa, płótnem wypełniają każdy skrawek ściany, a jeśli brakuje miejsca, przenoszą obrazy także na meble czy podłogę. Powoduje to, że możemy w takim wnętrzu poczuć się trochę jak w pracowni artystycznej. Często najważniejsze eksponaty są wyróżniane na sztalugach. Znany polski malarz Andrzej Fogtt swoimi płótnami zapełnił całe mieszkanie, rozwieszając je niesymetrycznie. Całość stworzyła bardzo ciekawe i inspirujące wnętrze.

Książki

To bardzo popularny przedmiot kolekcjonerski. Jeśli uwielbiamy czytać literaturę, to bardzo szybko w naszym mieszkaniu pojawia się potrzeba stworzenia oddzielnej biblioteczki. Starannie ułożone rzędy książek stanowią doskonałą dekorację np. w przestrzeni pod schodami, na antresoli czy w gabinecie. Książki nadają niezwykłego klimatu, ale wprowadzają też nutę klasy do naszych wnętrz. Są takim przedmiotem, który sprawdzi się jako dekoracja każdego domu, należy go po prostu dopasować do istniejącego stylu.

Książki możemy układać w szafach z przeszklonymi drzwiami lub na prostych regałach zrobionych ze sklejki. Sprawdzą się także umieszczone na całych ścianach na przygotowanych specjalnie wiszących półkach z desek. Bibliofile mogą ulubione motywy z książek wykorzystywać również w formie fototapet, czy niezwykle popularnych naklejek ściennych.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Muzyka

Muzyka to pasja, która bardzo angażuje. Stwarza wiele możliwości kolekcjonowania przeróżnych przedmiotów – od płyt i winyli po instrumenty muzyczne. Te ostatnie są sporym utrudnieniem, ponieważ nie tylko zabierają sporo miejsca, ale wymagają także odpowiedniej konserwacji.

Miłośnicy gitar, mogą je zawiesić na ścianie i codziennie cieszyć oko swoim ulubionym instrumentem. Płyty i winyle można natomiast układać w podobny sposób jak książki  na półkach. Najważniejsze z nich, które pochodzą od naszych ulubionych artystów, będą również doskonałą dekoracją ścienną. Okładka może z powodzeniem zastąpić np. obrazy czy fotografie. Ale muzyka to również plakaty i wszelkiego rodzaju naklejki związane z naszymi ulubionymi zespołami czy stylami muzycznymi.  

Pamiątki z podróży

Mieszkanie podróżnika jest kolorowe i pełne inspirujących pamiątek pochodzących nawet z najdalszych zakątków świata. Wszystkie przedmioty przywołują ulubione wspomnienia i miejsca. Często w aranżacji wykorzystywane są również motywy charakterystyczne dla danych stylów jak np. biało-niebieskie ściany rodem z Grecji czy kolorowe kafelki prosto z Maroko. Jedno jest pewne. Tego typu wnętrza są bardzo wyraziste i w widoczny sposób podkreślają pasję domowników.

 

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      2 lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o kolejnych 0,25 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,00 proc. To kontynuacja wiosennego, półprocentowego cięcia (do 5,25 proc.), które weszło w życie 8 maja 2025 r. Czy zwrot w polityce pieniężnej to początek prawdziwego odmrożenia na rynku kredytów? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      04 lipca 2025

      Marcin Moneta

    • Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Różnice między spółdzielnią mieszkaniową a wspólnotą mieszkaniową obejmują wiele elementów, zwłaszcza prawa i obowiązki członków, a nawet składowe comiesięcznych opłat. Dominujący obecnie model budownictwa mieszkaniowego, który opiera się w przeważającej mierze na deweloperach, powiązany jest z tworzeniem wspólnot. Ten trend nie wyeliminował jednak z rynku spółdzielni mieszkaniowych, tak popularnych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jak wyglądają praktyczne różnice między nimi? Sprawdzamy!

      02 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Rentowność nieruchomości i rentowność najmu: ROI a ROE inwestycji

      Rentowność nieruchomości i rentowność najmu: ROI a ROE inwestycji

      Wynajem mieszkań to działalność postrzegana jako bardzo atrakcyjna forma inwestycji na rynku nieruchomości. Kupujący mogą liczyć na dochody większe od innych, mało ryzykownych form inwestowania, takich jak lokaty bankowe. Czy jednak rzeczywiście jest to biznes tak zyskowny? Kluczem do oszacowania, czy kupno nieruchomości pod wynajem będzie się opłacać, jest rzetelne oszacowanie zysków. Chodzi o wskaźnik rentowności inwestycji i czas potrzebny na to, by uzyskać zwrot z nakładów.

      27 czerwca 2025

      Marcin Moneta

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      27 czerwca 2025

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023