Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 01.09.2020, Data aktualizacji: 19.05.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?
Trenujecie w domu? Podpowiadamy dziś, jaką matę do ćwiczeń wybrać - sprawdźcie!

Mata do ćwiczeń to podstawa w przypadku niektórych popularnych treningów np. jogi, fitnessu czy pilatesu. Jest ważna, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas aktywności fizycznej, szczególnie w domowym zaciszu. Warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów mat, które mają różne zastosowanie. W tym artykule podpowiadamy, jaka mata sprawdzi się jako sprzęt do ćwiczeń w domu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym się kierować wybierając matę do ćwiczeń
 • jaką grubość powinna mieć mata do jogi
 • czym jest mata tatami

Mata do ćwiczeń – rodzaje

Zdarza się, że nie posiadając odpowiedniej wiedzy idziemy do sklepu i wybieramy matę pod kątem grubości, koloru czy ceny. Jednak powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej przeznaczenie. Wybór powinien zależeć od ćwiczeń, które będziemy na niej wykonywać oraz warunków, w jakich to będzie robione. Inną budowę, wymiary i właściwości będzie miała mata do ćwiczenia jogi czy treningów siłowych.

mata do ćwiczeń

Mata ochronna

To mata wykorzystywana do stabilizowania niektórych przyrządów do ćwiczeń, tak aby się nie ślizgały. W dodatku wyróżnia się cechami izolacji akustycznej - minimalizuje odgłosy generowane przez sprzęt do ćwiczeń w domu. Zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami przy korzystaniu z takich przyrządów, jak rowerki stacjonarne, orbitreki, stepery itp. Mata pod sprzęt do ćwiczeń pełni również rolę stabilizacyjną w przypadku lekko nierównych nawierzchni.

Mata gimnastyczna

Wykorzystywana jest przede wszystkim do ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacyjnych oraz treningów gimnastycznych, a nawet akrobatycznych. Wyróżnia się o wiele większą grubością oraz wielkością od pozostałych. Jej podstawowym celem jest ochrona przed uderzeniami oraz kontuzjami. Trudniej utrzymać na niej równowagę, dlatego sprawdza się do ćwiczeń w pozycji leżącej, ale również do rehabilitacyjnych czy korekcyjnych.

Mata do jogi

Mata do jogi często mylona jest z matą do tradycyjnych ćwiczeń. Wyróżnia się lekkością i niewielkimi rozmiarami. Przy tym jest cienka, ponieważ grubość waha się 2,5 do 3,5 mm. Jej głównym zadaniem jest poprawa komfortu oraz przyczepności podczas treningu – dlatego też najczęściej jest antypoślizgowa. Nie jest to natomiast dobre rozwiązanie do treningu siłowego, ponieważ nie zapewnia odpowiedniego komfortu. Wiele osób jogę ćwiczy na świeżym powietrzu, więc znaczenie ma również izolacja cieplna.

mata do jogi

Mata treningowa

Jest najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Taki sprzęt do ćwiczeń w domu wykorzystywany jest do treningów, jak ćwiczenia fitness, aerobowe czy pilates. Chroni przed poślizgiem oraz otarciami i kontuzjami. W dodatku zadaniem takiej maty jest izolacja ciała od podłogi, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Można na niej zachować równowagę, stabilne podparcie oraz przede wszystkim - utrzymać komfort podczas treningu. Taka mata do ćwiczeń powinna wyróżniać się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Mata tatami

Mata do ćwiczeń tzw. tatami wytwarzana jest z wytrzymałych tworzyw syntetycznych, które mają służyć do trenowania wschodnich sztuk walki.

Mata tatami

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważnym parametrem jest oczywiście cena. Mimo, że najtańsze maty kupimy już za kilkanaście złotych, nie jest to rozwiązanie dobre na dłuższą metę. Nawet początkujący mogą się zrazić, ponieważ nie zapewnią one odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę, czy dany model jest odpowiedni do naszych potrzeb i preferencji. Trzeba sprawdzić wymiary, tak aby mata do ćwiczeń nie okazała się za krótka lub za szeroka. Grubość natomiast powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanych ćwiczeń, podobnie jak elastyczność. Najlepiej, jeśli sprawdzimy, która z nich jest dedykowana do naszego rodzaju treningu.  

 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: