Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Marmur we wnętrzu - jak go wykorzystać?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 16.04.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 23 głosów

Marmur we wnętrzu
Wykończenia wnętrz z wykorzystaniem marmuru – jak wykorzystać marmur we wnętrzach? Sprawdź ponadczasowe rozwiązanie!

Marmur to materiał budowlany, który wykorzystywany był już w Starożytności, zarówno w budownictwie, jak i w rzeźbiarstwie, które do dziś możemy podziwiać. W związku z tym, że wiele z rzeźb i monumentów nadal cieszy nasze oczy, możemy się domyślić, że materiał ten jest niezwykle trwały i wytrzymały. W jakiej formie sprawdzi się w naszych nowoczesnych wnętrzach? Czy można użyć go na każdej powierzchni? Poniżej kilka przydatnych informacji, które pomogą odpowiedzieć na powyższe pytania oraz garść inspiracji i pomysłów na wykorzystanie marmuru we wnętrzach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety marmuru
  • jakie są wady marmuru
  • czy marmur może się przebarwiać

Marmur, czyli co?

Marmur jest kamieniem naturalnym, zbudowanym głównie z wapnia, wydobywany między innymi w Polsce, na terenie Sudetów, głównie w Masywie Śnieżki. Nasz polski marmur cechuje biała (nazywany Biała Marianna) i szaro-zielono-różowa (Zielona Marianna) barwa, choć to nie jedyne jego odmiany. Znane na całym świecie marmury wydobywane są też w Cannara we Włoszech oraz w Chorwacji na wyspie Brać. Marmurowe wykończenia kojarzą nam się zwykle z luksusem, z pałacami, z greckimi monumentami, z przepychem i bogactwem. Jak ma się to zatem do współczesnych wnętrz? Czy możemy wykorzystać go w naszych skromnych progach? I przede wszystkim jak się sprawdzi w codziennym użytkowaniu?

Rodzaje marmuru

Jak zapewne widzieliście nie raz, marmur występuje w wielu barwach i nie jest jednolity. Na rynku znajdziemy mnóstwo wzorzystych, niepowtarzalnych propozycji, a najbardziej charakterystyczną cechą są wstęgi podkreślające użylenia kamienia, występujące naturalnie. W palecie barw marmuru znajdziemy zarówno biele, odcienie żółci i pomarańczy, zielenie, błękity, granaty i czernie. Przeglądając propozycje rynkowe, jesteśmy pewni, że nawet najbardziej wymagający z Was, znajdą taki, który będzie odpowiadał oczekiwaniom i upodobaniom. Z marmuru wykonuje się nagrobki, blaty kamienne, schody kamienne, parapety, grzejniki, kominki, kuchenne akcesoria i wiele innych rzeczy, w zależności od uzdolnienia kamieniarza.

Zalety i wady marmurowych wykończeń

Jak już wspomnieliśmy, marmur zbudowany jest z wapnia, co sprawia, że jest bardzo podatny na działanie czynników takich jak kwasy występujące w owocach, ocet, środki chemiczne, różnorodne płyny wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Z uwagi na fakt, iż nie jest to kamień zbyt twardy, wystawiony na zbyt długie działanie wody, może ulegać przebarwieniom. Jeśli myślicie o wykorzystaniu marmuru w Waszym mieszkaniu, powinniście wiedzieć, że zdecydowanie nie sprawdzi się on w kuchni, jako blat kuchenny, przede wszystkim dlatego, że nie jest on odporny na wymienione wyżej substancje. W kuchni nie ma dnia, aby blaty nie były narażone na zabrudzenia czy zalanie.

Marmur, mimo swego surowego wyglądu, wskazującego na wytrzymałość, może sobie z nimi nie poradzić, a jego renowacja jest zwykle dość kosztowna. Nie zmienia to faktu, że marmurowe powierzchnie są eleganckie, pięknie się prezentują i odpowiednio utrzymane cieszyć będą oczy przez wiele lat. Jest to ich bezsporna zaleta i mimo kłopotliwej czasem pielęgnacji, nie da się zaprzeczyć, że są zjawiskowe. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie ze szkodzącymi substancjami nie będzie miał do czynienia. Często jak wyżej wspomnieliśmy, wykorzystywany jest na parapetach, posadzkach, schodach, jako obudowy kominków, a także na ścianach. Często użytkowany może się ścierać, niemniej dzięki dobrej konserwacji i renowacji co jakiś czas, jego piękno nie ulega trwałemu uszkodzeniu.

Na co zwrócić uwagę?

Do najważniejszych parametrów, na jakie powinniście zwrócić uwagę kupując kamień naturalny, jest jego twardość, która określana w skali MOHS (a ang. measurment of hardness). Twardość marmuru określa się w 10 – stopniowej skali od 3 do 5, czyli jest stosunkowo miękki. Dla porównania, na pierwszym miejscu wspomnianej skali znajduje się najtwardszy z kamieni – diament. Bardzo ważna jest też świadomość, iż każda marmurowa płytka jest inna, ma inne użylenia, różni się często odcieniem.

Zanim zaczniecie je układać na wybranych przez Was powierzchniach, pamiętajcie aby dobrze ja obejrzeć, wybrać odpowiednie i prawidłowo ze sobą połączyć. Płyty i płytki marmurowe są kosztowne i warto ich układaniu poświęcić dużo czasu. Dobrym pomysłem jest też wycieczka do najbliższego bądź polecanego zakładu kamieniarskiego, rozmowa z kompetentnym fachowcem oraz wybranie naprawdę doświadczonej ekipy remontowej. W przypadku marmuru zdecydowanie powinniście postawić na jakość, a nie na oszczędność.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023