Kupno mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca?

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Data publikacji: 13.06.2013, Data aktualizacji: 03.01.2022

Kupno mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca?
Szybkie transakcje kupna-sprzedaży nie są dziś ani łatwe, ani korzystne. Na kupca trzeba czekać kilka a nawet kilkanaście miesięcy. Podobnie dzieje się na rynku wynajmu. Ceny wynajmu metra kwadratowego spadają, ale nie wszędzie w takim samym tempie. Trudno ocenić, w jakim czasie rynek nieruchomości znów złapie oddech i zacznie oddychać pełną piersią. Jeżeli ktoś planuje krótkoterminowe ulokowanie kapitału, to stanowczo nie jest to dobry moment na tego typu inwestycje

Mieszkanie - inwestycja dla cierpliwych

Rynek sprzedaży i najmu mieszkań jest niepewny. Nie inaczej dzieje się też w przypadku innych możliwości lokowania kapitału. Lokaty bankowe, obligacje skarbowe, akcje giełdowe, fundusze inwestycyjne - to produkty inwestycyjne, które do niedawna cieszyły się sporym zainteresowaniem inwestorów. Niemniej straciły na znaczeniu przez wzrastającą inflację. Przy rozważaniu zakupu mieszkania w celach inwestycyjnych, od razu trzeba zdać sobie sprawę z horyzontu czasowego, w jakim zaangażowany kapitał będzie się zwracał. Uwzględniając przy tym wahania koniunkturalne, które w sposób istotny mogą wpłynąć na osiągane z wynajmu dochody.

Aby nie stracić, a zyskać

Każda decyzja inwestycyjna powinna być poprzedzona analizą, z uwzględnieniem wszystkich za i przeciw oraz oceną ryzyka, na jakie możemy sobie pozwolić. Aby dobrze zainwestować i kupić mieszkanie pod wynajem, należy nabyć mieszkanie w ciekawej lokalizacji, uwzględniając przy tym profil najemcy oraz standard wykończenia.

Dla jakiego najemcy mieszkanie?

Młode małżeństwa i studenci to największa grupa docelowa w większości Polskich miast. Kierując swoją ofertę do tej grupy, należy uwzględnić dwa najważniejsze aspekty - miejsce dobrze skomunikowane z resztą miasta oraz przystępną cenę. Mieszkania położone na obrzeżach miasta, pomimo, że tańsze, nie będą przyciągały najemców. A to przełoży się na ponoszenie start, a nie osiąganie zysków.

Lokalizacja

Dobre połączenie z resztą miasta jest priorytetem. Liczy się szybkość i sprawne dotarcie do pracy czy na uczelnię. Niemniej ważne jest sąsiedztwo i najbliższe otoczenie nieruchomości. Im spokojniej i bardziej kameralnie, tym lepiej. Większy popyt zgłaszany jest też na mieszkania w niewysokich blokach zlokalizowanych nieopodal centrum handlowego czy miejsc sportowo-rekreacyjnych.

Wykończenie

Nic na siłę i nic z niczego. Nie da się korzystnie zainwestować bez odpowiedniego nakładu finansowego. Oszczędzając na wszystkim można nie osiągnąć nic. Przy wykańczaniu wnętrz warto skorzystać z pomocy architektów. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów poniesionych na rozwiązania, które mijają się z gustem najemców. Dzięki czemu właściciel zaoszczędzi nie tylko czas, ale i pieniądze.

Jak obecnie kształtują się ceny wynajmu?

Na korzyść właścicieli wynajmujących swoje mieszkania, działa brak jakiejkolwiek pomocy państwa w nabywaniu mieszkań przez młodych. Na program Mieszkanie dla Młodych trzeba będzie zaczekać do początku przyszłego roku. Analizując średnie ceny mieszkań za wynajem 1-, 2- i 3-pokojowego mieszkania, od razu można stwierdzić, że bardziej opłacalny jest zakup własnego M. Comiesięczne raty za 2-pokojowe mieszkanie, wyniosłyby dużo mniej niż 2,7 tys. zł za wynajem w Warszawie. Raty za swoje mieszkanie, byłyby z pewnością zbliżone do cen wynajmu ze Szczecina 1,6 tys. zł, Krakowa 1,7 tys. zł czy Poznania 1,8 tys. zł.

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce nie sprzyja nabywaniu mieszkań przez przeciętnych obywateli. Wielu rodzin nie stać nawet na zakup własnego lokum. A to sprzyja z kolei właścicielom posiadającym kilka mieszkań z przeznaczeniem na wynajem, którzy pomimo spadków cenowych, zawsze będą mogli liczyć na stały, comiesięczny dochód.

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Z wykształcenia filolog i ekonomista.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: