Kupno mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca?

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Data publikacji: 13.06.2013, Data aktualizacji: 03.01.2022

Kupno mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca?
Szybkie transakcje kupna-sprzedaży nie są dziś ani łatwe, ani korzystne. Na kupca trzeba czekać kilka a nawet kilkanaście miesięcy. Podobnie dzieje się na rynku wynajmu. Ceny wynajmu metra kwadratowego spadają, ale nie wszędzie w takim samym tempie. Trudno ocenić, w jakim czasie rynek nieruchomości znów złapie oddech i zacznie oddychać pełną piersią. Jeżeli ktoś planuje krótkoterminowe ulokowanie kapitału, to stanowczo nie jest to dobry moment na tego typu inwestycje

Mieszkanie - inwestycja dla cierpliwych

Rynek sprzedaży i najmu mieszkań jest niepewny. Nie inaczej dzieje się też w przypadku innych możliwości lokowania kapitału. Lokaty bankowe, obligacje skarbowe, akcje giełdowe, fundusze inwestycyjne - to produkty inwestycyjne, które do niedawna cieszyły się sporym zainteresowaniem inwestorów. Niemniej straciły na znaczeniu przez wzrastającą inflację. Przy rozważaniu zakupu mieszkania w celach inwestycyjnych, od razu trzeba zdać sobie sprawę z horyzontu czasowego, w jakim zaangażowany kapitał będzie się zwracał. Uwzględniając przy tym wahania koniunkturalne, które w sposób istotny mogą wpłynąć na osiągane z wynajmu dochody.

Aby nie stracić, a zyskać

Każda decyzja inwestycyjna powinna być poprzedzona analizą, z uwzględnieniem wszystkich za i przeciw oraz oceną ryzyka, na jakie możemy sobie pozwolić. Aby dobrze zainwestować i kupić mieszkanie pod wynajem, należy nabyć mieszkanie w ciekawej lokalizacji, uwzględniając przy tym profil najemcy oraz standard wykończenia.

Dla jakiego najemcy mieszkanie?

Młode małżeństwa i studenci to największa grupa docelowa w większości Polskich miast. Kierując swoją ofertę do tej grupy, należy uwzględnić dwa najważniejsze aspekty - miejsce dobrze skomunikowane z resztą miasta oraz przystępną cenę. Mieszkania położone na obrzeżach miasta, pomimo, że tańsze, nie będą przyciągały najemców. A to przełoży się na ponoszenie start, a nie osiąganie zysków.

Lokalizacja

Dobre połączenie z resztą miasta jest priorytetem. Liczy się szybkość i sprawne dotarcie do pracy czy na uczelnię. Niemniej ważne jest sąsiedztwo i najbliższe otoczenie nieruchomości. Im spokojniej i bardziej kameralnie, tym lepiej. Większy popyt zgłaszany jest też na mieszkania w niewysokich blokach zlokalizowanych nieopodal centrum handlowego czy miejsc sportowo-rekreacyjnych.

Wykończenie

Nic na siłę i nic z niczego. Nie da się korzystnie zainwestować bez odpowiedniego nakładu finansowego. Oszczędzając na wszystkim można nie osiągnąć nic. Przy wykańczaniu wnętrz warto skorzystać z pomocy architektów. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów poniesionych na rozwiązania, które mijają się z gustem najemców. Dzięki czemu właściciel zaoszczędzi nie tylko czas, ale i pieniądze.

Jak obecnie kształtują się ceny wynajmu?

Na korzyść właścicieli wynajmujących swoje mieszkania, działa brak jakiejkolwiek pomocy państwa w nabywaniu mieszkań przez młodych. Na program Mieszkanie dla Młodych trzeba będzie zaczekać do początku przyszłego roku. Analizując średnie ceny mieszkań za wynajem 1-, 2- i 3-pokojowego mieszkania, od razu można stwierdzić, że bardziej opłacalny jest zakup własnego M. Comiesięczne raty za 2-pokojowe mieszkanie, wyniosłyby dużo mniej niż 2,7 tys. zł za wynajem w Warszawie. Raty za swoje mieszkanie, byłyby z pewnością zbliżone do cen wynajmu ze Szczecina 1,6 tys. zł, Krakowa 1,7 tys. zł czy Poznania 1,8 tys. zł.

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce nie sprzyja nabywaniu mieszkań przez przeciętnych obywateli. Wielu rodzin nie stać nawet na zakup własnego lokum. A to sprzyja z kolei właścicielom posiadającym kilka mieszkań z przeznaczeniem na wynajem, którzy pomimo spadków cenowych, zawsze będą mogli liczyć na stały, comiesięczny dochód.

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Z wykształcenia filolog i ekonomista. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2008 r. Pracowała w Instytucie Analiz Gospodarczo-Ekonomicznych oraz w dziale nieruchomości magazynu ekonomicznego Home& Market. Współpracowała z magazynem Polish Market, Bloomberg Businessweek Polska oraz portalem eBroker.pl Zwolenniczka niezależnego myślenia i niekonwencjonalnych rozwiązań.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: