Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Aneks kuchenny: inspiracje, aranżacje, meble. Kuchnia z aneksem bez błędów

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 17.07.2024, Data aktualizacji: 17.07.2024

12 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 89 głosów

Aneks kuchenny: inspiracje, aranżacje, meble. Kuchnia z aneksem bez błędów
Kuchnia otwarta na salon to ciekawy patent na aranżację pomieszczenia, nazywanego sercem całego domu. Jak urządzić aneks kuchenny? Sprawdź!

W projektach współczesnych domów i mieszkań coraz częściej kuchnię łączy się z salonem. Niezależnie od tego, czy jest to świadoma decyzja, czy spowodowana ograniczonym metrażem, stajemy przed zadaniem połączenia dwóch przestrzeni o odmiennych funkcjach i urządzenia ich w taki sposób, aby współgrały ze sobą. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 30 m2 i więcej? Jak pogodzić mały salon z aneksem kuchennym? Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co to jest aneks kuchenny i jakie funkcje pełni,

  • jak znaleźć pomysł na aneks kuchenny,

  • jak wykonać aranżację aneksu kuchennego.

Aneks kuchenny – co to jest?

Aneks kuchenny to zwykle niewielka, otwarta przestrzeń kuchenna, która jest zintegrowana z innym pomieszczeniem, najczęściej salonem lub jadalnią. Charakteryzuje się kompaktowym układem, który łączy funkcjonalność pełnej kuchni z estetyką wnętrza, w którym się znajduje. Aneksy kuchenne są popularne w nowoczesnych aranżacjach mieszkań, gdzie priorytetem jest optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz tworzenie spójnych i harmonijnych wnętrz. Dzięki otwartemu układowi, aneks kuchenny sprzyja integracji domowników oraz umożliwia swobodne komunikowanie się podczas gotowania. Dodatkowo takie rozwiązanie często sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne.

Początkowo szczególnie popularny stał się aneks kuchenny w kawalerce. Ze względu na mały metraż, rozwiązanie się świetnie sprawdziło. Dziś jednak architekci tworzą projekty pokoju z aneksem kuchennym dla mieszkań 2- czy 3-pokojowych oraz przestronnych domów. Nie dziwi już nawet apartament z aneksem kuchennym. Kuchnia otwarta na salon skradła serca wielu i pojawia się już w zdecydowanej większości nieruchomości.

Wyspa kuchenna

Kuchnia z aneksem – ważne relacje

Aneks kuchenny to układ, którego zaletą jest lepsza integracja domowników. Czas poświęcony gotowaniu staje się czasem spędzonym z rodziną. Możemy swobodnie ze sobą rozmawiać i doglądać dzieci, w tym samym czasie szykując ulubione potrawy.

Ci, którzy najczęściej stoją za aneksem kuchennym, twierdzą, że dzięki niemu podczas gotowania nie czują się „odesłani” do kuchni, a w czasie wizyty gości mogą zabawiać ich rozmową i przygotowywać posiłek jednocześnie.

Stół znajduje się na tyle blisko, że ta otwarta przestrzeń szybko wypełnia się zapachem kuchni i przygotowywanych potraw. Tu tętni domowe życie. To właśnie skumulowanie przestrzeni, jaką tworzy aneks kuchenny z funkcją przygotowania posiłków na niewielkiej przestrzeni oraz przeniesienie możliwości wspólnego spędzania czasu i jedzenia do jednego pomieszczenia, zapoczątkowało trend otwarcia kuchni na salon.

Co ciekawe, kryje się w tym psychologia i sposób życia, który jest ukierunkowany na otwartość, chęć podjęcia wspólnych działań oraz gościnność.

Zalety i wady – kuchnia z aneksem kuchennym

Jak każde rozwiązanie, aneks kuchenny w bloku czy domu ma swoje plusy i minusy, które mogą wpływać na komfort użytkowania i funkcjonalność wnętrza. Ocena tych aspektów bywa często bardzo subiektywna, ponieważ zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji domowników. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom kuchni z aneksem kuchennym, aby lepiej zrozumieć, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego rozwiązania.

Pokój z aneksem kuchennym – zalety 

Główną zaletą aneksu kuchennego jest oszczędność miejsca. Nie trzeba wydzielać kolejnego pomieszczenia na kuchnię, a salon pełni jednocześnie funkcję jadalni. Bez dodatkowej ściany i drzwi pomieszczenie jest jaśniejsze i optycznie większe. Koszt jego wykończenia jest też nieco niższy.

Taka aranżacja nadaje wnętrzu nowoczesnego charakteru. Producenci urządzeń AGD stawiają dziś nie tylko na funkcjonalność produktów, ale również ich design. Dlatego wybierając spośród sprzętów o różnych kolorach i stylach, można tak urządzić aneks kuchenny, aby pasował do pozostałych pomieszczeń.

Pomysł na aranżacje pokoju z aneksem kuchennym to dobre rozwiązanie szczególnie dla singli, kiedy nie ma drugiej osoby pełniącej obowiązki gospodarza. Z drugiej strony, aneks sprawdza się również w rodzinie, dając domownikom więcej wspólnego czasu.

Wielu młodym osobom, które decydują się na pierwsze cztery kąty, nawet mała kuchnia z aneksem w bloku bardzo się podoba. Jednak trzeba pamiętać, że kiedy taka aranżacja aneksu kuchennego z salonem zostanie wprowadzona, potem trudno będzie wygospodarować z tej przestrzeni oddzielne wnętrza w mieszkaniu. To, do jakich funkcji zostanie zaplanowane, będzie mało prawdopodobne do zmiany w przyszłości.

Kuchenne wady aneksów kuchennych

Jakie kuchenne wady ma aneks kuchenny? Jeśli w naszym mieszkaniu ma się pojawić kuchnia w aneksie, musimy pamiętać, że wtedy zawsze musi panować w niej porządek. Niestety, nawet przy lekkim bałaganie ma się wrażenie, że w całym pomieszczeniu nie jest posprzątane. Niektórzy obawiają się także unoszących się po całym wnętrzu zapachów z gotowania ze względu na brak ścian i drzwi do kuchni, ale montaż dobrego okapu powinien je ograniczyć. 

Aneks kuchenny to także konieczność spójnej stylizacji całego wnętrza. Nie można – tak jak w wypadku oddzielnej kuchni – zastosować w pokoju dziennym i jadalni innej kolorystyki i stylistyki. Kuchnia z aneksem musi stanowić dopełnienie reszty.

Drzwi do kuchni, która mieści się w osobnym pokoju, zawsze można zamknąć, zostawiając tam cały rozgardiasz i wszelkie zapachy. Niestety nie będziemy towarzyszyć gościom w trakcie przyrządzania posiłku, ale też nikt nie będzie śledził naszych kulinarnych poczynań. W zamkniętej kuchni mamy więcej miejsca (większa liczba ścian to większa liczba szafek, które możemy zawiesić). Dla osoby, która lubi gotować, takie miejsce jest prawdziwym królestwem.

Osobna kuchnia jest o wiele bardziej ustawna, łatwiej też ją urządzić. Nie jesteśmy zobligowani do dopasowania szafek do mebli w salonie, nie musimy chować też zmywarki czy śmietnika w szafkach na zamówienie. Dzięki temu urządzenie tej części mieszkania może okazać się znacznie tańsze. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na remont w salonie, nie będzie to miało wpływu na kuchnię i na odwrót.

Kuchnia z aneksem - otwarta

Jak urządzić pokój z aneksem kuchennym? Aranżacje i zasady

Najczęściej na aneks kuchenny decydujemy się w salonie. Przejście od tzw. strefy roboczej, czyli tam, gdzie znajduje się przestrzeń kuchenna, do wypoczynkowej powinno być łagodne. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o nawiązania w kolorystyce i wystroju, które będą pojawiać się w obu pomieszczeniach. Jak urządzić aneks kuchenny z salonem?

Kuchnia z aneksem kuchennym – aranżacja przestrzeni

Ważną kwestią, szczególnie jeśli masz mały pokój z aneksem kuchennym, jest odpowiednie zaplanowanie odległości, aby kuchnia była funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, który wskazuje optymalne rozmieszczenie trzech głównych elementów kuchni:

Dzięki temu można zminimalizować odległości pokonywane podczas gotowania, co znacznie ułatwia pracę.

Kluczowe jest również zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami kuchni. Przy kuchence należy zostawić przynajmniej 60 cm blatu roboczego po jednej stronie, aby mieć wygodne miejsce do przygotowywania potraw. Jeśli planujesz układ z szafkami naprzeciwko siebie, przestrzeń pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 120 cm, co zapewni komfortowe przejście i umożliwi jednoczesne otwieranie szafek po obu stronach – choć to oczywiście niełatwe, jeśli masz malutki aneks kuchenny.

Podłoga w salonie z aneksem kuchennym

Wybór podłogi do salonu z aneksem kuchennym jest kluczowy dla spójności i funkcjonalności wnętrza. Jednolita podłoga na całej powierzchni może sprawić, że przestrzeń będzie wyglądała na większą i bardziej harmonijną. Należy jednak pamiętać, że podłoga w kuchni musi być odpowiednio trwała i odporna na wilgoć oraz zabrudzenia

W tej roli świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne lub panele winylowe, które łączą estetykę z praktycznością. Tradycyjne panele laminowane mogą okazać się ryzykownym wyborem ze względu na ich podatność na uszkodzenia przez wodę. 

Alternatywnie można zdecydować się na ułożenie innej podłogi w aneksie kuchennym i innej w salonie – na przykład płytki w aneksie kuchennym i panele w strefie dziennej. Takie rozwiązanie może jednak optycznie zmniejszyć przestrzeń i wprowadzić pewien wizualny podział. Aby uniknąć tego efektu, warto zadbać o harmonijne przejście pomiędzy strefami, na przykład wybierając kolory i materiały, które będą do siebie pasować. Dodatkowo odpowiednie wykończenie krawędzi podłogi oraz zastosowanie listew przypodłogowych pomoże utrzymać estetyczny wygląd wnętrza.

Aneks kuchenny – meble

Meble do aneksu kuchennego to kolejny aspekt, który warto przemyśleć, aby stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Muszą one współgrać nie tylko z podłogą i ścianami, ale także z meblami w salonie, aby całość prezentowała się spójnie i harmonijnie. 

Ze względu na ograniczoną przestrzeń, kluczowe jest wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. Warto zainwestować w meble na wymiar, które idealnie dopasują się do specyfiki pomieszczenia i pozwolą na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Modułowe rozwiązania, takie jak szafki z systemem cichego domyku czy wysuwane kosze, znacznie zwiększają komfort użytkowania kuchni. 

Oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym

Oświetlenie aneksu kuchennego odgrywa kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalnej i przytulnej przestrzeni. Należy pamiętać, że różne strefy pomieszczenia wymagają odmiennego rodzaju oświetlenia, aby zapewnić komfort użytkowania i odpowiedni nastrój. W kuchni niezbędne jest mocne, skoncentrowane światło nad blatami roboczymi, które ułatwi przygotowywanie posiłków. 

Jako lampy do aneksu kuchennego świetnie sprawdzą się reflektory podszafkowe oraz sufitowe, które można skierować na konkretne miejsce. Oczywiście dużo łatwiej jest, jeśli masz aneks kuchenny z oknem i naturalne światło oświetla blat roboczy, jednak mimo wszystko musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Kuchnia w aneksie

Aneks kuchenny z salonem – inspiracje

Aneks kuchenny może być całkowicie otwarty na salon lub symbolicznie odseparowany. Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu? Najlepiej ścianką, barkiem lub meblami, które wpiszą się w styl aneksu kuchennego. Projekt zabudowy kuchennej jest uzależniony przede wszystkim od układu pomieszczenia, a często także od rozmieszczenia przyłączy. Meble kuchenne mogą przebiegać wzdłuż jednej ściany – popularnym rozwiązaniem jest aneks kuchenny na jednej ścianie, ale także aneks kuchenny w kształcie litery L lub U.

Taki kształt sprawdzi się, jeśli mamy aneks kuchenny narożny. Aranżacja powinna być tak dopasowana do wnętrza, aby była jak najbardziej przygotowana do spełniania odpowiednich funkcji. Nowoczesny aneks kuchenny  otwarty na salon musi opierać się na przemyślanym projekcie, który uwzględnia wszelkie funkcjonalne rozwiązania dostępne na rynku. Jest to np. wysoka lub narożna zabudowa. Warto też zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje przestrzeń.

Aneks kuchenny na poddaszu ze skosem będzie nakładał na nas pewne ograniczenia, podobnie jak bardzo mały aneks kuchenny. Inspiracje dostępne w sieci powinny być tu jednak pomocne.

Aneks kuchenny na poddaszu wymaga od nas większego umiarkowania.

Co jeszcze warto zrobić, gdy masz kuchnię z aneksem? Inspiracje wskazują na wiele ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest również aneks kuchenny z półwyspem lub aneks kuchenny z wyspą, które w naturalny sposób oddzielają kuchnię od stref wypoczynkowych. Na dodatek są wielofunkcyjne – mogą pełnić funkcję roboczego blatu lub miejsca na szybkie śniadanie czy mini bar. Aneks kuchenny może służyć także jako np. miejsce do pracy.

Wyspą doskonale rozdzielisz salon z kuchnią. Co ważne, taki projekt często wymaga większej przestrzeni, a sama zabudowa do wyspy kuchennej stwarza więcej możliwości przechowywania, ponieważ mogą tam znajdować się dodatkowe szafki. Jednak nawet mały aneks kuchenny z wyspą jest do zrobienia, jeśli odpowiednio rozplanujemy pomieszczenie. Możemy zdecydować się także na aneks kuchenny ze stołem, który niejako też rozdzieli strefy w mieszkaniu.

Duży i mały aneks kuchenny z salonem – estetyka i funkcjonalność

Urządzając kuchnię z aneksem kuchennym, warto zadbać o to, aby jak najmniej przypominała strefę roboczą. Niezależnie od tego, czy preferujemy minimalizm, czy wręcz przeciwnie – uwielbiamy eklektyzm i wnętrza pełne dodatków, najlepiej zadbać o to, aby wnętrze kuchni współgrało ze strefą dzienną. W miarę możliwości warto ukryć większość sprzętów i kuchennych akcesoriów.

Idealna jest do tego zabudowa. W łatwy sposób można wówczas zaplanować meble do całej aranżacji w mieszkaniu. To bardzo popularne, aby tak łączyć elementy znajdujące się w domu. Lodówka i piekarnik, które oplata zabudowa, zamknięte szafki, uporządkowane blaty – to nieodłączne elementy dobrego projektu aneksu kuchennego. Do takiej aranżacji dokładamy odpowiedni stół, szafki w pokoju dziennym i spójne wnętrze z aneksem kuchennym gotowe.

Salon z aneksem kuchennym – aranżacja pełna harmonii

Ważny jest też styl samych mebli kuchennych i stół do aneksu kuchennego. Minimalistyczna aranżacja kuchni o lakierowanych frontach nie będzie wyglądała dobrze przy klasycznych, meblach z drewna i odwrotnie – styl rustykalny na tle nowoczesnego salonu może stracić cały swój urok. Strefa dzienna jest urządzona w stylu skandynawskim, prowansalskim czy loft? Bądź konsekwentny i w ten sam sposób zaaranżuj aneks. Jeśli w jednej przestrzeni tworzymy dwie strefy o odmiennych funkcjach, projekt powinien być jak najbardziej kompleksowy i harmonijny, a zabudowa spójna. Stosunkowo łatwa pod tym względem jest aranżacja kawalerki z aneksem kuchennym, gdzie mniejsza przestrzeń determinuje mniej elementów, które potencjalnie mogłyby się ze sobą „gryźć”.

Aneks kuchenny w stylu loftowym.

W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, aneks kuchenny można zaprojektować tak, aby przyciągał uwagę lub żeby stanowił neutralne tło. Skutecznym zabiegiem jest dopasowanie koloru zabudowy kuchennej do ścian. Sprawdza się to zarówno w przypadku bieli (stąd też bardzo popularny jest biały aneks kuchenny z salonem), jak i innych, bardziej odważnych kolorów (choć czarny aneks kuchenny sprawdzi się w niewielu wnętrzach). 

Z aneksem czy bez? Zdecyduje deweloper

Chociaż to, jakich kuchennych aranżacji oczekujemy, jest kluczowe przy kupowaniu mieszkania, okazuje się, że wybór nie zależy tylko od nas. Przeglądając plany budowlane lokali, rzadko dziś można spotkać się z kuchnią zamkniętą.

Aneks kuchenny to bardzo powszechne rozwiązanie. Nie tylko w przypadku małych, jedno- lub dwupokojowych mieszkań, ale również przy o wiele większych metrażach, co byłoby nie do pomyślenia w budownictwie lat 70. czy 80. ubiegłego wieku. Aneks kuchenny jest obecnie po prostu modny i dlatego cieszy się tak dużą popularnością.

Przed kupnem mieszkania trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw tzw. otwartej kuchni, którą stanowi kuchnia-aneks kuchenny. Cena zwykle jest taka sama, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mieszkanie z kuchnią zamkniętą, czy przestrzenią otwartą. Bierz pod uwagę nie tylko estetykę takiego rozwiązania, ale też własne upodobania i przyzwyczajenia. Odpowiedz sobie na pytanie, z jaką kuchnią będziesz się najlepiej czuł i w jakiej najlepiej będzie Ci się pracowało. Inne mieszkanie wybierze osoba z dużą rodziną, inne singiel.

Inaczej wybierzesz, jeśli uwielbiasz gotować, a jeszcze inaczej, kiedy kupujesz mieszkanie tylko na kilka najbliższych lat. Chociaż może okazać się to trudne i czasochłonne, warto szukać lokalu o takim układzie, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. I trzeba spełniać kuchenne marzenia – w końcu kuchnie to takie pomieszczenia, które często stanowią serce domu.

Aneks kuchenny: podsumowanie

Zarówno mini aneks kuchenny z salonem w bloku, jak i duży aneks kuchenny z wyspą i salonem w domu to rozwiązania, które zyskują na popularności już od wielu lat, a szczególnie powszechne są kawalerki z aneksem kuchennym. Dzięki integracji kuchni z salonem przestrzeń staje się bardziej otwarta, sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i komunikacji między domownikami.

Kluczowe jest jednak, aby odpowiednio zaplanować każdy element, od wyboru podłogi, przez meble, aż po oświetlenie, aby stworzyć spójne i funkcjonalne wnętrze. Aranżacje aneksów kuchennych potrafią zaskakiwać swoją różnorodnością. Dzięki możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb mogą one stać się zarówno sercem domu, jak i stylowym elementem dekoracyjnym. 

Mieszkanie z aneksem kuchennym bez wątpienia nie jest opcją dla każdego. Ma również wady – takie jak konieczność utrzymania porządku czy rozchodzące się zapachy. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na połączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Bez wątpienia jest to świetny pomysł na nowoczesne i funkcjonalne wnętrze, które sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i integracji domowników. Właściwie zaplanowany projekt aneksu kuchennego może zapewnić wygodne i estetyczne centrum domowego życia.

Zdjęcia: urzadzamypodklucz.pl

remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023