Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kuchnia otwarta i zamknięta - które rozwiązanie wybrać?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 27.04.2021, Data aktualizacji: 03.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Wybrać kuchnię otwartą czy zamkniętą? Jakie są zalety i wady kuchni otwartych i zamkniętych? Przeczytasz w naszym materiale!

Kuchnia to często centrum życia rodzinnego. To tutaj spotykamy się na wspólne posiłki oraz przyjmujemy najczęściej gości. W trendzie są obecnie kuchnie otwarte na salon, najczęściej z zabudowanym aneksem. To jednak nie oznacza, że kuchnie zamknięte przechodzą do przeszłości. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników.

Wybór zależy od naszych potrzeb, przyzwyczajeń oraz stylu życia. Jakie są zalety i wady obu aranżacji?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety i wady kuchni zamkniętej
  • jakie są zalety i wady kuchni otwartej
  • czy istnieje rozwiązanie pośrednie między tymi rodzajami kuchni

Otwarta kuchnia

Znaczenie kuchni w życiu domowników oraz podejście do gospodarowania miejscem zmieniło się w ostatnich latach. Obecnie rządzą aranżacje kuchni otwartej na salon. To m.in. efekt współczesnego stylu życia, polegającego na spędzaniu wolnego czasu i jedzenia posiłków wspólnie z gośćmi. 

red park salon

Zalety kuchni otwartej

W małych lub średnich mieszkaniach największą zaletą otwartej kuchni jest optyczne powiększenie przestrzeni. Kuchnia połączona z salonem jest idealna do wspólnego przygotowywania posiłków i zapewnia możliwość spędzania większej ilości czasu z naszymi gośćmi. To rozwiązanie doceniają także mamy, które przebywając w kuchni cały czas mogą mieć na oku małe dzieci, które swobodnie bawią się w pokoju dziennym. 

Wśród głównych zalet jest również możliwość postawienia półwyspu lub barku, który daje wygodę podczas gotowania, łatwy dostęp do sprzętów, a także duże możliwości aranżacyjne. Architekci zaznaczają, że szeroki wachlarz materiałów i postęp w projektowaniu wnętrz pozwala na stworzenie spójnej przestrzeni łączącej kuchnię z salonem. Właściwy dobór materiałów, kolorów, akcesoriów i dodatków decyduje o ostatecznym wrażeniu użytkowym i estetycznym.

Wady kuchni otwartej

Do największych wad otwartej kuchni należy bez wątpienia problem z przenoszeniem się zapachów do części dziennej, dlatego koniecznie należy zadbać o dobra wentylację i wydajny wyciąg, który odprowadzi parę i zapachy z gotowania. Następny aspekt, który może wpływać na dyskomfort innych mieszkańców, utrudniając im pracę lub odpoczynek w salonie, to głośno działające sprzęty AGD, jak np. zmywarka, okap czy ekspres do kawy. Kolejnym mankamentem jest widoczny na zewnątrz bałagan. Otwarta przestrzeń wymaga przestrzegania porządku i sprzątania po każdym przygotowywanym posiłku. Sterta brudnych naczyń czy zastawiony talerzami blat kuchenny nie wyglądają zbyt reprezentacyjnie z kanapy w salonie.

kuchnia otwarta połączona z salonem

Zamknięta kuchnia

Otwarte kuchnie są często spotykane mieszkaniach nowoczesnych, jednak nie wszyscy są zwolennikami tego rozwiązania. Co przemawia na korzyść kuchni jako osobnego pomieszczenia?

Zalety kuchni zamkniętej

Zalet kuchni zamkniętej jest wiele. To idealne rozwiązanie dla osób, które kochają gotować. W dodatku daje możliwość zaaranżowania wnętrza, które może odbiegać od reszty mieszkania. W przypadku otwartej kuchni na salon musi zostać zachowana spójność. Po drugie, zapachy i odgłosy gotowania nie roznoszą się po całym mieszkaniu i nie przeszkadzają pozostałym mieszkańcom. W przypadku takiego rozwiązania ewentualny bałagan jest niewidoczny z innych pomieszczeń.

W każdej kuchni ważne jest miejsce, a tutaj zwykle zmieści się więcej szafek i sprzętów, których nie trzeba zabudowywać, co zmniejsza koszty wykończenia. Dzieje się tak, ponieważ mamy do aranżacji dodatkową ścianę. Wolnostojące sprzęty nie psują tu wrażenia estetycznego, jak ma to miejsce w przypadku kuchni połączonych z salonem. Drzwi do kuchni to też oznaka bezpieczeństwa, ponieważ ograniczają dostęp dzieci do niebezpiecznych dla nich akcesoriów kuchennych.

Wady kuchni zamkniętej

Sporą wadą kuchni zamkniętej może być jej niewielki metraż. Kuchnie jako osobne pokoje mogą się okazać nieco ciasne. Brak miejsca na stoik i krzesła oznacza konieczność przenoszenie się z całą zastawą do jadalni i z powrotem, dla wielu to spora uciążliwość. Ciekawym rozwiązaniem może być oczywiście stolik ze składanym blatem. Inną niedogodnością jest problem z niedoświetleniem pomieszczenia.

Kuchnia zamknięta - aranżacja
 

Kuchnia otwarta czy zamknięta - jakie rozwiązanie wybrać? 

Wybór kuchni zawsze zależy od indywidualnych preferencji, jednak decyzję o projekcie kuchni powinna podjąć osoba przygotowująca posiłki w domu, ponieważ to ona spędza w niej najwięcej czasu. Kupując mieszkanie lub dom warto wziąć pod uwagę wady i zalety kuchni otwartej i oddzielnej. Zawsze można także postawić na kompromisowe rozwiązanie, które jest ich połączeniem, czyli kuchnię półotwartą. Rozdzielenie stref może zapewni odpowiednia aranżacja np. przeźroczysta ścianka działowa lub ażurowa szafka. Podobny efekt zapewnia także blat barowy i wysokie stołki.

wykończenie mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pomysł na sufit

      Pomysł na sufit

      Sufit nabiera coraz większego znaczenia we wnętrzach już nie tylko centrów handlowych, klubów, biur czy innych obiektów użyteczności publicznej, ale również mieszkań oraz domów prywatnych. Trend odchodzenia od koloru białego na rzecz innego wzornictwa jest zauważalny zwłaszcza w loftach i nowoczesnych domach. Popularne stają się eksperymenty nie tylko z kolorem, ale również materiałem i jego fakturą. Jakie są rodzaje wykończenia sufitów? Co warto wprowadzić we własnych czterech kątach?

      15 lipca 2022

      Redakcja

    • Ekologiczne środki czystości

      Ekologiczne środki czystości

      W dzisiejszych czasach półki sklepowe niemal uginają się od mnogości dostępnych środków czystości. Przyciągają wzrok konsumentów nietuzinkowymi opakowaniami, zachęcającą kolorystyką i obietnicą czystego i wysprzątanego domu. W ich składzie znajdziemy jednak silne środki chemiczne, niekiedy nawet toksyczne substancje. A gdyby tak naturalne środki czyszczące przygotować samodzielnie? To możliwe. Ekologiczne, a przede wszystkim skuteczne domowe środki, zrobisz sam. W tym artykule, krok po kroku podpowiemy jak je zrobić.

      31 marca 2022

      Redakcja

    • Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Aranżacja całego domu czy mieszkania nie jest łatwym zadaniem. W nowoczesnym mieszkaniu należy zwrócić uwagę na podłogi, ściany, meble, ale również sufity. W jaki sposób je zaprojektować, aby były funkcjonalne i wyglądały nowocześnie? Popularnym rozwiązaniem są sufity podwieszane lub napinane. Jak zrobić sufit podwieszany? Ile kosztuje sufit napinany? Jakie wzory na sufit wybrać? Sprawdź!

      05 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Wspomnienie lata to dla wielu osób jedna z tych przyjemności, która pomaga przetrwać jesienną pluchę. A co gdyby tak oprócz wspomnienia również nasze otoczenie przypominało o tej nieuchronnie kończącej się porze roku? Jak to zrobić? Sprzymierzeńcem może okazać się nasze mieszkanie. Ciepłe palety barw, delikatne, naturalne tkaniny czy pamiątki z wakacji… Wystarczy kilka detali, by wprowadzić do wnętrza, powiew lata...

      26 września 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023