Gianni Versace w aranżacji wnętrz
Data publikacji: 22.05.2018, Data aktualizacji: 20.09.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów
Nie każdy jest wielbicielem luksusowych wnętrz, które ociekają przepychem, nie mniej styl, który dziś Wam przedstawimy, jest naprawdę wyjątkowy. W latach 90 – tych zapoczątkowany i rozpropagowany został przez włoskiego projektanta Gianni Versace. Po jego śmierci założenia stylu kontynuowane są przez Donatellę Versace, siostrę zmarłego w '97 roku projektanta.
Zapraszamy na wycieczkę po przepychu i luksusie, wobec którego trudno być obojętnym, nawet miłośnikowi skrajnego minimalizmu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaki jest znak rozpoznawczy marki Versace
- jak urządzić mieszkanie w stylu Versace
- jakie wybrać dodatki
Przygoda z luksusem
Gianni Versace, włoski projektant mody rozpoczął swoją drogę na początku lat 90 – tych, kiedy to zaprojektował swoją pierwszą kolekcję dla włoskiej firmy Rosenthal. Pod skrzydłami znanego producenta porcelany, Versace stworzył kolekcje 'Home Signiature', która dała wyraz przekonaniom projektanta i rozpoczęła zupełnie nowy trend na skalę światową, który trwa do dziś. Kolekcja odznaczała się wyjątkowo bogatym wzornictwem, wyraźną ornamentyką oraz wieloma złotymi zdobieniami.
Projektant wykorzystał głowę meduzy, która stała się znakiem rozpoznawczym marki i symbolem rozpoznawanym na całym świecie. Porcelana stworzona przez Versace do dziś cieszy się ogromną popularnością Rosenthal i w dalszym ciągu, mimo oskarżeń o kicz, jest bardzo chętnie kupowana. W ciągu ponad 20 lat asortyment Domu Mody Versace ogromnie się poszerzył zarówno na rynku modowym, jak i wnętrzarskim.
Dom według Versace
Gianni Versace był nie tylko projektantem, który tworzył dla ludzi. Jego ogromną pasją było urządzanie własnych przestrzeni, które zachowane do dziś przyciągają tłumy wielbicieli, mimo iż wiele z nich zamkniętych jest przed zwiedzającymi. Po śmiecie Gianni Versace, główne skrzypce w Domu Mody gra wspomniana wyżej siostra Donatella, która jest postacią niezwykle kontrowersyjną, niemniej kontynuującą główne założenia marki stworzone przez projektanta.
Mimo tego, że styl od zawsze wywołuje lawiny dyskusji o granice pomiędzy kiczem a dobrym smakiem, w dalszym ciągu przyciąga rzesze nowych wielbicieli. Podczas targów w Mediolanie, stoisko tej marki to jedno z najpopularniejszych i najmocniej obleganych. Wielu ludzi na własne oczy chce zobaczyć, jak naprawdę wyglądają meble i dodatki tej niezwykłej marki i trudno, mimo własnych przekonań, pozostać na nie obojętnym.
Styl Gianni Versace
Przeglądając projekty Versace, od początku ich powstania do dnia dzisiejszego zauważyć można, że skupienie na łączeniu skrajnie różnych stylów za pomocą nowatorskich, pełnych przepychu środków wyrazu. Styl Versace zdecydowanie stawia na eklektyzm w wyjątkowo oryginalnym wydaniu pełnym skrajnych i zaskakujących połączeń, które sprawdzić i obronić mogą się tylko u Versace.
Nie brak tu bogatych motywów antycznych i barokowych połączonych z prostą elegancją czy współczesnymi dodatkami. Wspomniana głowa Meduzy to zdecydowanie znak rozpoznawczy i powielany na większości mebli, elementach wyposażenia wnętrz czy dekoracjach. Na pierwszy plan wysuwają się też motywy roślinne, geometryczne, historyczne, czasem też afrykańskie. W kolorystyce też nie ma mowy o nudzie. Versace wykorzystuje złote akcenty wszędzie, gdzie tylko się da, łączy barwy, których według wielu łączyć się nie powinno, tworząc tym samym swój znak rozpoznawczy.
Znajdziemy tu także mocne, niezwykle nasycone kolory, takie jak czerwień, granat (w tym często wykorzystywany indygo), czerń przełamaną zimną bielą i czy nawet elementy drewniane. Warto poznać ten styl, jest to bowiem ogromna część historii urządzania wnętrz, nawet jeśli nie jesteście fanami tak bogato zdobionych przestrzeni.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: