Letnie aranżacje w domu i ogrodzie

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 05.06.2020, Data aktualizacji: 18.05.2022

16 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Lato w domu i ogrodzie
Lato to idealna pora na zmianę aranżacji i prace porządkowe zarówno w naszych domach, jak i ogrodach. W jaki sposób szybko i sprawnie je przeprowadzić? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Kiedy zmienia się pogoda i na zewnątrz jest coraz cieplej, często mamy potrzebę zmiany naszego wnętrza. Dostosowywanie wnętrza do pór roku stało się na tyle modne, że część z nas nie wyobraża sobie już życia bez małych remontów i metamorfoz. Lato to jeden z najlepszych momentów na dokonywanie zmian i odświeżenie czterech kątów. Jak zadbać o wnętrze, aby czuć w nim wakacyjny klimat?

Podpowiadamy, na jakie kolory postawić latem oraz jak zadbać o ogród, aby cieszył oko cały sezon.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zadbać o ogród latem
  • jak urządzić w ogrodzie idealne miejsce do wypoczynku
  • jakie są najpopularniejsze letnie style aranżacyjne 

Letnie aranżacje – podstawowe zasady

Lato 2020 tuż, tuż. Żeby poczuć letni klimat i mieć gdzie odpocząć weekendami, wcale nie trzeba mieć domku letniskowego. Obecnie niewielkim kosztem możemy stworzyć idealne miejsce na relaks w domowym zaciszu. Odpowiedni wystrój wnętrz sprawi, że będziemy spędzać czas w domu z ogromną przyjemnością. Czy można chcieć czegoś więcej?

Jak stworzyć idealny wystrój wnętrz na lato 2020? Letnie aranżacje nie mogą obyć się bez energetycznych kolorów. W tym sezonie na pewno warto postawić na morską zieleń i różne odcienie niebieskiego. Charakteru wnętrzom doda kwiecista fototapeta. Ściany to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne są też dodatki, spośród których powinny królować materiały naturalne, takie jak drewno i len. Można zrobić je samemu lub z rodziną. Również proste projekty DIY nadadzą naszym czterem ścianom niepowtarzalnego charakteru.

Tworząc letnie aranżacje warto pokusić się o meble drewniane lub z wikliny. Te ostatnie to w tym sezonie prawdziwy must have. Ogromną rolę we wnętrzu pełni też nasłonecznienie. Letni charakter aranżacji najlepiej podkreśla światło słoneczne. Niemniej jednak, jeśli mamy okna od strony północnej, możemy pokusić się o zakup lampy z żarówką, która daje światło naturalne (od 4000 do 4500 [K]).

Kolory lata

Jeśli na wiosnę nie udało nam się odświeżyć mieszkania, idealnym momentem na to, żeby zmienić kolory ścian, będzie wczesne lato. Zwłaszcza, jeśli udało nam się na ten okres wziąć urlop. Jakie kolory lata zastosować we wnętrzu? Warto kierować się trendami. Ostatnio modne kolory wnętrz to przede wszystkim kolor morski oraz ciepłe kolory, takie jak pudrowy róż i beż. Można zastosować je w aranżacji sypialni czy salonu.

Modne kolory ścian to także burgund i ochra. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ze względu na ich intensywność większość osób nie maluje nimi całego wnętrza, a jedynie jakąś część.

Żeby wprowadzić modne kolory do pokoju, wcale nie trzeba robić remontu. Jeśli dotychczasowy kolor ścian nam się podoba, wystarczy kupić kilka dodatków. Zmiana zasłon czy poduszek potrafi zdziałać cuda. Aby móc bawić się dodatkami, przy odświeżaniu mieszkania najlepiej postawić na neutralne kolory farb do pokoju. To na przyszłość da nam dużą swobodę i pozwoli w łatwy sposób odmienić wnętrze na nowy sezon. Jakie kolory ścian w salonie ułatwią tworzenie aranżacji? Na pewno różne odcienie bieli, beżu i szarości.

Letnie aranżacje - kolory lata w sypialni

Letnie style aranżacyjne 

Chcąc wprowadzić do wnętrza wakacyjny charakter, należy kierować się kilkoma zasadami. Kluczowe jest zastosowanie kolorów i dodatków, które nie będą przytłaczać wnętrza. Ostatnio w modzie jest wykorzystywanie naturalnych materiałów, takich jak postarzane drewno, wiklina, czy juta.

Idealnie pasują one do kilku stylów aranżacyjnych, spośród których warto wyróżnić styl hamptons, styl marynistyczny, styl boho czy styl urban jungle. Modne jest także zastosowanie we wnętrzu wyrazistych wzorów. Na lato idealnie sprawdzą się motywy roślinne, a w tym motywy kwiatowe oraz wzory geometryczne. Już od kilku sezonów we wnętrzach nieodmiennie królują tapety. Dzięki nim w szybki sposób można zmienić salon, czy też sypialnię niemalże nie do poznania.

Tworząc we wnętrzach letnie aranżacje, warto inspirować się kilkoma stylami. Wakacyjny klimat w domu czy też mieszkaniu pozwala stworzyć m.in.:

Styl hamptons - charakteryzują go jasne, rozbielone kolory, a w tym modne ostatnio beże i błękity. Idealne dodatki do letnich aranżacji to poduszki i pledy w pastelowych kolorach, czy wiklinowe kosze. Do wnętrza w tym stylu pasuje też postarzane drewno i inne naturalne materiały.

Styl marynistyczny - wyróżniają go motywy morskie i motywy żeglarskie. Można wykorzystać przy nim także wzory geometryczne, a w tym marynarskie biało-granatowe pasy. Współgrają z nim dodatki, takie jak muszle, sznury i kotwice. To właśnie te elementy wprowadzają do domu wakacyjny klimat.

Styl boho - w nim także króluje wiklina, postarzane drewno i inne naturalne materiały. W letnich aranżacjach sprawdzają się kolorowe dekoracje, takie jak łapacze snów czy makramy we wzory etniczne, a klimatu dodają pachnące świece.

Styl marokański - idealnie wpasowuje się w letni klimat za sprawą intensywnych kolorów. Można wprowadzić go do domu poprzez wzorzyste tekstylia w kolorze fuksji, czerwieni i pomarańczy.

Styl urban jungle – ma nadać wnętrzu charakter miejskiej dżungli. Pasują do niego motywy roślinne, takie jak liście palmy oraz motywy kwiatowe. Urban jungle można wnieść do domu poprzez dodatki, takie jak wiklinowe kosze, podkładki z trawy morskiej, różnego rodzaju rośliny, czy ogród wertykalny na ścianie. Jeśli chodzi o ściany, sprawdzi się tapeta we flamingi lub fototapeta w tropikalny wzór.

Styl orientalny – to przede wszystkim intensywne kolory. Idealnie oddają go ściany w kolorze czerwieni, fioletu lub granatu, a do tego złote lub miedziane dodatki. Do letnich aranżacji sprawdzają się kolorowe abażury oraz dywany z trawy morskiej lub bambusa.

Letnie dekoracje

Aby stworzyć we wnętrzu wakacyjny klimat, trzeba wprowadzić do niego letnie dodatki. Idealnie sprawdzą się poduszki dekoracyjne i zasłony - koniecznie we wzory. Czasami wystarczy do wnętrza dołożyć kilka mocnych akcentów, a ono niemalże całkowicie się zmienia. Wspomnieliśmy już, że w modzie są naturalne materiały. Do łask wróciły kosze wiklinowe i bambusowe podkładki.

Letnią aranżację jadalni czy salonu idealnie dopełni niewielki dywan z trawy morskiej. Aby stworzyć w domu nieco bardziej egzotyczne miejsce, warto pokusić się o maski afrykańskie. Te powieszone na ścianie będą wyglądały fenomenalnie.

Letnie dekoracje - zdjęcia z wakacji

Pamiątki z wakacji

Wyjątkowy klimat do wnętrza wprowadzą pamiątki z wakacji w klimacie morskim - muszle czy rozgwiazdy. W kuchni świetnie wyglądają magnesy, zarówno te z grafikami, jak i w ciekawych kształtach. Oczywiście idealne letnie dekoracje to także zdjęcia. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na gallery wall. W ten sposób można wyeksponować na ścianie zdjęcia z wakacji, czy innych ciekawych wypraw. Na gallery wall sprawdzą się także plakaty ze zwierzętami i motywami roślinnymi. Można je kupić lub wydrukować, co pozwala zaoszczędzić sporo gotówki.

Dekoracje DYI

Letnie dekoracje to nie tylko pamiątki z wakacji. Jak już wspomnieliśmy, klimatu wnętrzu dodają także samodzielnie wykonane ozdoby z drewna i innych naturalnych materiałów. Projekty DYI na lato powinny mieć lekką konstrukcję, aby nie były przytłaczające. Do ich wykonania warto wykorzystać piórka, kolorowe gałązki i kosze wiklinowe.

Pomysłem DYI na lato są półki, które można wykonać ze starych skrzynek po owocach. Klimat do wnętrza wprowadzą także ręcznie wykonane lampiony. Można zrobić je z drewnianych listew sosnowych i ozdobić sznurkami. Ozdoby na lato powinny być kolorowe, dlatego też dekoracje DYI najlepiej jest pomalować. Aby ułatwić sobie pracę, można kupić farby w sprayu.

Letnie dekoracje - kosz wiklinowy

Letnie dekoracje – inspiracje

Inspiracji na letnie aranżacje jest mnóstwo i niewątpliwie warto z nich czerpać. Jeśli chcemy stworzyć oryginalne wnętrze, część dekoracji możemy wykonać samemu. W ten sposób nie tylko zadbamy o niepowtarzalny wygląd salonu czy kuchni, ale także sporo zaoszczędzimy. Jeśli chodzi o dodatki, warto ich szukać nie tylko w sieciówkach, ale także w mniejszych sklepach. Idealnym miejscem na zakupy do domu są galerie wnętrz.

Często obok znanych sklepów, działają tam pracownie, gdzie można kupić dekoracje i meble występujące w pojedynczych egzemplarzach. Tworząc letnie aranżacje warto też zajrzeć do sklepu ogrodniczego. Już od kilku sezonów w modzie znajdują się kompozycje roślin w słoikach. Można tam kupić gotowe dekoracje lub elementy niezbędne do ich samodzielnego przygotowania.

Dekoracje na lato – jakie elementy warto wnieść do wnętrza?

  • kosze wiklinowe,
  • podkładki z bambusa lub juty,
  • łapacze snów,
  • dywan z trawy morskiej,
  • maski afrykańskie,
  • muszle,
  • kolorowe lampiony,
  • wiklinowe latarnie,
  • świece zapachowe,
  • kompozycje roślin w szkle.
Lenie dekoracje - muszelki

Jak ochłodzić mieszkanie latem?

Jak sobie poradzić z upałem i jak ochłodzić mieszkanie latem? Nie każdy dobrze radzi sobie z wysoką temperaturą na dworze. Zwłaszcza, jeśli musi w domu pracować lub opiekować się dziećmi. Niestety, klimatyzacja w mieszkaniu to rzadkość. Na jej montaż nie zawsze pozwalają finanse, czy też stan budynku. Jak ochłodzić mieszkanie w inny sposób? Pomocne na pewno będą zasłony zaciemniające lub rolety zewnętrzne, które w pewnym stopniu zapobiegają wnikaniu ciepła przez okna.

Podobną rolę pełni folia przeciwsłoneczna, którą można nakleić na szyby. Jak sobie poradzić z upałem, kiedy rolety zewnętrzne czy zasłony zawodzą? Często wystarczy porządne wietrzenie. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie we wnętrzu jasnych kolorów ścian i tekstyliów.

Jeśli chodzi o urządzenia, w upalne letnie dni przydaje się wiatrak domowy. Najtańszą opcją jest wentylator stojący. Warto jednak wydać na niego nieco więcej, aby posłużył dłużej niż jeden sezon. Przy wysokich temperaturach skuteczne jest chłodzenie sufitowe. Co prawda wentylator sufitowy jest nieco droższy niż stojący, ale różnica w działaniu jest kolosalna. Przy wyborze wiatraka warto zwrócić uwagę na to, aby nie był zbyt głośny. Wtedy też spokojnie będzie można używać go także nocą.

Energia słoneczna – jak ją wykorzystać?

Lato to najlepszy czas na oszczędzanie energii. Na wyciągnięcie ręki jest wtedy bowiem energia słoneczna. Jak ją wykorzystać i stworzyć ekologiczny dom? Najlepszym sposobem na oszczędzanie energii panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Ich zakup to spora inwestycja, niemniej jednak szybko się zwraca. Poza tym, ma ogromne znaczenie dla środowiska.

Energia słoneczna pozwala ogrzać dom, a także wodę użytkową. Kolektory słoneczne są więc rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale i wygodnym. Co istotne, można zamontować je na dachu, dzięki czemu nie zajmują miejsca w ogrodzie, ani w domu.

Jeśli chodzi o letnie aranżacje, energię słoneczną warto wykorzystać także do oświetlenia ogrodu czy balkonu. Lampy solarne czy ozdobne girlandy wprowadzają do wnętrza i na zewnątrz romantyczny nastrój. Trzeba jednak zaznaczyć, że to niejedyna ich zaleta. Aby je zamontować w ogrodzie nie trzeba ciągnąć instalacji elektrycznej. To pozwala zaoszczędzić sporo pracy i czasu. Najlepiej jednak, ustawić je w silnie nasłonecznionym miejscu tak, aby wieczorami dawały jak najwięcej światła.

Letnie aranżacje - kwiaty w mieszkaniu

Aranżacja balkonu i tarasu

Aranżacja balkonu, tak jak i aranżacja tarasu to duże, ale i przyjemne wyzwanie. Prace na świeżym powietrzu sprawiają wiele radości, a jeśli zaangażuje się do nich wszystkich członków rodziny, nie są aż tak męczące. Latem taras i balkon nie może obejść się bez kwiatów. Nawet najzwyklejsze nasadzenia z pelargonii czy bratków sprawiają, że jest tam przyjemnie.

Kwiaty dają piękny zapach, a do tego wprowadzają harmonię. Oczywiście, aby móc na balkonie czy tarasie odpocząć, koniecznie trzeba zainwestować w wygodne meble. Wiklinowy fotel bujany czy huśtawka z ogromną ilością poduszek sprawi, że nie będziemy chcieli spędzać wolnego czasu nigdzie indziej.

Letnia aranżacja balkonu - kompozycje kwiatowe

Kompozycje kwiatowe na balkon

Latem można tworzyć najpiękniejsze kompozycje kwiatowe na balkon. Nie ma już wtedy przymrozków, a więc nie trzeba martwić się o to, że rośliny zmarnieją. Jakie letnie kwiaty wsadzić w skrzynki balkonowe? Na pewno sprawdzą się surfinie i bakopa. Jedne i drugie nadają się na kompozycje kaskadowe. Trzeba tylko pamiętać, aby w upalne dni podlewać je codziennie.

Odpowiednie kwiaty na balkon to także petunie, aksamitki, kocimiętka, starce i popularne bratki. Część z nich to rośliny wieloletnie. Aby przezimować starce czy kocimiętkę, kiedy zaczynają się mrozy należy je okryć, a kiedy nie rosną w gruncie tylko w doniczce, schować do piwnicy albo garażu. Ważne jednak, aby pomieszczenie to było widne.

Zioła na balkonie

Kompozycje kwiatowe wyglądają pięknie, ale warto urozmaicić je także innymi roślinami. Rabatki świetnie uzupełniają: lawenda, szałwia, mięta, majeranek czy rozmaryn. Zioła na balkonie dobrze wyglądają, ale to niejedyna ich zaleta – można dodawać je np. do sałatek. Miętę, czy majeranek także można przezimować. Chociaż, o ile w przypadku pierwszego z ziół nie stanowi to żadnego problemu, to w przypadku drugiego trzeba się trochę napracować. Zimą majeranek najlepiej ustawić w doniczce w widnym i ciepłym miejscu, a i tak nie gwarantuje to przetrwania.

Zioła na balkonie

Modne dodatki na taras

Jak zaaranżować balkon lub taras nowoczesny? Na pewno powinny znaleźć się na nim meble tarasowe, a w tym krzesła wiklinowe i wiklinowy fotel bujany. Naturalne materiały są ostatnio w modzie i o zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Jeśli taras nie jest zadaszony, wiklinowy fotel bujany może zastąpić fotel rattanowy.

Pomysł na balkon nie musi być nudny, nawet jeśli nie uwzględnia zbyt wielu dodatków. Wyjątkowy klimat stworzą lampy tarasowe oraz letnie kwiaty. Warto wybrać do nich doniczki balkonowe ze wspomnianego rattanu, chociaż do łask wracają także te z plastiku, z ozdobną powłoką.

Kalendarz prac ogrodowych – lato

Są takie prace, które latem trzeba wykonywać bez względu na to, jaki mamy miesiąc. Należą do nich przede wszystkim nawadnianie ogrodu i odchwaszczanie. Jeśli chodzi o nawadnianie trawnika i rabatek kwiatowych, coraz więcej osób inwestuje w zraszacze ogrodowe. W Polsce coraz częściej pojawia się problem suszy, przez co ogród musimy podlewać niemalże codziennie, a niewielkie urządzenia znacznie usprawniają tę czynność. Jakie inne prace niż nawadnianie trawnika i odchwaszczanie czekają na nas latem?

Ogród w czerwcu

Czerwiec to idealny moment na to, aby uzupełnić swoje rabatki aksamitkami i begoniami. Kwiaty te mają intensywne kolory, a przy sprzyjających warunkach kwitną nawet do października. Oprócz nasadzeń, na początku lata czeka nas jeszcze kilka mniej i bardziej męczących obowiązków. Najważniejsze prace ogrodowe, jakie powinny być wykonywane w czerwcu to:

  • opryskiwanie roślin środkiem przeciwko mszycy,
  • czyszczenie kostki brukowej z mchu,
  • usuwanie przekwitłych kwiatów,
  • wysiewanie roślin dwuletnich,
  • odchwaszczanie trawnika.

Ogród w lipcu

W lipcu temperatury potrafią sięgać nawet 40°C, dlatego też tak ważne jest wtedy nawadnianie trawnika, a także ciągle podlewanie rabat. Aby ograniczyć zużycie wody, już od wiosny w ogrodzie warto postawić zbiorniki na deszczówkę.

W lipcu ogród letni wymaga wykonywania także takich prac jak:

  • opryskiwanie roślin środkami przeciwko mszycom, a także bawełnicom korówkom i przędziorkom,
  • ściółkowanie rabat,
  • nawożenie,
  • przycinanie żywopłotu,
  • wykopywanie cebul,
  • szczepienie roślin.

Ogród w sierpniu

Sierpień to idealny moment na to, aby w ogrodzie dokonać małych zmian. Można wtedy przesadzać, a także ciąć niektóre krzewy. Oprócz tego, konieczne może okazać się ponowne czyszczenie kostki brukowej, czy ogrodzenia. W sierpniu nie może obejść się bez prac takich jak:

  • nawożenie trawnika,
  • dzielenie i przesadzanie bylin wiosennych,
  • sadzenie bylin jesiennych,
  • przesadzanie krzewów,
  • cięcie niektórych drzew owocowych i krzewów.

Jak spędzać czas w ogrodzie latem?

Letnie wieczory to idealny moment na to, aby spędzić trochę czasu na balkonie i w ogrodzie. To idealne miejsce na grilla, zabawę z dziećmi, grę w planszówki, czy po prostu odpoczynek i napicie się kawy. Kiedy na zewnątrz mamy wygodne meble ogrodowe i lampy solarne, spokojnie można zorganizować tam nawet przyjęcie. W ogrodzie chętnie spędzają czas zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto więc wydzielić w nim część dla maluchów i część dla dorosłych.

Kącik dla dzieci w ogrodzie

W miejscu, gdzie bawią się dzieci warto zamontować parasol ogrodowy lub żagiel ogrodowy, który będzie chronił je przed nadmiernym promieniowaniem. Na pewno sprawdzi się tam też stół ogrodowy plastikowy, który, dzięki temu że jest lekki, łatwo będzie przenieść, krzesła rattanowe oraz skrzynia na poduszki. W kąciku dla dzieci warto też zamontować kolorowe lampiony ogrodowe. W miejscu, gdzie stoi parasol ogrodowy można pokusić się o montaż huśtawki. Dzieci chętnie będą tam odpoczywać.

Kącik dla dzieci w ogrodzie

Miejsce dla dorosłych w ogrodzie

W części dla dorosłych, na pewno nie może zabraknąć takich elementów jak: wygodne krzesła, stół, grill ogrodowy oraz oświetlenie ogrodowe. Jeśli chodzi o wypoczynek, na pewno sprawdzą się meble ogrodowe wiklinowe, meble rattanowe i meble ogrodowe z palet. Zakładając, że mamy dużo czasu, możemy pokusić się o projekt DIY.

Wykonanie ławki czy stołu z palet nie zajmuje dużo czasu, a gotowy mebel z pewnością zachwyci niejednego gościa. Pięknie urządzony taras to idealne miejsce na randkę. Aby stworzyć na nim romantyczny klimat wystarczą nastrojowe świece i lampiony ogrodowe.

Lato to piękny czas zarówno w domu, jak i ogrodzie. Kolorowe, kwieciste aranżacje sprawiają, że czujemy się tam zrelaksowani i lepiej nam się odpoczywa. Zmiana we wnętrzach wcale nie musi być diametralna i oznaczać remontu. Czasami wystarczy kilka dodatków, nawet tych zrobionych własnoręcznie, a salon zaczyna przypominać prawdziwą oazę spokoju. O czym trzeba pamiętać przygotowując letnie aranżacje? Przede wszystkim o zastosowaniu kolorów, wakacyjnych motywów i naturalnych materiałów, które ostatnio są niezwykle modne.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Irena

    Kuzynka przykleiła na ścianach fototapete ze zdjecia , jak dla mnie -to bajka w życiu bym nie pomyślała że dzieki fototapecie moze być tak ślicznie ,ja też zloze sobie zamówienie w sklepie www.dekowizja.pl/fototapeta-z-wlasnego-zdjecia.html

    11 czerwca 2020, 23:12
  • Beata

    Pelargonie na balkonie - dają piękny zapach, a do tego wprowadzają harmonię. Święta prawda. Uwielbiam te roślinki!

    8 czerwca 2020, 16:39

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: