Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Komu najbardziej poprawiły się mieszkania?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 07.03.2019, Data aktualizacji: 26.08.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Komu najbardziej poprawiły się mieszkania?
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak przez ostatnie lata zmieniły się mieszkania należące do różnych grup społecznych (m.in. pracowników najemnych, rolników i emerytów).

Co roku dowiadujemy się, że rośnie liczba mieszkań przypadających na 1000 Polaków oraz metraż w przeliczeniu na jednego rodaka. Takie informacje pomimo swojego bardzo ogólnego charakteru potwierdzają pozytywne zmiany dotyczące zasobu mieszkań (lokali oraz domów). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ten zasób jest podobnie zróżnicowany jak całe polskie społeczeństwo. Spore różnice w warunkach zamieszkania potwierdzają dane GUS-u.

Rolnicy oraz renciści zyskali najwięcej dodatkowej przestrzeni

Osoby zainteresowane informacjami o warunkach zamieszkania poszczególnych grup społecznych, na pewno powinny zajrzeć do wyników corocznego badania budżetów polskich gospodarstw domowych. Nazwa wspomnianego badania nie sugeruje jego związków z warunkami mieszkaniowymi. Tym niemniej, Główny Urząd Statystyczny w ramach badania finansów Polaków, co roku zbiera również dane dotyczące mieszkań. W 2017 r. takie informacje zostały pozyskane od reprezentatywnej grupy 36 655 gospodarstw domowych. Główny Urząd Statystyczny sprawdził między innymi to, jakim metrażem na osobę dysponowały gospodarstwa domowe w zależności od ich głównego źródła utrzymania.

Najnowsze informacje GUS-u z 2017 roku, które zostały przedstawione na poniższym wykresie wskazują, że powierzchnia użytkowa dla jednej osoby wahała się od 24,0 mkw. (gospodarstwa domowe pracowników najemnych) do 39,3 mkw. (gospodarstwa domowe rencistów). Metrażem znacząco większym od krajowej średniej (27,8 mkw.) dysponowali również rolnicy (30,1 mkw.), przedsiębiorcy (30,3 mkw.) oraz emeryci (37,5 mkw.). Można przypuszczać, że w przypadku seniorów oraz rolników, ważną przyczyną wysokich wyników była wyprowadzka młodszych członków rodziny. Takie zjawisko powoduje wzrost statystycznego metrażu, ale jednocześnie ma negatywne skutki dla starszych osób (dotyczące m.in. braku odpowiedniej opieki).

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Poniższy wykres przedstawia również zmiany średniego metrażu na osobę pomiędzy 2010 r. oraz 2017 r. Największe takie wzrosty odnotowano w przypadku rencistów (+4,9 mkw./+14%) oraz rolników (+3,3 mkw./+12%). Przeciętny metraż w bardzo licznej grupie pracowników najemnych powiększył się o 1,9 mkw./osobę (+9%). Tutaj czynniki demograficzne też mogły odgrywać pewną rolę. Wydaje się jednak, że ten aspekt demograficzny był mniej istotny niż w przypadku gospodarstw domowych emerytów oraz rencistów.



Wyposażenie mieszkań najbardziej poprawiło się u rolników …

Dzięki informacjom z badania budżetów gospodarstw domowych można również sprawdzić, jak od 2010 r. do 2017 r. poprawiło się wyposażenie polskich mieszkań w podstawowe elementy, media oraz urządzenia (np. łazienkę, ciepłą wodę i centralne ogrzewania). Przez ostatnie lata nie mieliśmy do czynienia z takimi intensywnymi zmianami w tym zakresie, jak pod koniec XX wieku. Poniższa tabela pokazuje jednak, że w niektórych przypadkach poprawa była znacząca i godna odnotowania. Jako przykład może posłużyć udział zasiedlanych przez rolników mieszkań (lokali i domów) z dostępem do ciepłej wody bieżącej. Przez 7 lat (2010 r. - 2017 r.) odsetek takich mieszkań wzrósł aż o 5,1 punktu procentowego (p.p.). Rolnicze gospodarstwa domowe odczuły też znaczącą poprawę w związku ze wzrostem udziału mieszkań wyposażonych w spłukiwaną toaletę (+5,4 p.p.), centralne ogrzewanie (+5,0 p.p.) oraz łazienkę (+4,5 p.p.). Pod względem warunków sanitarnych, znacząco poprawiły się też mieszkania używane przez emerytów oraz rencistów. Miarą postępu cywilizacyjnego jest to, że w 2017 r. nie było już widać praktycznie żadnych różnic pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi pod względem wyposażenia mieszkań w podstawowe elementy i media (np. bieżącą wodę, łazienkę oraz centralne ogrzewanie).

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ustawa o jawności cen mieszkań - ważne zmiany dla deweloperów i ich klientów

      Ustawa o jawności cen mieszkań - ważne zmiany dla deweloperów i ich klientów

      Rynek mieszkaniowy w Polsce stoi u progu ujednolicenia jawności cen mieszkań. Podpisana przez prezydenta ustawa o jawności cen mieszkań i domów wprowadza szereg nowych obowiązków dla deweloperów. Jej celem jest wzmocnienie pozycji konsumenta i ograniczenie ewentualnych praktyk utrudniających porównywanie ofert.

      09 lipca 2025

      Redakcja

    • Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej w 2025 roku? Miasta rywalizują dziś nie tylko o inwestorów, ale przede wszystkim o mieszkańców. To właśnie ci drudzy stawiają wymagania - oczekują rozsądnych cen najmu, czystego powietrza, rozwiniętej infrastruktury i bezpieczeństwa. W naszym rankingu miast na 2025 rok, opartym na twardych wskaźnikach, stawiamy na cztery filary: koszty życia i ceny nieruchomości, rynek pracy, ekologię i dostęp do zieleni oraz bezpieczeństwo i ogólną jakość życia.

      25 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii program Klucz do mieszkania ma wystartować już w drugiej połowie 2025 r. Inicjatywa skierowana wyłącznie do osób kupujących swoje pierwsze „M” na rynku wtórnym lub budujących dom metodą gospodarczą – ma objąć m.in. dopłaty do rat kredytów hipotecznych. W projekcie, poza wsparciem kredytowym, przewidziano łatwiejszy dostęp do mieszkań komunalnych, czynszowych w TBS oraz inwestycji SIM. Choć ostateczne przepisy są wciąż dopracowywane, znamy już kluczowe cele i warunki udziału. Sprawdź, jak skorzystać z rządowego wsparcia!

      04 lipca 2025

      Redakcja

    • Mikroapartamenty w Polsce

      Mikroapartamenty w Polsce

      Wyobraź sobie przestrzeń, w której każdy centymetr ma znaczenie, a miejski styl życia staje się bardziej efektywny niż kiedykolwiek... Mikroapartamenty – mini mieszkania o wielkich możliwościach – szturmem zdobywają rynek mieszkaniowy w metropoliach na całym świecie. Czy to chwilowy trend, czy odpowiedź na realne potrzeby milionów osób poszukujących własnego kąta? Dowiedz się więcej na temat  mikroapartamentów i sprawdź, czy warto inwestować w compact-living.

      03 lipca 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023