Jakie stereo wybrać?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 04.08.2020, Data aktualizacji: 31.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać do domu? Co sprawdzić przed zakupem stereo? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl

Muzyka sprawia ogromną radość. Zapewnia emocje, przywołuje wspomnienia i wprawia w dobry nastrój. Ale o głębi i jakości naszych przeżyć muzycznych decyduje odpowiedni sprzęt. Dobrze dobrany pozwala zachwycać się kompozycją oraz poczuć wszystkie dźwięki i wibracje. To właśnie dlatego, w tym artykule podpowiadamy, jakie stereo wybrać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę kupując sprzęt stereo
 • jak dostosować zestaw stereo do pomieszczenia
 • jakie stereo wybrać

Sprawdź pomieszczenie

Na samym początku należy sprawdzić pomieszczenie, w którym umieścimy nowy zestaw stereo. W małych wnętrzach do 20m2 sprawdzą się komplety złożone z elektroniki o regularnych rozmiarach lub tzw. systemy mini oraz kolumny podstawkowe. Powyżej tej powierzchni możemy zastanowić się nad większym zestawem wolnostojącym lub dużym monitorem z wooferami o sporej średnicy. 

Konstrukcje podłogowe nie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ zamiast oczekiwanego dźwięku możemy usłyszeć dudniący bas czy stłumioną dynamikę. Nie jest też prawdą, że im większa kolumna tym lepszy i pełniejszy dźwięk. Ale z drugiej strony małe głośniki do wielkiego salonu spowodują, że niewystarczająco wypełnimy pomieszczenie dźwiękiem i zauważymy brak niskich tonów. Nagłośnienie takiej powierzchni wymaga użycia dużych kolumn i oczywiście mocnego wzmacniacza.

Dobór sprzętu można dostosować także do kształtu i akustyki pomieszczenia. Kolumny zagrają inaczej w kwadratowym pokoju, w którym nie ma mebli a na podłodze ułożone są panele, niż w prostokątnym z wypełnionymi regałami oraz grubą wykładziną. Zupełnie inaczej usłyszmy te same dźwięki, ponieważ w inny sposób ulegają rozproszeniu. Nie ma tutaj prostej recepty.

Nagłośnienie

Przesłuchaj

Komponując zestaw stereo składający się z elektroniki i kolumn głośnikowych przede wszystkim powinniśmy słuchać. Najlepiej zrobić to na ulubionej płycie, która była już przesłuchana tysiąc razy, ponieważ doskonale ją znamy. Wtedy w łatwy sposób wyłapiemy różnice i sprawdzimy, czy nam odpowiada nowy model sprzętu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ urządzenie o identycznych parametrach technicznych, jak zakres częstotliwości od 30 do 20000 Hz, RMS min. 40W itd. może brzmieć inaczej. Ma na to wpływ choćby kształt i obudowa głośników, jakość magnesów czy choćby przewody przenoszące dźwięk.

zestaw stereo

Ustal źródło

Podstawową kwestią przy wyborze odpowiedniego sprzętu stereo jest zastanowienie się nad preferowanym nośnikiem dźwięku. Może to być płyta CD, dysk, komputer. Od tego zależy czy będziemy używać zewnętrznych źródeł jak gramofon czy odtwarzacz CD. Jeśli słuchamy muzyki głównie z serwisów streamingowych lub plików z lokalnego dysku NAS, bardziej przydatne i kompaktowe okaże się urządzenie jakim jest amplituner stereo z wbudowanymi funkcjami sieciowymi. W niewielkiej przestrzeni sprawdzi się urządzenie typu all-in-one, które ma wbudowane większość popularnych źródeł.

Wieża stereo

Często zestaw stereo łączy się synonimicznie z wieżą stereo. Wieża może być kompaktowa, a jej elementy mogą być zintegrowane w jedną całość – oczywiście oprócz głośników. Jest to wtedy miniwieża. W jednostce głównej znajduje się odtwarzacz DVD/CD, tuner, dysk twardy a niekiedy nawet odtwarzacz kasetowy, który wraca do mody. Takie urządzenia mają wiele zalet. Są kompaktowe i dają przyzwoity dźwięk. Sprawdzają się w kuchniach, pokojach gościnnych czy sypialniach, gdzie nie potrzebujemy dźwięku najwyższej jakości.

Często wyróżniają się również ciekawym designem. Oczywiście dla bardziej wymagających produkowane są wieże komponentowe, czyli zaawansowane. Można w nich samodzielnie dobierać segmenty np. wzmacniacz lub amplituner stereo, odtwarzacz CD/DVD, gramofon itd., a nawet kolumny głośnikowe.

wieża stereo

Jakie stereo wybrać?

Przed przystąpieniem do zakupu stereo warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które powtarzają specjaliści z branży. Równie ważne są opinie innych użytkowników np. na forach oraz specyfikacja techniczna danego urządzenia. Jednak najbardziej liczą się kryteria stricte subiektywne, bo każdy z nas posiada własne preferencje muzyczne.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: