Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jaki kajak kupić?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 11.09.2020, Data aktualizacji: 04.02.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów

Jaki kajak kupić?
Uwielbiasz spływy kajakowe i zastanawiasz się nam zakupem własnego kajaka? Radzimy jaki wybrać!

Kajak to doskonały pomysł na wypoczynek. Spływy relaksują i są idealną opcją na ciekawy wakacyjny wyjazd. Przy wyborze odpowiedniego modelu podstawą jest przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Nie każdy typ sprawdzi się na górskie potoki i spokojną rzekę. Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Należy najpierw zdecydować, czego oczekujemy oraz gdzie będziemy z niego korzystać. To właśnie dlatego, w tym artykule podpowiadamy, jaki kajak wybrać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę wybierając kajak 
 • ile kosztuje 
 • jaki kajak sprawdzi się na jezioro 

Wybór kajaku

Zanim podejmiemy decyzję o tym, jaki kajak kupić ważne jest, aby ustalić, ile osób będzie z niego korzystać. Do wyboru mamy kajaki jedno, dwu lub trzyosobowe. Najczęściej wybierane są modele dwuosobowe. Ich niewątpliwą zaletą jest odpowiednia pojemność, nawet jeśli samodzielnie wybierzemy się na wyprawę, to swobodnie będziemy mogli przechowań w nim większy ekwipunek.

Kolejną sprawą jest określenie przeznaczenia, czyli odpowiedź na pytanie po jakich wodach będziemy pływać. To wpływa m.in. na długość kajaku. Nie ma oczywiście rozwiązania uniwersalnego, ale można kupić kajak, który w podobnym stopniu sprawdzi się na spływach górskich czy rzekach z naturalnymi utrudnieniami lub dużym jeziorze, morzu i szerokiej rzece.

ile kosztuje kajak

Kajak na spływ rzeką

Na rekreacyjne weekendowe spływy zaleca się każdy rodzaj kajaka. Do spływów na rzekach o spokojnym nurcie idealnie przystosowane są kajaki pneumatyczne, czyli dmuchane - lekkie i mobilne, a także łatwe w transporcie. Na umiarkowanym nurcie sprawdzi się dłuższy model turystyczny, który ma powyżej 4 metrów i jest wykonany z polietylenu. Może być nawet wyposażony w ster. Dzięki takim parametrom kajak turystyczny stawia niski opór wodzie i jest stabilny, a w środku znajdziemy sporo miejsca na bagaż.

Na szybkie i wąskie rzeki górskie potrzebujemy sprzętu na trudne warunki. Kajak górski musi być zwrotny, na co pozwala mu wąska konstrukcja o długości nie przekraczającej 3 metrów. Przeważnie jest to model jednoosobowy, w którym nie ma miejsca na bagaż. Wyporność danego modelu dobiera się do wagi. Jest to o tyle ważne, że w takich terenach mamy mnóstwo skrętów, przeszkód i innych atrakcji. Co ważne, kształt banana utrudnia zatopienie i pozwala na pokonywanie wodospadów.

Najlepiej, jeśli kajak jest wyprodukowany z polietylenu, ponieważ jest wytrzymalszy, mimo iż trochę cięższy od laminatu. Laminat z kolei jest lekki i zwrotny, ale podatny na uszkodzenia mechaniczne, co oznacza, że nie zabierzemy go w ciężkie warunki i spływ rzeką pełną odkrytych skał.

Kajak górski sprawdzi się także na rzekach zwałkowych, które mają dużo naturalnych przeszkód (różne mielizny, trawy, korzenie). Warto zwrócić uwagę, by miał zadarty dziób, niskie zanurzenie oraz płaskie dno.

jaki kajak na spływ rzeką

Kajak na jezioro

Jeziora nie są raczej wymagającym środowiskiem. Dzięki czemu sprawdzi się tutaj niemal każdy kajak. Jeśli planujemy częste wyprawy warto zaopatrzyć się w kajak turystyczny o długości powyżej 4 metrów. Kiedy myślimy wyłącznie o wypadach kilka razy w sezonie, wystarczy kompaktowy kajak pneumatyczny. Nie jest on jednak najlepszym rozwiązaniem na spływy w gorszych warunkach atmosferycznych - możemy go łatwo uszkodzić.

jaki kajak na spływ na jeziorze

Kajak na morze

Kajak morski powinien być stabilny i odpowiednio długi oraz charakteryzować się smukłą budową. Powinniśmy wybierać pomiędzy modelami 4 a 5 metrów długości. Wtedy w łatwiejszy sposób pokonujemy fale. Konieczne jest miejsce na bagaż oraz dodatkowe olinowanie. Kajaki morskie bardzo często posiadają ster, który ułatwia sterowanie.

Ile kosztuje kajak?

Oczywiście to, ile kosztuje kajak zależy od jego wykończenia, parametrów czy dodatkowych funkcjonalności. Warto natomiast podkreślić, że najczęściej na najpopularniejsze spływy rzeczne czy pływanie po jeziorze wybierany jest kajak dwuosobowy standardowy, czyli sztywny model turystyczny. Cena takiego sprzętu waha się od 2 do 4 tysięcy złotych. Podobnie kszałtują się koszty zakupu kajaków górskich. Jednoosobowy kajak pneumatyczny można kupić już za około 800 zł, dwuosobowy to wydatek powyżej 1000 zł. Kajak morski można kupić za ok. 3,5 tys., ale jego cena może sięgać nawet 10 tys. zł.

Co zabrać na kajak?

Na koniec warto podkreślić, że wybierając się na spływ po rzece, czy inną formę pływania kajakiem najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Koniecznym elementem każdej wyprawy jest kamizelka oraz prowiant, napoje, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, okrycie głowy, ubrania na zmianę, w tym coś na chłodniejszy wieczór.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023