Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jaka przyczepa kempingowa?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 28.08.2020, Data aktualizacji: 29.09.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 79 głosów

Jaka przyczepa kempingowa?
Planujecie zakup przyczepy kempingowej? Radzimy jaką wybrać i ile to kosztuje? Sprawdź na RynekPierwotny.pl!

Przyczepa kempingowa to namiastka małego domku na kółkach. Daje mnóstwo radości i pozwala na spędzenie niezwykłego czasu w podróży. Tak można wygodnie zwiedzić całą Polskę, Europę a nawet świat. Jednak przed zakupem koniecznie trzeba dobrze sprawdzić, jaka przyczepa kempingowa będzie spełniała nasze oczekiwania oraz przede wszystkim - jaką możemy dostosować do naszych możliwości.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się kupując przyczepę kempingową
  • ile kosztuje przyczepa
  • jakie są rodzaje przyczep kempingowych 

Prawo jazdy a przyczepa kempingowa

Wiele typów kamperów możemy spokojnie kupić, jeśli posiadami prawo jazdy kategorii B. Jednak w przypadku przyczep kempingowych, jeśli nie są lekkie (o wadze do 750 kg) niezbędne będzie uzyskanie dodatkowych uprawnień. W dodatku całkowita masa samochodu ciągnącego oraz przyczepy nie może przekraczać 4250 kg. Oznacza to, że decydując się na dużą przyczepę tzw. rodzinną niezbędne będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Lekka jest idealna dla dwóch osób, które podróżują same. W większym gronie staje się ona po prostu niekomfortowa.

przyczepa rodzinna

Przyczepa kempingowa - jaką wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru przyczepy kempingowej jest oczywiście cena. W dobrym stanie kosztuje minimum kilkanaście tysięcy złotych, ale lepiej wyposażony model to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy dokładnie zastanowić się, do czego tak naprawdę potrzebujemy od takiego pojazdu. Głównym wyznacznikiem jest liczba podróżujących.

Kolejnym aspektem jest dostosowanie do holującego samochodu. Koniecznie trzeba ustalić dopuszczalny ciężar przyczepy, jaką może holować dane auto. Większa przyczepa waży około 1300 kg, co w przeważającej mierze stanowi maksymalną wagę jaką może ciągnąć większość osobówek. Oczywiście bez bagażu. Samochód ciągnący powinien mieć przynajmniej 130 KM mocy. Przy mniejszej wartości taka podróż może stać się nieprzyjemna.

dopuszczalny ciężar przyczepy kempingowej

Przyczepa kempingowa powinna być przede wszystkim solidna. Na tym pojeździe nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ często jeździ z nami w dalekie podróże. Tutaj liczy się bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i bliskich czy innych uczestników ruchu drogowego. Ważne są amortyzatory oraz stan podwozia, ponieważ to ono wpływa na komfort podczas jazdy i współpracę z autem, które ją ciągnie. Oczywiście sprawdzamy wszystko bardzo dokładnie.

Skupiając się na wnętrzu warto pomyśleć przyszłościowo. Przyczepa kempingowa zwykle nie jest inwestycją na jeden sezon. Trzeba się zastanowić jakie elementy są nam potrzebne dziś, a jakie mogą być za parę lat, kiedy np. dzieci już podrosną. Wyposażenie jest bardzo ważne. To od nas zależy jaka będzie w środku łazienka, kuchnia czy mini sypialnia.

Przyczepa kempingowa – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przyczep kempingowych. Każda z nim ma swoje wady i zalety.  Pod względem osi wyróżniamy przyczepy jednoosiowe i dwuosiowe. Te pierwsze są mniej przyczepne od drugich, ale za to zużywają mniej paliwa podczas podróży. Dwuosiowe są solidniejsze, ale jednoosiowe są prostsze w manewrowaniu i ustawianiu.

Kolejnym rodzajem są przyczepy kempingowe składane i stałe. Stałe są najczęściej spotykane na kempingach na całym świecie. Wyróżnia je sztywna konstrukcja i są najbardziej zbliżone do małych domków na kółkach. Mogą być większe i mniejsze, w zależności od tego z kim chcemy w nich podróżować. Składane przyczepy to z kolei pojazdy dla zwolenników caravaningu. Ich konstrukcja w czasie jazdy przypomina zwykłą przyczepę bagażową. Dopiero jeśli zostanie złożona przekształca się w mały wakacyjny domek. Łatwo się z nią porusza po drogach, a przez mniejsze opory powietrza mniej pali. 

Przyczepa kempingowa – rodzaje
 
 
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023