Jak zmienił się Białystok w ciągu ostatnich lat?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 08.11.2019, Data aktualizacji: 22.07.2022

3 minuty czytania
Jak zmienił się Białystok?
Białystok na przestrzeni 10 lat przeszedł niezwykłą metamorfozę. Sprawdźcie, jak się zmieniła stolica Podlasia.

Białystok to stolica Podlasia, uznawana za „zielone płuca Polski”. Od lat mieszkańcy cieszą się z jakości życia, którą im zapewnia. Wpływa na to przepiękny krajobraz, bliskość natury oraz stały rozwój miasta. To jedno z tych miejsc, w których najlepiej wykorzystywane są fundusze unijne. Metamorfoza Białegostoku jest widoczna gołym okiem. Jak miasto zmieniło się w ciągu ostatnich lat?

Centrum miasta

Centralnym punktem miasta jest Rynek Kościuszki. Znajdziemy na nim wszystko, od restauracji i pubów po punkty usługowo-handlowe. To właśnie tutaj tętni życie Białegostoku. Jest to także jedno z tych miejsc, które przeszły największą metamorfozę. Jeszcze ponad 10 lat temu restauracje i knajpy stanowiły rzadkość. W sierpniu 2009 roku po generalnym remoncie pokazano nową odsłonę serca miasta. Podstawową zmianą było zlikwidowanie zadrzewionego skweru oraz przesunięcie fontanny, która znajdowała się przed Ratuszem. W ten sposób powstał deptak oraz stworzono miejsce dla okolicznych barów i knajpek. Zachowano natomiast nietypowy trójkątny kształt placu. W ten sposób Białostoczanie zyskali centrum, w którym do dziś toczy się życie miejskie. Odbywają się tutaj imprezy m.in. o charakterze kulturalnym jak choćby festiwale, koncerty, pokazy teatrów ulicznych czy dni miasta.

Ulica Lipowa

Główną ulicą Białegostoku jest reprezentacyjna ul. Lipowa, na której od zawsze znajdowały się punkty handlowo-usługowe. Dziś jest to miejsce, po którym mieszkańcy chętnie się przechadzają. W ciągu ostatnich kilku lat również i tutaj zaszły widocznie zmiany. Przede wszystkim postawiono nowe stylizowane lampy, zasadzono drzewa, wymieniono oprawę kwiatową, na chodnikach umieszczono ciekawe rzeźby oraz podświetlono najciekawsze budynki i kamienice. Nie zmienił się charakterystyczny element ulicy jakim pozostała kostka brukowa ciągnąca się przez całą jej długość. To nadaje jej klimatu. Sama Lipowa wygląda zjawiskowo szczególnie w sezonie świątecznym.

Pałac Branickich

Wizytówką miasta jest XVII-wieczny Pałac Branickich, który również przeszedł renowację. To najważniejszy zabytek Białegostoku. Odnowiono elewację oraz przebudowano ogrody zgodnie z ich pierwotnym planem, tak aby jak najbardziej odwzorować ich wygląd sprzed lat. Wyremontowano m.in. ogrodzenie na zapleczu wraz z Pawilonem Włoskim. Odrestaurowywane są również rzeźby znajdujące się na terenie pałacu. A jest ich aż 130, z czego ok. 90 proc. zostało wpisanych do rejestru zabytków. W piwnicach powstała ścieżka edukacyjna.

Pałac Branickich w Białymstoku

Infrastruktura drogowa

To co uległo znacznej poprawie przez ostatnie kilka lat w Białymstoku to infrastruktura drogowa.  Największym sukcesem jest otworzenie po ponad dwóch latach od rozpoczęcia budowy trasy Niepodległości. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, ponieważ jest ogromna - przechodzi przez cztery duże osiedla. Na wszystkie inwestycje tego typu środki pozyskane zostały z dotacji unijnych. Zakończono również budowę trasy Białystok-Warszawa, która znacznie ułatwia i przyśpiesza podróż do stolicy.

Na uwagę zasługuje również komunikacja miejska, która jest stale modernizowana. Miasto co roku sukcesywnie zakupuje nowe, nowoczesne autobusy, które przewożą pasażerów. W planach jest także wprowadzenie elektrycznych pojazdów.

Plaża miejska

Widoczną metamorfozę przeszła również plaża miejska Dojlidy. Nawet przed remontem było to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców na spędzanie wolnego czasu. Widząc to zainteresowanie zainwestowano w rozwój i postawiono na zwiększenie możliwości rekreacji. Powstał pomost na wyspę i drewniane tarasy wokół niej, port żeglarski, specjalne miejsca dla wędkarzy i ambony dla ratowników. Plażowicze mają również do dyspozycji miejsce do grillowania i organizowania ognisk, scenę, ścieżki rowerowe, a zimą narciarskie, ścieżkę zdrowia z urządzeniami do fitness oraz pole kempingowe. Odnowione zostały boiska oraz place zabaw dla dzieci. Jednym z głównych punktów na plaży jest nowoczesna restauracja z drewnianym tarasem.

Akcent Zoo

Istotnym elementem krajobrazu Białegostoku jest zieleń – parki i lasy. W głównym i największym parku niedaleko centrum znajduje się miejskie zoo. Kilka lat temu przeszło ono całkowitą modernizację. Dziś jest to ciekawe miejsce, do którego mieszkańcy prowadzają swoje dzieci. Nie tylko zmieniono konstrukcję, ale dodano także nowe elementy jak wybiegi dla zwierząt z prawdziwego zdarzenia, kładki pomiędzy przejściami, pomost czy wymieniono instalację podziemną. Dodatkowo zoo uzupełniono o wiele nowych ciekawych gatunków zwierząt.

Rozwój Białegostoku

Białystok to miasto, które stale inwestuje w swój rozwój oraz wizerunek. Fundusze unijne przeznaczane są na drogi, transport publiczny, ścieżki rowerowe, tereny zielone czy renowację najważniejszych elementów architektury - wszystko co ma ułatwiać codzienne funkcjonowanie mieszkańcom. Miasto pięknieje z roku na rok, dlatego bez wątpienia wartu tu zamieszkać. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą białostockich deweloperów.

Nowe mieszkania w Białymstoku

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: