Projekty zagospodarowania: jak zagospodarować działkę?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 05.07.2023, Data aktualizacji: 05.07.2023

Projekty zagospodarowania: jak zagospodarować działkę?
Ogród przy domu to miejsce głównie na relaks. Jak urządzić aranżację działki? Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, który stanowi przestrzeń do relaksu, rekreacji i kontaktu z naturą. Jednak aranżacja działki może być wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy nie mają doświadczenia w ogrodnictwie czy architekturze krajobrazu. Warto jednak pamiętać, że każda działka ma potencjał do stworzenia pięknego i funkcjonalnego otoczenia. W naszym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki i inspiracje, które pomogą Ci w urządzeniu działki, aby stała się ona wymarzonym miejscem odpoczynku i przyjemnych spotkań na świeżym powietrzu. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zagospodarować działkę przed domem,
  • w jaki sposób wydzielić strefy podczas urządzania działki,
  • jakie rośliny posadzić w ogródku.

Projekt ogrodu wokół domu – od czego zacząć?

Sam proces zakupu ziemi wydaje się najtrudniejszym krokiem. Trzeba znaleźć właściciela działki, sprawdzić numery działek czy sprawdzić klasę gruntu. Po wyszukaniu idealnej nieruchomości, sprawdzeniu jak spisać umowę kupna działki ogrodowej i wreszcie podpisaniu tejże można cieszyć się relaksem w nowym ogrodzie… Chwila, czy aby na pewno? Trzeba go przecież zaaranżować! I mogłoby się wydawać, że zagospodarowanie działki wokół domu to proste zadanie – wystarczy przecież wykonać kilka nasadzeń, wytyczyć ścieżki i umeblować taras. W rzeczywistości jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Na samym początku warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby. Jakie aktywności będziemy wykonywać w ogrodzie? Czy lubimy zapraszać do siebie gości? Ile czasu możemy poświęcić na prace w ogrodzie? Te wszystkie pytania, a właściwie odpowiedzi na nie, zbliżą nas nieco do idealnego projektu zagospodarowania działki. Zastanówmy się, jak chcielibyśmy wykorzystywać przestrzeń wokół domu – czy marzymy o zacisznym miejscu do relaksu, czy może bardziej interesuje nas przestrzeń do grillowania i spotkań z przyjaciółmi? Określenie swoich priorytetów pomoże w wyborze odpowiednich elementów i funkcji ogrodu. Na działce mogą pojawić się: miejsca do wypoczynku, strefy rekreacyjne, ogród warzywny czy też miejsce dla zwierząt domowych.

Ścieżki w ogrodzie

Warto też zbadać warunki terenowe, takie jak: nasłonecznienie, wilgotność gleby czy ukształtowanie terenu, aby dostosować projekt do specyfiki działki. Zapewni to optymalne warunki dla roślinności, która będzie miała odpowiednie światło, glebę i nawadnianie. Przygotowanie się i uwzględnienie tych czynników na etapie projektowania zapewni trwałe i funkcjonalne rozwiązania dla naszego ogrodu. W międzyczasie pojawi się już tylko pytanie, jak urządzić wnętrze domku na działce rekreacyjnej…

Funkcjonalna aranżacja ogródka przy domu

Ogród – poza tym, że cieszy oko – musi także spełniać swoje funkcje. Podczas planowania projektu warto uwzględnić różne strefy, które będą spełniać konkretne potrzeby. Strefa relaksu jest jednym z najważniejszych obszarów w ogrodzie. Może to być przytulny taras z wygodnymi meblami, hamakiem czy leżakami, gdzie można odpocząć i cieszyć się świeżym powietrzem. Dobrze jest wybrać miejsce zacienione lub z możliwością zainstalowania markizy czy pergoli, aby zapewnić ochronę przed słońcem w upalne dni.

Altana lub taras z zestawem mebli wypoczynkowych czy miejsce na grill i ognisko to idealne rozwiązanie dla miłośników spotkań na świeżym powietrzu. Altana może służyć jako przestrzeń do spożywania posiłków na zewnątrz, a także jako schronienie przed deszczem czy wiatrem. Miejsce na grill lub ognisko będzie natomiast doskonałym punktem centralnym spotkań i wieczornych zabaw. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie miejsce na palenisko, z dala od łatwopalnych materiałów i z uwzględnieniem przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Warto zwrócić także uwagę na to, by ognisko nie znajdowało się zbyt blisko samego domu i okien, aby dym nie dostawał się do pomieszczeń. 

Taras w ogrodzie

Dodatkowo strefy zielone, takie jak trawnik czy kwietniki, mogą tworzyć przyjemne otoczenie. Trzeba jednak pamiętać, żeby dostosować ich rozmiar do dostępnej przestrzeni i swoich możliwości pielęgnacyjnych. Rośliny ozdobne, jak kwiaty, krzewy czy pnącza, mogą dodać uroku i koloru ogrodowi, tworząc przyjemną atmosferę.

Strefy w ogrodzie mają być odpowiedzią dla domowników. Wymienione powyżej są stosunkowo uniwersalne i często spotykane. Być może jednak my potrzebujemy czegoś innego? Może to być szopa lub garaż na narzędzia wraz z niewielkim przydomowym warsztatem, rozbudowany plac zabaw dla dzieci z huśtawką albo wybieg do zabawy dla psów czy woliera dla kotów. Możesz też zdecydować się na basen (na stałe lub rozkładany), który będzie wspaniałą rozrywką w upalne dni. 

Nasadzenia, czyli jak urządzić działkę pełną roślin

Ogródek działkowy może cieszyć oko nawet przez cały rok i być prawdziwą dekoracją domu. Kluczowym jest odpowiednie dobranie roślin oraz ich rozplanowanie. Nasadzenia roślin są kluczowym elementem urządzania działki pełnej zieleni i tworzenia harmonijnego otoczenia. Jednak przed przystąpieniem do sadzenia roślin, warto dobrze zrozumieć ich potrzeby oraz potencjalny wzrost i rozrost.

Każda roślina ma swoje indywidualne wymagania dotyczące gleby, wilgotności, nasłonecznienia i temperatury. Przed wyborem roślin, ważne jest dokładne zapoznanie się z ich charakterystykami i dostosowanie ich do warunków panujących na działce. Niektóre rośliny preferują gleby kwasowe, podczas gdy inne lepiej rosną w glebach o odczynie zasadowym. Niektóre potrzebują dużo słońca, a inne lepiej czują się w zacienionych obszarach. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie rośliny do specyfiki działki, aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest potencjalny wzrost i rozrost roślin. Niektóre rośliny mają tendencję do szybkiego rozrastania się, co może prowadzić do zbyt gęstego zadrzewienia lub konieczności częstego przycinania. Dlatego warto uwzględnić przestrzeń, jaką dana roślina będzie potrzebować w przyszłości, aby uniknąć problemów ze zbyt dużą konkurencją o światło czy przestrzeń.

Jakie rośliny wybrać? Pomysły na działkę

Warto pamiętać o różnorodności w doborze roślin. Wybierając różne gatunki o zróżnicowanych kształtach, kolorach i teksturach, możemy stworzyć piękne kompozycje, które dodadzą uroku i dynamiki naszemu ogrodowi. Dodatkowo różnorodność roślin przyciąga różne gatunki zwierząt, takie jak owady i ptaki, które mogą odgrywać istotną rolę w ekosystemie ogrodu.

Warto rozważyć rośliny zimozielone oraz różne okresy kwitnienia, aby zapewnić piękno ogrodu przez cały rok. Rośliny zimozielone, takie jak iglaki, jałowce, cisy czy laurowiśnie, zachowują swoje liście przez cały rok, dodając trwałej zieleni i struktury nawet w zimowych miesiącach. Są one idealne do stworzenia tła dla sezonowych roślin kwitnących.

Dobór roślin o różnych okresach kwitnienia umożliwi cieszenie się kolorowymi kwiatami przez cały sezon. Można zacząć od wiosennych kwitnących drzew i krzewów, takich jak magnolie, forsycje czy irysy, a następnie kontynuować z letnimi kwitnącymi roślinami, takimi jak róże, hortensje czy stokrotki. Jesienią można wprowadzić kolorowe liście i kwiaty dzięki roślinom takim jak oczar wirginijski, wrzosy czy krzewy jaśminowate. Dobrze dobrana roślinność zapewni piękno i różnorodność przez cały rok, tworząc zjawiskowe sekwencje kwitnienia i zmieniające się odcienie krajobrazu.

Popularnym pomysłem jest także uprawa warzyw i owoców. Świeże pomidory z własnego ogródka mają zupełnie inny smak, a ogórki z przydomowej grządki to inny wymiar rozkoszy dla podniebienia. 

Plan zagospodarowania działki – samodzielnie czy z architektem?

Może się okazać, że mimo sprecyzowania swoich potrzeb, nie będziesz umiał samodzielnie rozplanować przestrzeni. Na szczęście wielu architektów krajobrazu ma w swojej ofercie projekty zagospodarowania działki. Taki plan może obejmować jedynie ogólne założenia i wytyczenie stref, ale może też wskazywać konkretne rodzaje roślin w obrębie rabat i kwietników. Ile kosztuje projekt zagospodarowania działki? Cena zależy od takich czynników jak wielkość działki, lokalizacja oraz poziom skomplikowania projektu. Dla ogrodu 1000 m2 będzie to średnio 3-4 tys. zł.

Zagospodarowanie działki

Często pojawia się pytanie: jak wyrównać działkę ze spadkiem? Być może nie będzie to konieczne, jednak pomoc architekta może okazać się nieoceniona właśnie w takiej sytuacji – gdy przyjdzie nam do zagospodarowania działki ze spadkiem, co wymaga zastosowania nieoczywistych rozwiązań. Specjaliści mają także mnóstwo pomysłów na to, jak zagospodarować dużą działkę – co często sprawia problem właścicielom domków z ogrodem o dużym metrażu. Z drugiej strony fachowa pomoc może być także potrzebna przy małych powierzchniach. Architekci krajobrazu doskonale wiedzą, jak zagospodarować działkę ROD, która zwykle ma ograniczone miejsce.

Projekt zagospodarowania działki: podsumowanie

Własny dom z dużym ogrodem to wspaniała sprawa, ale i duże przedsięwzięcie, również finansowe. Rozwiązaniem są często ogródki działkowe lub nieduża powierzchnia rolna, którą można przekształcić. Warto jednak wiedzieć, kto może kupić działkę rolną. Niezależnie jednak od terenu i metrażu, którym dysponujemy, z odrobiną wiedzy i zapału możemy stworzyć niezwykłe miejsce. Dobrze zaplanowane strefy relaksu, altanka, miejsce na grill czy ognisko i różnorodna roślinność sprawią, że działka będzie piękna i atrakcyjna przez cały rok. Warto pamiętać, że urządzanie działki wymaga uwzględnienia osobistych preferencji, aby stworzyć unikalną przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Teraz już tylko: podlewać, pielić, przycinać, nawozić… I będzie pięknie!

remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: