Jak urządzić mikroapartament?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów
Ale nie musimy się obawiać, ponieważ tego typu pomieszczenie również stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, choć ważny jest kompromis. Jest to szczególnie istotne przy tzw. mikroapartamentach, na które moda do Polski przyszła prosto z Nowego Yorku. Wynika ona ze zmieniających się trendów na rynku nieruchomości.
Więcej kupujemy na wynajem, a inwestorami coraz częściej są single. Tego typu mieszkania charakteryzuje wysoki standard i mały metraż. Jak je urządzić?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić mikroapartement
- jak zaoszczędzić miejsce w mikroapartamencie
- jak optycznie powiększyć wnętrze
Na samym początku warto podkreślić, że mikroapartamenty są przede wszystkim nowoczesne i luksusowe. Powstają zwykle w centrach dużych miast, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. W Polsce zaczęto je budować we Wrocławiu, a następnie w Warszawie. Mają swoją grupę odbiorców, którzy widzą w nich szansę na posiadanie własnego mieszkania w prestiżowej lokalizacji.
Jak je urządzić?
Przy mikroapartamentach ważne jest, aby dobrze wykorzystać każdy kąt. Za pomocą kilku optycznych trików możemy sprawić, że nawet nieduże wnętrze wyda się większe. Aranżując takie pomieszczenie należy pamiętać o dobrym rozmieszczeniu mebli, funkcjonalnym układzie pomieszczeń, kolorystyce mieszkania oraz najróżniejszych detalach.
Bardzo przyda się znajomość odpowiednich sztuczek dekoracyjnych. Decydującą rolę odgrywa również wyposażenie pomieszczeń w sprzęty i meble, które są wielofunkcyjne i nie zajmują dużo miejsca.
Kolory
Małe mieszkanie nie powinno być pomalowane ciemnymi kolorami, które wizualnie zmniejszają przestrzeń, a czasami wpływają przytłaczająco na samopoczucie tworząc np. zły nastrój. W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju odcienie bieli, beżu czy szarości.
Urozmaiceniem wnętrza może być kolorowa, srebrna bądź złota tapeta, czy malowane pasy, które dają znakomite złudzenie optyczne. Poziome poszerzają wnętrze, a pionowe je wydłużają. Wizualne obniżenie pokoju dają pozostawione białe linie pod sufitem, jak i listwy podsufitowe, dlatego też należy ich unikać.
Nie musimy jednak do końca rezygnować z ciemniejszych kolorów. W zestawieniu z wyżej wymienionymi można dobrać wyraziste barwy drzwiczek do szafek kuchennych, lub zastosować wyraziste akcenty graficzne na ścianach czy coraz ciekawsze fototapety, plakaty lub obrazy.
Dobrym rozwiązaniem jest również podłoga z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej, która przez gładkość i brak spojeń optycznie powiększa mieszkanie.
Światło
Najwięcej zyskujemy optycznie, odpowiednio oświetlając mieszkanie. Oczka sufitowe lub kinkiety na ścianie znacznie rozświetlają pomieszczenie i wydłużają wizualnie pokój. Podobny efekt można uzyskać, poprzez wpadające do lokalu słońce, dlatego też ważne jest, aby w dzień nie zasłaniać dostępu światła. W małych wnętrzach im jest widniej, tym większe wydaje się mieszkanie.
Meble
W mikro lokalach dobrze sprawdzają się meble robione na wymiar, dzięki którym można wygodnie zaaranżować przestrzeń i stworzyć funkcjonalne zakątki. Warto pomyśleć także o szafkach robionych pod sam sufit, które sprawdzają się nie tylko w przypadku kuchni. Meble powinny być proste i wielofunkcyjne jak np. składane łóżko, rozkładane stoły, a nawet pufy ze schowkiem w środku.
Niezastąpiona jest duża szafa wnękowa, która pomieści wszystkie niezbędne przedmioty. Pamiętajmy, aby meble były koloru jasnego, gdyż barwy te optycznie zwiększają przestrzeń.
Warto unikać też nagromadzenia przedmiotów, które dodatkowo zagracają pomieszczenie i sprawiają wrażenie, że w mieszkaniu panuje bałagan. W mikroapartamencie najlepiej ukryjemy je w szafach ze specjalnie zaprojektowanym wewnętrznym systemem przechowywania. Możemy pokusić się o wykorzystanie przestrzeni pod sufitem na łóżko, pod którym możemy z kolei odseparować przytulny kąt do pracy. Łóżka w mikroapartamentach często umieszczone są na antresoli.
Szafa lub regał może stać się także dodatkową ścianą użytkową, która skutecznie oddzieli przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej lub przeznaczonej do pracy.
Doskonałym pomysłem są również modułowe meble. Dają możliwość dokupienia kolejnych modułów w każdej chwili i ustawiania ich w dowolny sposób. Są to nie tylko szafy i komody. Takim meblem mogą być również sofy. Z jednej można zrobić np. 3 oddzielne siedziska – fotele.
Meble wielofunkcyjne to rozwiązanie idealne do domowego biura czy salonu. Mogą stanowić cały system połączony z szafy, łóżka, biurka czy stołu. To jeszcze nie wszystko. Dzisiaj możemy zakupić nawet kompaktową kuchnię umieszczoną w szafie czy mini zestaw, który tworzy np. zintegrowana lodówka, płyty grzewcze i zlew.
Szybkie metamorfozy
Wiele współczesnych mebli pełni również kilka różnych, niewidocznych na pierwszy rzut oka funkcji. Jest tak np. w przypadku dwuosobowej sofy, którą jednym ruchem można zamienić w piętrowe łóżko dla dwójki gości. Na rynku istnieje również stół, po którego złożeniu ukazuje się obraz idealny do powieszenia na ścianie. Nie wspominając już o różnorodnych siedziskach, które mogą przybierać dowolne formy i kształty służąc jako zwykłe krzesła, pufy, leżanki czy stoliki.
Z możliwościami jakie daje dzisiejszy rynek i szczyptą kreatywności urządzenie mikroapartamentu może przysporzyć wiele zabawy. Wystarczy zainspirować się konkretnymi rozwiązaniami i je wprowadzić.
Jaki styl?
W mikroapartamentach sprawdza się styl skandynawski, minimalistyczny i nowoczesny. Optycznie przestrzeń powiększą gładkie, jasne drzwi szaf, w których pomieszczą się wszystkie drobiazgi domowe i dominujące w takich wnętrzach jasne kolory oraz minimalizm mebli i dodatków.
Pomoc?
Sposobów na zagospodarowanie nawet niewielkiej przestrzeni znajdziemy mnóstwo. Warto natomiast zastanowić się nad skorzystaniem z fachowej pomocy architekta wnętrz, który doskonale doradzi nam jak je połączyć.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: