Jak urządzić mały balkon w bloku?
Data publikacji: 03.08.2017, Data aktualizacji: 18.08.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 134 głosów
To, że posiadacie mały balkon w bloku, nie oznacza, że nie możecie go funkcjonalnie urządzić. Zanim przystąpimy do konkretnych działań i remontowych rewolucji, powinniśmy zastanowić się nad funkcją, jaką ma on spełniać, a następnie dobrać najbardziej odpowiednią aranżację w zależności od naszego gustu, potrzeb, zasobu portfela, wielkości balkonu, a nawet usytuowania naszego mieszkania względem stron świata.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- na co zwrócić uwagę wybierając podłogę na balkon
- jakie wybrać dodatki
- czy warto ustawiać kwiaty bezpośrednio na podłogę
Bez względu na rozmiar balkonu, powinien on być zadbany, wygodny i urządzony ze smakiem. Jest to przecież jedyne miejsce w mieszkaniu, w którym możemy oddychać świeżym powietrzem. Wielu projektantów aranżując balkon traktuje go jako wizualne przedłużenie salonu lub sypialni. Dlatego stylem i pomysłem możemy nawiązać do pomieszczeń połączonych z balkonem. Nie jest to jednak zabieg konieczny. Bez względu na naszą aranżację powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim słońca, deszczu, śniegu i mrozu.
Początek wiosny to idealny czas, aby zacząć zastanawiać się nad tegoroczną aranżacją balkonu. Dla tych, którzy już swoje balkony urządzili, mamy kilka dobrych rad, jak sprawić, aby stały się jeszcze piękniejsze.
Podłoga na balkon
Jeśli aranżację balkonu zaczynacie od początku, pierwszym krokiem, który powinniście zrobić, jest wybór odpowiedniej podłogi. Inwestując w odpowiednią podłogę na balkon, będziecie mogli się nią cieszyć przez kilka kolejnych sezonów. Jeżeli mieszkacie w bloku, nawierzchnia determinuje w dużej mierze styl Waszego balkonu, nie macie bowiem wpływu na kolor elewacji budynku. Materiały, które dobrze sprawdzają się na podłodze na balkonie to: drewno naturalne, płytki imitujące drewno oraz płytki gresowe.
Drewno
Podłoga drewniana na balkonie układana jest z płytek lub desek. Wybór metody zależy przede wszystkim od poziomu, na jakim znajduje się posadzka naszego balkonu. Pamiętajmy, że podłoga z drewna musi znajdować się na niższym poziomie niż posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz domu. Jeśli różnica poziomów między płytą balkonową a wyjściem z mieszkania jest większa niż 6,5 cm, możemy zdecydować się na posadzkę z desek na legarach, natomiast jeżeli jest mniejsza, konieczny będzie drewniany podest. W przypadku naturalnego drewna, warto postawić na drewno egzotyczne, które jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne i wymaga impregnacji tylko raz w roku.
Gres
Płytki imitujące drewno oraz płytki gresowe są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem na podłogę na balkon! Do złudzenia mogą przypominać drewno naturalne i nie są tak kosztowne. Są łatwiejsze w utrzymaniu i nie wymagają specjalnego traktowania (oczywiście cena determinuje ich jakość – im droższe, tym lepszy stopień ścieralności i odporności na mrozy, deszcze czy słońce). Najlepiej sprawdzą się tu płytki gresowe o jednolitej strukturze tzw. „barwione w masie”. Płytki gresowe „szkliwione”, mają deseń nakładany na wierzch przed wypalaniem w piecu ceramicznym, dzięki czemu z czasem wzór na tego typu płytkach może odpaść.
Urządzając balkon w bloku, warto pomyśleć również o ścianach, które, ze względu na liczne pozwolenia, z reguły powinny zostać utrzymane w kolorze elewacji bloku. Dlatego decydując się na płytki, powinniśmy położyć je tylko na podłodze, tworząc na ścianie jedynie kilku lub kilkunastocentymetrowy cokół, który dodatkowo pozwoli nam na utrzymanie czystości na balkonie. Zamiast na ścianie skoncentrujmy się na balustradzie, którą, jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy przysłonić matą np. słomkową lub opleść fantazyjnie zielenią.
Sztuczna trawa
Jeśli podłoga na balkonie wymaga odświeżenia, a wasze fundusze nie pozwalają na zbyt duże wydatki, zastanówcie się nad wykładziną przeznaczoną na zewnątrz, która imituje sztuczną trawę. Sztuczna trawa na balkonie to rozwiązanie stosunkowo tanie, a dodatkowo bardzo dobrze się sprawdza i niezwykle dobrze się prezentuje – z bliska wygląda bardzo naturalnie, a przy tym jest łatwa w montażu i utrzymaniu.
Meble na balkon
Kiedy zdecydujecie się już na podłogę na balkon, przychodzi kolej na wybór mebli. Tu także obowiązuje zasada, która sprawdza się zawsze podczas urządzania innych pomieszczeń – powinno być przede wszystkim funkcjonalnie. Do zagospodarowania macie stosunkowo małą przestrzeń, która docelowo ma być miejscem, w którym przyjemnie spędza się czas.
Wybór mebli na balkon, zwłaszcza jeśli chcecie, aby służyły przez kilka sezonów, nie powinien być determinowany ceną. Im tańsze meble balkonowe, tym mniejsza ich wytrzymałość. Kluczowym elementem będzie odpowiedni materiał, jak również funkcje, jakie ma spełniać nasz balkon. Być może, ze względu na jego wielkość, poza leżakiem i niewielkim stolikiem, nie uda się Wam wkomponować większej ilości mebli. Jeśli macie mały balkon w bloku, postawcie na meble składane – nie będą zajmowały dużo miejsca i dadzą się łatwo przesuwać.
Jeśli chcecie spokojnie napić się kawy lub zjeść śniadanie w ciepły sobotni poranek, zaopatrzcie się w mały drewniany stolik wraz z krzesłami. Drewno króluje na balkonach jako najpopularniejsze z uwagi na swój ciężar i wytrzymałość. Daje też dużo większe możliwości posiadaczom małego balkonu.
Innym popularnym materiałem na meble balkonowe jest technorattan. Meble z technorattanu sprawdzą się świetnie na większych balkonach. Są wyjątkowe modne, nie tylko dlatego, że poza myciem nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale przede wszystkim dlatego, że można z nich tworzyć meble w różnych konfiguracjach i kształtach. Na balkonie dobrze sprawdzą się też meble wykonane z metalu – materiał jest odporny na warunki atmosferyczne i ma odpowiedni ciężar.
Meble na balkon to jednak nie tylko stoły i krzesła. Mając do zagospodarowania większą powierzchnię warto zastanowić się nad powieszeniem hamaka lub postawieniem leżaka czy huśtawki na stelażu, które staną się świetnym miejsce odpoczynku. Dla tych, którzy miejsca mają bardzo mało, bardzo ciekawym rozwiązaniem będą materace i poduchy ułożone na podłodze. Wszystko po to, aby było przede wszystkim wygodnie.
Miłośnikom 'zrób to sam' proponujemy przyjrzeć się projektom mebli balkonowych wykonanych z euro palet, które od kilku sezonów są wciąż bardzo modne. Jest to zdecydowanie tańsza droga w porównaniu do mebli gotowych. Co prawda, aby były one wygodne i funkcjonalne muszą mieć wygodny materac, niemniej dla chcącego nic trudnego. Zanim zabierzecie się do budowania mebli, sprawdźcie jakie wymiary materacy dostępne są w sklepach.
Jeśli tylko miejsce wam na to pozwala, proponujemy stworzyć przestrzeń, która będzie posiadała zarówno strefę użytkową oraz strefę relaksu i wypoczynku. Przy większych balkonach typu loggia możemy zastanowić się nad aranżacją letniej jadalni. Nie ma nic przyjemniejszego, niż w ciepły leni wieczór udać się na balkon z dobrą książką, by odpocząć po długim, ciężkim dniu.
Oświetlenie na balkon
Oświetlenie balkonu jest prawie tak samo ważne, jak to wewnątrz mieszkania. Najczęściej stosowanym oświetleniem na balkon jest centralna lampa wisząca. Dobranie do niej kinkietów lub lamp stojących w tym samym stylu, stworzy odpowiedni nastrój i sprawi, że z przyjemnością poczytacie książkę w ciepły, letni wieczór. Bardzo dekoracyjne są też modne w ostatnim czasie lampy solarne, które zamontować możecie na przykład w donicach kwiatów ustawionych na podłodze lub podwieszonych na ścianach balkonu. Z pewnością odpowiednio dobrane lampki solarne lub lampiony sprawią, że wieczór na naszym balkonie będzie przyjemny i nastrojowy.
Jeśli zdecydowaliśmy się na aranżację balkonu w nowoczesnym klimacie, to możemy się rozejrzeć za stolikami emitującymi światło, które staną się oryginalną ozdobą naszego balkonu, a przy okazji oświetlą nasze otoczenie. Wybierając lampy, zwróćcie uwagę czy są one odporne na wilgoć i jak są zasilane. Warto zaopatrzyć się w LED-owe lampki na baterie czy cottonballs, które nie wymagają podłączenia do prądu oraz świece, które stworzą nastrój, ale także odstraszą komary i inne owady.
Rośliny na balkon
Zieleń to dość istotny element na balkonie, dlatego warto pomyśleć nie tylko o odpowiednich gatunkach roślin, ale również o odpowiednim ich ustawieniu. Z pewnością nasz balkon w bloku świetnie będzie się prezentował, jeśli rośliny umieścimy na dwóch płaszczyznach do siebie prostopadłych. W takim wypadku, warto zastanowić się nad roślinami wysokopiennymi, które mogą być przymocowane albo do barierki balkonu, albo dodatkowo do wcześniej przygotowanej pergoli, która dodatkowo osłoni nas przed słońcem i wścibskim okiem sąsiada.
Jakie kwiaty na balkon? Czytaj
Częstym błędem popełnianym na małych balkonach, jest ustawianie doniczek z zielenią bezpośrednio na podłodze, przez co dodatkowo optycznie zmniejszamy powierzchnię naszego balkonu.
Dodatki na balkon
W sklepach znajdziecie mnóstwo dodatków na balkon, które świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie Waszej aranżacji. Kiedy podłoga, meble i oświetlenie stworzą odpowiedni, spójny klimat, nie pozostanie Wam już nic innego, jak wybrać ozdobne poduszki, kolorowy koc, piękne balkonowe lampiony na świece oraz cieszyć się własnym balkonem w bloku. Gustowna dekoracja z pewnością sprawi, że nawet mały balkon w bloku będzie posiadać niepowtarzalny klimat, dając nam powód do dumy.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: