Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak skrócić czas budowy domu?

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 30.09.2021, Data aktualizacji: 14.02.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Czas budowy domu - jak skrócić?
Budowa domu nie musi trwać w nieskończoność. W jaki sposób można skrócić czas budowy domu? Sprawdź.

Budowa domu stanowi dla wielu inwestycję życia - najważniejsze, najbardziej czasochłonne i trwające najdłużej życiowe zadanie. Według danych GUS z 2019, ostatniego „przedpandemicznego” roku, czas potrzebny na wzniesienie domu w naszym kraju wynosi przeciętnie niecałe 48 miesięcy, a więc cztery lata.

Dobra wiadomość jest taka, że okres ten - dzięki coraz lepszym materiałom i urządzeniom - ulega skróceniu. Jeszcze w 2013 roku, wg GUS by zbudować dom, trzeba było poświęcić przeciętnie 58 miesięcy - blisko 5 lat.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Budowa domu systemem gospodarczym

Mimo wszystko jednak nawet obecne cztery lata wydają się okresem za długim. W rzeczywistości może być on zresztą zbyt optymistyczny, bowiem Polacy często wprowadzają się do domów, które wcale ukończone jeszcze nie są. Wynika to z najpopularniejszej u nas metody stawiania zabudowy jednorodzinnej. Domy buduje się tzw. systemem gospodarczym, a więc na własną rękę, ewentualnie nadzorując wszystkie etapy budowy i wybierając samodzielnie materiały. Chodzi oczywiście o to, by zminimalizować koszty.

W tym celu „statystyczny Kowalski” wraz z rodziną lub znajomym wykonuje część prac samodzielnie, jeździ po sklepach, szukając odpowiednich dla siebie materiałów budowlanych, samodzielnie je przywozi na budowę, następnie szuka fachowców od bardziej zaawansowanych prac. Wszystko to robi człowiek, który niewątpliwie ma zapał i dobre chęci, ale najczęściej jest po prostu amatorem. Budowa jego domu jednorodzinnego to jedyna inwestycja tego typu, którą planuje, nadzoruje i w której uczestniczy również jako wykonawca.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
budowa domu systemem gospodarczym

Budowa systemem gospodarczym rzeczywiście może dawać oszczędności. Wszak nie płacimy marży deweloperowi, który nam odda dom pod klucz. Z drugiej jednak strony nie mamy szans wygrać z wykwalifikowaną firmą jeśli chodzi o czas realizacji. A czas to przecież również pieniądz. Nie jest też wcale pewne, że uda nam się znaleźć tanich wykonawców poszczególnych prac. Statystyczny Kowalski będzie musiał w tym celu wydzwaniać po elektrykach, hydraulikach i umawiać z nimi dogodne terminy. Wezwanie pojedynczego specjalisty na jedną tylko usługę może być droższe.

Duża firma ma podwykonawców, którzy mogą być tańsi, bo deweloper zapewnia im wiele zleceń. To samo dotyczy materiałów budowlanych. Firmy deweloperskie korzystają z rabatów konkretnych producentów, u których zamawiają materiały hurtowo. Oczywiście nie znaczy automatycznie, że należy się decydować na wykończenie pod klucz. Jeśli nie zależy nam bardzo na czasie, dodatkowo dużą część prac możemy wykonać samodzielnie lub na korzystnych warunkach to wtedy system gospodarczy może być dobrym rozwiązaniem - dobrym, ale raczej nie szybkim.

Budowa domu - jaka technologia budowlana?

Inna sprawa to wybór technologii budowlanej. Polacy to tradycjonaliści. Ogromną większość domów u nas stanowią budynki murowane, a więc wznoszone za pomocą pustaków czy też bloczków lub cegieł, łączonych ze sobą za pomocą zaprawy. Na ściany najczęściej kładzie się jeszcze warstwy styropianu. Domy tradycyjne murowane są konstrukcjami stabilnymi, wielopokoleniowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne. Ich budowa poświęca jednak dużo czasu. Szacuje się, że stan surowy zamknięty osiąga się przeciętnie w rok. Pozostały czas zajmuje wykończenie nieruchomości. To może się przeciągać, w zależności od możliwości finansowych rodziny. Często jest tak, że właściciele mieszkają w niewykończonym jeszcze domu i aranżują go etapami.

Co zrobić, by mieć stojący dom w kwartał? Jak skrócić czas budowy domu? Odpowiedź tkwi w technologiach alternatywnych. Domy modułowe, domy z gotowych prefabrykatów, domy z bali - mogą powstać w stanie surowym w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Dostępnych metod budowy i jest kilka. Klient, który zdecyduje się na któryś z tych wariantów, powinien przede wszystkim zapoznać się ze specyfiką takiego budownictwa i zwrócić uwagę na właściwy wybór wykonawcy. Nie jest to bowiem technologia tradycyjna, przy której - w razie usterek w trakcie budowy - szybko znajdzie się wykwalifikowanego specjalistę, mogącego naprawić daną część.

czas budowy domu
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pomorskie Targi Mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze

      Pomorskie Targi Mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze

      Już 12 i 13 kwietnia w Polsat Plus Arena Gdynia odbędą się jedyne w tym sezonie POMORSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM MIESZKANIE WNĘTRZE .

      09 kwietnia 2025

      Redakcja

    • Przed nami Targi Mieszkań i Domów w Warszawie

      Przed nami Targi Mieszkań i Domów w Warszawie

      Zapraszamy na wiosenną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo XXI. 12 i 13 kwietnia będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.

      08 kwietnia 2025

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      02 kwietnia 2025

      Redakcja

    • Otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

      Otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

      Akademia Rynku Nieruchomości to unikalny projekt społeczny - wyjątkowe wydarzenie będące platformą dialogu pomiędzy kupującym a deweloperem, miejsce, gdzie potencjalny nabywca szybko i łatwo zdobędzie wiedzę, jak zaplanować kupno nieruchomości, na co zwrócić uwagę przy analizie ofert i jak nie popełnić błędów formalnych.

      31 marca 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023