Jak segregować śmieci?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 16.05.2020, Data aktualizacji: 15.12.2023

11 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 719 głosów

Jak segregować śmieci?
Na czym polega segregacja? Jak poprawnie segregować śmieci w małym mieszkaniu oraz w domu? Jak zorganizować kosze na odpady? Podpowiadamy!

Segregacja śmieci to temat teoretycznie prosty. Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Problemem są już nie tylko przepełnione śmietniki, ale często obojętność mieszkańców, którzy po prostu nie chcą sortować swoich odpadów. Wynika to z niewiedzy, braku edukacji oraz starych nawyków. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo powinno przebiegać sortowanie śmieci – zarówno w domu, jak i małym mieszkaniu w bloku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak prawidłowo segregować śmieci w domu,
 • jak wygląda segregacja śmieci w blokach,
 • czym są odpady bio, zmieszane i odpady zielone.

Segregacja odpadów – podział na frakcje

Prawidłowy sposób segregacji został określony przez rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Zgodnie z treścią dokumentu najważniejszą zasadą jest oddzielanie surowców od odpadów, których nie można powtórnie przetworzyć. Przede wszystkim powinniśmy sortować tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier i odpady biodegradowalne. W niektórych gminach znajdziemy również podział na szkło białe i kolorowe. Taka forma sortowania śmieci pozwala na uzyskanie pełnowartościowych surowców, które będzie można poddać recyklingowi.

Pojemniki do segregacji śmieci

Prawidłową segregację śmieci do odpowiednich pojemników opiszemy na przykładzie Warszawy, na której terenie od początku 2019 roku obowiązuje nowy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Został ustanowiony podział na 5 pojemników do segregacji. Wszystkie z nich oznaczone są specjalnymi naklejkami informacyjnymi.

Segregacja śmieci co do jakiego pojemnika

Papier

Pierwszym jest pojemnik na papier, do którego wrzucamy np. czyste opakowania z papieru i tektury, ulotki, kartony, gazety, zeszyty czy papier biurowy. Warto również zwrócić uwagę, aby do pojemników na papier nie wyrzucać zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, kartonów po mleku i sokach, podpasek, pampersów oraz tapet.

Segregacja śmieci - co wrzucać do papieru?

Metale i tworzywa sztuczne

Drugi pojemnik to metale i tworzywa sztuczne, czyli np. puste, zgniecione butelki plastikowe oraz puszki, worki foliowe, zakrętki do butelek i słoików, opakowania plastikowe, kartony po mleku i sokach. Do metali i tworzyw sztucznych nie wyrzucamy butelek i pojemników z zawartością, części samochodowych czy strzykawek, wenflonów itp. 

segregacja śmieci - metale i tworzywa sztuczne

Szkło

Trzecim rodzajem odpadów jest szkło. Możemy tutaj wyrzucać szklane pojemniki, butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, lekach itp. W pojemniku na szkło nie mogą się znaleźć natomiast znicze z resztkami wosku, żarówki, termometry, strzykawki, szkło kryształowe i stołowe, ceramika, doniczki, lustra, szyby okienne i samochodowe oraz porcelana.

segregacja śmieci szkło

Bio

Przedostatni, czyli czwarty z pojemników przeznaczony jest do odpadów biodegradowalnych z gospodarstw domowych. Są to m.in. śmieci żywieniowe, czyli pozostałości po jedzeniu (ale bez kości, mięsa i tłuszczów zwierzęcych), skórki z obranych warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, zwiędłe kwiaty czy rośliny doniczkowe.

segregacja śmieci bio

Zmieszane

Ostatnim, ale zwykle najszybciej zapełnianym pojemnikiem są odpady zmieszane. Często nazwa ta jest błędnie interpretowana i wrzucane są tam nieposegregowane odpady. Powinniśmy natomiast umieszczać w nich jedynie to, czego nie udało się rozdzielić do pozostałych pojemników oraz to, czego nie można przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.

Sortowanie śmieci to również podział na odpady zielone, wielkogabarytowe czy elektrośmieci. Te pierwsze to m.in. skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie czy liście. Z kolei do drugiej kategorii zaliczamy stare meble, materace, zabawki o dużych rozmiarach czy wyroby tapicerskie. Ich składowanie odbywa się w miejscu wyznaczonym przez administratora danej wspólnoty. Wśród elektrośmieci znajdą się na przykład sprzęty RTV i AGD.

segregacja śmieci co wrzucać do odpadów zmieszanych

Kolory pojemników

Nie bez znaczenia pozostają oznaczenia pojemników do segregacji odpadów. Każdy, kto chce prawidłowo przeprowadzać sortowanie, powinien pamiętać, że:

 • papier to kolor niebieski;
 • metale i tworzywa sztuczne wyrzucimy do kosza w kolorze żółtym;
 • szkło natomiast powinno trafić do zielonych pojemników;
 • odpady biodegradowalne z gospodarstw domowych wyrzucamy do koszy oznaczonych na brązowo;
 • zmieszane odpady to oznaczenia czarne;
 • zielone odpady to kolor szary.
pojemniki na śmieci kolory

Odpady niekomunalne

Należy pamiętać, że są śmieci, których nigdy nie powinno się wyrzucać do pojemników, które znajdziemy w naszych śmietnikach. Są to m.in.:

 • zużyte baterie i akumulatory,
 • sprzęt elektroniczny, gruz i odpady budowlane,
 • farby i oleje (oraz ich opakowania),
 • lekarstwa,
 • świetlówki, szczególnie energooszczędne.

W przypadku tych odpadów znajdziemy specjalne miejsca, gdzie można je oddać. Na przykład leki należy wyrzucić do specjalnych pojemników w aptekach, a stary sprzęt elektroniczny możemy oddać do sklepu, w którym kupujemy nowy.

Segregacja śmieci w bloku – jak ją zaplanować?

Może się wydawać, że segregacja śmieci w małym mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Rzeczywiście – jeden kosz na śmieci to nie problem, ale pięć czy sześć to już porządna gimnastyka, zazwyczaj przecież pojemniki na odpady są umieszczone w szafce pod kuchennym zlewem. Jak sobie z tym poradzić?

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli segregować śmieci w bloku, jest zorganizowanie dwóch koszy na śmieci. Dwa pojemniki nie zajmą dużo miejsca, a pozwolą na wstępne posortowanie śmieci na te, które nadają się do recyklingu oraz te, które trafią po prostu na wysypisko. Należy jednak pamiętać, że pierwszy kosz należy potem ponownie posortować – na przykład przy śmietnikach zbiorczych na osiedlu. 

Wiele sklepów ma teraz w swojej ofercie specjalne zestawy domowych śmietników. Te są zwykle trochę mniejsze, ale dzięki temu mieszczą się w standardowej szafce kuchennej. Powstały także rozwiązania pionowe, czyli kosze do segregacji ustawione jeden na drugim.

Warto też rozważyć przechowywanie części odpadów na balkonie. Można na nim umieścić dodatkowe pojemniki i wyrzucać do nich papier lub szkło (umyte). Te odpady nie powinny wydzielać żadnych zapachów, więc zamknięty kosz na balkonie świetnie się sprawdzi, by przechować śmieci do czasu ich wyrzucenia do zbiorczego śmietnika.

Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym?

O ile segregacja śmieci w mieszkaniu w bloku bywa problematyczna, o tyle w domu kwestia organizacji odpadów jest całkiem prosta. Oczywiście wiele ułatwia większa przestrzeń, w której bez większych trudności można wstawić kilka pojemników na domowe odpady. Świetnym rozwiązaniem jest także kompostownik w ogrodzie, do którego trafiają bioodpady – to nie tylko pomysł na segregację, ale także na najlepszy nawóz do roślin. 

Sposobów na segregację śmieci jest naprawdę wiele i w każdym domu odbywa się to w nieco inny sposób. Warto wyznaczyć miejsce w domu na kosze i opracować własny system segregacji odpadów, by w nich „nie utonąć” do czasu wywozu śmieci. 

Segregacja śmieci – pytania i odpowiedzi

Zastanawiając się, jak dobrze segregować śmieci w domu, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na oznaczenia poszczególnych koszy na odpady, ale także na problematyczne śmieci – których zakwalifikowanie nie jest tak oczywiste. Wśród świadomych osób pojawiają się pytania, gdzie wyrzucić poszczególne odpady, aby nie zaszkodzić planecie. Poniżej przedstawiamy krótką ściągę właśnie z tych „nieoczywistych” przedmiotów.

Segregacja śmieci w pytaniach i odpowiedziach.

Gdzie wyrzucać styropian?

Styropian jest odpadem, który w zależności od rodzaju powinien trafić do innego kontenera. Dzieli się na budowlany (najczęściej ma kod 17 06 04) i opakowaniowy. Pierwszy zalicza się do odpadów budowlanych. Powinien być przechowywany w kontenerze lub big bagu. Najlepszym sposobem na pozbycie się dużej ilości tego materiału jest skorzystanie z usług lokalnej firmy wywozowej. 

Natomiast styropian opakowaniowy wyrzucamy do pojemników na tworzywa sztuczne i metale, czyli kontenerów z żółtymi oznaczeniami. Jeśli jego rozmiar przekracza możliwości śmietnika, należy potraktować go jako odpad gabarytowy. 

Gdzie wyrzucać żarówki?

Tradycyjne żarówki, lampy żarowe i halogenowe można wyrzucić do śmietnika wraz z odpadami zmieszanymi. Nie są one uważane za czynniki niebezpieczne. Żarówki energooszczędne i świetlówki mają w swoim składzie rtęć, dlatego też należy oddać je do PSZOKu. 

Świetlówki, jeśli się przepaliły, można oddać do sklepu przy zakupie nowych. W przypadku pęknięcia należy dokładnie wszystko sprzątnąć w rękawiczkach i oddać do miejsca składowania elektrośmieci. Żarówki wkłada się do specjalnie oznaczonych pojemników, które najczęściej można znaleźć przy sklepach lub po prostu trzeba je zanieść na składowisko elektrośmieci.

Gdzie wyrzucać płyty cd/dvd?

Nośniki danych takie jak stare płyty CD czy DVD są wykonane z tworzyw sztucznych. Zatem wydawać by się mogło, że powinniśmy wyrzucać je do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Nie jest to jednak takie oczywiste. Takie reguły obowiązują tylko w niektórych miastach, np. w Warszawie czy Łodzi. We Wrocławiu czy Poznaniu płyty CD należy oddać do punktu PSZOK.

Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach?

Pojemniki po dezodorantach, wodach toaletowych, lakierach do włosów i innych środkach w pojemnikach pod ciśnieniem należy wyrzucać do kontenerów na metale i tworzywa sztuczne. Dezodorant w sprayu można również oddać do PSZOK lub MPSZOK.

Gdzie wyrzucać leki?

Leki powinno się wyrzucać do specjalnie przygotowanych pojemników. Znajdziemy je w aptekach, które mają podpisaną umowę z urzędem gminy na zbieranie tego rodzaju odpadów. Przeterminowanych leków ze względu na zawarte w nich substancje chemiczne nie należy wylewać do ubikacji. Może to grozić skażeniem wód gruntowych. Nie powinno się ich również wyrzucać do śmieci, ponieważ w ten sposób substancje chemiczne dostają się do środowiska, gdzie mogą zagrozić zwierzętom oraz ludziom.

Gdzie wyrzucać puszki po farbie?

Puszkę po farbie razem z zawartością oraz wodę po czyszczeniu narzędzi malarskich (ale tylko w puszce po farbie, którą malowaliśmy) i zużyte narzędzia malarskie oddaje się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Folię malarską, taśmy malarskie oraz zanieczyszczone farbą gazety możemy wyrzucić do pojemnika „zmieszane”.

Gdzie wyrzucać opakowania po jajkach?

Kartony papierowe po jajkach powinny trafiać do pojemnika na papier. Jeśli opakowanie po jajkach jest brudne, wyrzucamy je do zmieszanych. Wytłoczki plastikowe trafiają do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucać ubrania?

Ubrania to rzeczy, które – jeśli nie są bardzo zniszczone – mogą się przydać innym. Tutaj zamiast wyrzucać, radzilibyśmy przekazanie ich potrzebującym, np. poprzez wrzucenie worka ze starymi ubraniami do specjalnie przygotowanych kontenerów. Jeśli natomiast są one bardzo zniszczone i już się do niczego nie nadają, należy je wrzucić do kontenerów na odpady zmieszane. Jeśli nie są one wyprodukowane z żadnych materiałów, nadających się do recyklingu, nie ma innego wyjścia.

Gdzie wyrzucać baterie?

W wielu miejscach jak np. szkoły, sklepy z elektroniką, galerie handlowe oraz urzędy i placówki pocztowe stoją specjalne pojemniki, do których możemy wyrzucić stare baterie.

Gdzie wyrzucać paragony?

Paragony powinny trafiać do odpadów zmieszanych, ponieważ jest to papier, który ciężko jest poddać procesowi recyklingu.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku?

Opakowanie po mleku powinno się wyrzucać do pojemnika przeznaczonego na tworzywo sztuczne, czyli oznaczonego na żółto.

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Odpady budowlane trzeba wyrzucać do specjalnie zamówionych kontenerów. Dodatkowo najczęściej raz w roku, można zamówić specjalny kontener na odpady budowlane (tzw. big baga). To duży worek, który musi być ustawiony w miejscu, do którego swobodny dostęp będzie miała śmieciarka, z którą samorząd podpisał umowę na odbiór śmieci.

Zwykle mieści około 1 metra sześciennego odpadów, a pod domem może stać nawet przez miesiąc. W niektórych gminach istnieje możliwość darmowego odbioru. Określa się ją w kilogramach, np. za darmo zostanie wywieziony kontener nie cięższy niż 500 kilogramów.

Gdzie wyrzucać pampersy?

Pampersy, zużyte ręczniki papierowe czy chusteczki trafiać powinny do oznaczonego kolorem czarnym pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać psie odchody?

Odchody powinno się wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Jeśli jesteśmy natomiast na spacerze z psem – do specjalnych ulicznych koszy lub, jeśli nie ma ich w pobliżu, to do zwykłego kosza.

Gdzie wyrzucać kable?

Kable i przewody traktowane są jako „elektroodpady” i powinny trafiać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody?

Filtry węglowe do dzbanków należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety?

Żwirek dla kota, jak i trociny z kuwet dla zwierząt powinny trafiać do odpadów zmieszanych – nigdy do toalety!

Gdzie wyrzucać opony?

Opony wykonane są z gumy. Jednak ogumienie powstaje w wyniku skomplikowanych procesów i mieszania ze sobą przeszło 200 materiałów. Najprostszą drogą do pozbycia się opon, jest zakup nowych i ich wymiana w serwisie. Warsztat powinien przyjąć od nas zużyte ogumienie, a następnie prawidłowo je zutylizować. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zapytać w PSZOK.

Gdzie wyrzucać popiół?

Popiół jest odpadem komunalnym. W niektórych rejonach kraju zbiera się go selektywnie. Jednak powinien on być wyrzucany razem z innymi nieczystościami. W zależności od źródła jego pochodzenia powinno się go zbierać w pojemnikach do śmieci biodegradowalnych (np. popiół powstały ze spalania drzew owocowych w kominku) lub zmieszanych.

Gdzie wyrzucać papierki po batonach?

Do plastiku wrzucamy opakowania po batonach, czipsach, zupkach w proszku itp. To laminaty z folii, papieru i aluminium, czyli opakowania wielomateriałowe.

Gdzie wyrzucać zużyte strzykawki?

Strzykawki i ampułkostrzykawki należy oddać do PSZOK.

Gdzie wyrzucać torebki po herbacie?

Herbaty ekspresowe w torebeczkach z tworzywa sztucznego należy wrzucić do odpadów zmieszanych. Torebki papierowe po herbacie, jak i fusy wyrzucamy do brązowego pojemnika, czyli odpadów biodegradowalnych.

Gdzie wyrzucać opakowania po jogurtach?

Plastikowe opakowania po jogurtach, kefirach czy śmietanach należy opróżniać (nie trzeba ich myć!) i wyrzucić do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne.

Jak segregować śmieci w domu i bloku: podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, jak segregować śmieci w mieszkaniu czy domu, nie jest jednoznaczna. Organizacja tego procesu zależy od przestrzeni, możliwości ustawienia koszy, a także ilości produkowanych śmieci. Nadrzędne są jednak zasady odpowiedniej segregacji. Jeśli więc zastanawiamy się, jak segregować śmieci w małym mieszkaniu, przede wszystkim – poprawnie. Warto pamiętać o kolorach, które stanowią oznakowanie dla poszczególnych pojemników, a także o odpadach niekomunalnych.

Świadomość tego, jak segregacja śmieci jest ważna, przyniesie korzyści nie tylko dla naszego domu i otoczenia, ale także całej planety. Ziemia jest zasypywana tonami śmieci, które są bardzo groźne dla całego ekosystemu. Wobec tego nawet jeśli sortowanie odpadów wydaje się trudne, warto poświęcić, choć odrobinę czasu na naukę tych kilku zasad.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • WeronikaK

  Segregacja dokonana w domu, a później odpowiednio zgromadzona w pojemnikach dostarczanych przez odbiorców śmieci i regularnie odbierana jak robi to mej dzielnicy MPO sprzyja porządkowi na naszym osiedlu. Edukujmy się by takich miejsc było więcej w naszym mieście. Jakże milej mieszkać w czystym mieście, a co dopiero stolicy, która powinna stanowić wzorcowy przykład.

  19 października 2019, 18:16

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: