Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak segregować śmieci: gdzie wyrzucić styropian, płyty CD, pojemniki po aerozolach i inne (nieoczywiste) odpady

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 09.09.2024, Data aktualizacji: 09.09.2024

16 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 729 głosów

Jak segregować śmieci: gdzie wyrzucić styropian, płyty CD, pojemniki po aerozolach i inne (nieoczywiste) odpady
Na czym polega segregacja? Jak poprawnie segregować śmieci w małym mieszkaniu oraz w domu? Jak zorganizować kosze na odpady? Podpowiadamy!

Segregacja śmieci to temat teoretycznie prosty. Wiele osób ma już odpowiednią wiedzę, a także nawyki, a więc sortowanie odpadów nie powinno stanowić żadnego problemu. Niestety w praktyce bywa z tym różnie – zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nietypowymi odpadami, takimi jak styropian, płyty CD czy pojemniki po aerozolach. Odpowiednia segregacja tych nieoczywistych śmieci ma ogromne znaczenie dla recyklingu oraz minimalizowania naszego śladu węglowego. Pojawia się więc pytanie – które z tych odpadów można wyrzucić do ogólnodostępnych pojemników, a które wymagają specjalnego traktowania? Jak je prawidłowo segregować? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak segregować śmieci w domu,
  • jakie są kolory pojemników na śmieci,
  • gdzie wyrzucić blistry po lekach i gdzie wyrzuca się styropian.

Segregacja odpadów – podział na frakcje

Prawidłowy sposób segregacji został określony przez rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Zgodnie z treścią dokumentu najważniejszą zasadą jest oddzielanie surowców od odpadów, których nie można powtórnie przetworzyć.

10 trików ułatwiających sprzątanie Sprawdź również

Przede wszystkim powinniśmy sortować tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier i odpady biodegradowalne. W niektórych gminach znajdziemy również podział na szkło białe i kolorowe. Taka forma sortowania śmieci pozwala na uzyskanie pełnowartościowych surowców, które będzie można poddać recyklingowi.

Pojemniki do segregacji śmieci

Prawidłową segregację śmieci do odpowiednich pojemników opiszemy na przykładzie Warszawy, na której terenie od początku 2019 roku obowiązuje nowy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Został ustanowiony podział na 5 pojemników do segregacji. Wszystkie z nich oznaczone są specjalnymi naklejkami informacyjnymi. Wyrzucanie śmieci wymaga więc od nas pewnej wiedzy. 

Segregacja śmieci co do jakiego pojemnika

Papier

Pierwszym jest pojemnik na papier, do którego wrzucamy np. czyste opakowania z papieru i tektury, ulotki, kartony, gazety, zeszyty czy papier biurowy. Warto również zwrócić uwagę, aby do pojemników na papier nie wyrzucać zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, kartonów po mleku i sokach, podpasek, pampersów oraz tapet.

Metale i tworzywa sztuczne

Drugi pojemnik to metale i tworzywa sztuczne, często nazywane po prostu plastikiem. A więc co wrzucamy do plastiku? Między innymi puste, zgniecione butelki plastikowe oraz puszki, worki foliowe, zakrętki do butelek i słoików, opakowania plastikowe, kartony po mleku i sokach. Do metali i tworzyw sztucznych nie wyrzucamy butelek i pojemników z zawartością, części samochodowych czy strzykawek, wenflonów itp.  

Szkło

Trzecim rodzajem odpadów jest szkło. Możemy tutaj wyrzucać szklane pojemniki, butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, lekach itp. W pojemniku na szkło nie mogą się znaleźć natomiast znicze z resztkami wosku, żarówki, termometry, strzykawki, szkło kryształowe i stołowe, ceramika, doniczki, lustra, szyby okienne i samochodowe oraz porcelana. 

Bio

Przedostatni, czyli czwarty z pojemników przeznaczony jest do odpadów biodegradowalnych z gospodarstw domowych. Są to m.in. śmieci żywieniowe, czyli pozostałości po jedzeniu (ale bez kości, mięsa i tłuszczów zwierzęcych), skórki z obranych warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, zwiędłe kwiaty czy rośliny doniczkowe. 

Zmieszane

Ostatnim, ale zwykle najszybciej zapełnianym pojemnikiem są odpady zmieszane. Co wrzucać do takiego pojemnika? Niestety często nazwa ta jest błędnie interpretowana i wrzucane są tam nieposegregowane odpady. Powinniśmy natomiast umieszczać w nich jedynie to, czego nie udało się rozdzielić do pozostałych pojemników (czyli to, co nie należy do odpadów segregowanych) oraz to, czego nie można przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.

Sortowanie śmieci to również podział na odpady zielone, wielkogabarytowe czy elektrośmieci. Te pierwsze to m.in. skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie czy liście. Z kolei do drugiej kategorii zaliczamy stare meble, materace, zabawki o dużych rozmiarach czy wyroby tapicerskie. Ich składowanie odbywa się w miejscu wyznaczonym przez administratora danej wspólnoty. Wśród elektrośmieci znajdą się na przykład zużyte sprzęty RTV i AGD.

Segregacja śmieci – kolory śmietników

Nie bez znaczenia pozostają oznaczenia pojemników do segregacji odpadów. Każdy, kto chce prawidłowo przeprowadzać sortowanie, powinien pamiętać o kolorach pojemników.

Niebieski pojemnik na śmieci – co wrzucamy?

Papier, czyli opakowania z papieru i tektury, ulotki, kartony itd.

Segregacja śmieci - co wrzucać do papieru?

Żółty pojemnik na śmieci – co wrzucamy?

Metale i tworzywa sztuczne, czyli między innymi: butelki plastikowe oraz puszki, worki foliowe.

segregacja śmieci - metale i tworzywa sztuczne

Zielony pojemnik na śmieci – co wrzucamy?

Szkło (szklane pojemniki, butelki, słoiki).

segregacja śmieci szkło

Brązowy pojemnik na śmieci – co wrzucamy?

Odpady bio, tj. skórki z obranych warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty.

segregacja śmieci bio

Czarny pojemnik na śmieci – co wrzucamy?

Odpady zmieszane, czyli to, czego nie udało się rozdzielić do pozostałych pojemników oraz śmieci, które nie nadają się w żaden sposób do recyklingu.

segregacja śmieci co wrzucać do odpadów zmieszanych

Szary pojemnik na śmieci – co wrzucamy?

Odpady zielone, w tym m.in.: skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie czy liście.

pojemniki na śmieci kolory

Odpady niekomunalne

Należy pamiętać, że są śmieci, których nigdy nie powinno się wyrzucać do pojemników, które znajdziemy w naszych śmietnikach. Są to m.in.:

  • zużyte baterie i akumulatory,
  • sprzęt elektroniczny, gruz i odpady budowlane,
  • farby i oleje (oraz ich opakowania),
  • lekarstwa,
  • świetlówki, szczególnie energooszczędne.

W przypadku tych odpadów znajdziemy specjalne miejsca, gdzie można je oddać. Na przykład leki należy wyrzucić do specjalnych pojemników w aptekach, a stary sprzęt elektroniczny możemy oddać do sklepu, w którym kupujemy nowy.

Segregowanie śmieci – pytania i odpowiedzi

Zastanawiając się, jak dobrze segregować śmieci w domu, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na oznaczenia poszczególnych koszy na odpady, ale także na problematyczne śmieci – których zakwalifikowanie nie jest tak oczywiste.

Styropian budowlany

Odpady budowlane – przechowywać w kontenerze lub big bagu, skorzystać z usług lokalnej firmy wywozowej

Styropian opakowaniowy

Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (żółty); duże rozmiary – odpady gabarytowe

Płyty CD/DVD

W zależności od miasta, punkt PSZOK (np. Wrocław, Poznań); pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (np. Warszawa, Łódź)

Opakowania po dezodorantach (spray)

Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (żółty); możliwość oddania do PSZOK

Leki

Specjalne pojemniki w aptekach

Opakowania po lekach

Tekturowe – papier (niebieski); szklane słoiczki – szkło (zielony); blistry – odpady zmieszane (czarny)

Puszki po farbie (zawartość, narzędzia)

Punkt PSZOK

Zniszczone ubrania i buty

Odpady zmieszane (czarny)

Karton po mleku

Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (żółty)

Ziemia z doniczek

Odpady zmieszane (czarny)

Opakowanie po lakierze do włosów

Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (żółty)

Szyby okienne, płytki ceramiczne, porcelana

Odpady zmieszane (czarny)

Wśród świadomych osób pojawiają się pytania, gdzie wyrzucić poszczególne odpady, aby nie zaszkodzić planecie. Poniżej przedstawiamy krótką ściągę właśnie z tych „nieoczywistych” przedmiotów.

Styropian – gdzie wyrzucić?

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić styropian? Jest on odpadem, który w zależności od rodzaju powinien trafić do innego kontenera. Dzieli się na budowlany (najczęściej ma kod 17 06 04) i opakowaniowy. Pierwszy zalicza się do odpadów budowlanych. Powinien być przechowywany w kontenerze lub big bagu. Najlepszym sposobem na pozbycie się dużej ilości tego materiału jest skorzystanie z usług lokalnej firmy wywozowej. 

A gdzie wyrzucać styropian opakowaniowy? Do pojemników na tworzywa sztuczne i metale, czyli kontenerów z żółtymi oznaczeniami. Jeśli jego rozmiar przekracza możliwości śmietnika, należy potraktować go jako odpad gabarytowy. 

Gdzie wyrzucamy żarówki?

Tradycyjne żarówki, lampy żarowe i halogenowe można wyrzucić do śmietnika wraz z odpadami zmieszanymi. Nie są one uważane za czynniki niebezpieczne. Żarówki energooszczędne i świetlówki mają w swoim składzie rtęć, dlatego też należy oddać je do PSZOK-u. 

Świetlówki, jeśli się przepaliły, można oddać do sklepu przy zakupie nowych. W przypadku pęknięcia należy dokładnie wszystko sprzątnąć w rękawiczkach i oddać do miejsca składowania elektrośmieci. Żarówki wkłada się do specjalnie oznaczonych pojemników, które najczęściej można znaleźć przy sklepach lub po prostu trzeba je zanieść na składowisko elektrośmieci.

Płyty CD – gdzie wyrzucić?

Często pojawia się pytanie, gdzie wyrzucać płyty CD. Nośniki danych takie jak stare płyty CD czy DVD są wykonane z tworzyw sztucznych. Zatem wydawać by się mogło, że powinniśmy wyrzucać je do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Nie jest to jednak takie oczywiste. Takie reguły obowiązują tylko w niektórych miastach, np. w Warszawie czy Łodzi. We Wrocławiu czy Poznaniu płyty CD należy oddać do punktu PSZOK.

Opakowanie po dezodorancie – gdzie wyrzucić?

Kolejny nieoczywisty odpad, który pojawia się w naszych domach bardzo często. A więc gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach? Pojemniki po dezodorantach, wodach toaletowych i innych środkach w pojemnikach pod ciśnieniem należy wyrzucać do kontenerów na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucić dezodorant w sprayu – można go również oddać do PSZOK lub MPSZOK.

Gdzie wyrzucać leki?

Leki powinno się wyrzucać do specjalnie przygotowanych pojemników. Znajdziemy je w aptekach, które mają podpisaną umowę z urzędem gminy na zbieranie tego rodzaju odpadów. Przeterminowanych leków ze względu na zawarte w nich substancje chemiczne nie należy wylewać do ubikacji. Może to grozić skażeniem wód gruntowych. Nie powinno się ich również wyrzucać do śmieci, ponieważ w ten sposób substancje chemiczne dostają się do środowiska, gdzie mogą zagrozić zwierzętom oraz ludziom.

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach?

Same opakowania, bez zawartości, powinniśmy wyrzucić zgodnie z zasadami segregacji. Opakowania tekturowe oraz ulotki – do papieru, czyli pojemnika niebieskiego. A gdzie wyrzucać blistry po lekach czy szklane słoiczki? Te drugie, opróżnione i najlepiej opłukane, spokojnie możemy wrzucić do szkła, czyli pojemnika zielonego. Pierwsze z kolei powinny trafić do odpadów… zmieszanych. Jednak dlaczego blistry po lekach do zmieszanych? Są one zwykle wykonane z folii i aluminium i choć wynaleziono technologię rozdzielenia folii od aluminium, to na chwilę obecną nie ma jeszcze w naszym kraju instalacji, które prowadziłyby taki proces.

Gdzie wyrzucać puszki po farbie?

Kolejne częste pytanie to: gdzie wyrzucić puszki po farbie? Te, razem z zawartością, oraz wodę po czyszczeniu narzędzi malarskich (ale tylko w puszce po farbie, którą malowaliśmy) i zużyte narzędzia malarskie oddaje się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Folię malarską, taśmy malarskie oraz zanieczyszczone farbą gazety możemy wyrzucić do pojemnika „zmieszane”.

Gdzie wyrzucić opakowania po jajkach? 

Kartony papierowe po jajkach powinny trafiać do pojemnika na papier. Jeśli opakowanie po jajkach jest brudne, wyrzucamy je do zmieszanych. Wytłoczki plastikowe trafiają do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucać ubrania?

Ubrania i buty to rzeczy, które – jeśli nie są bardzo zniszczone – mogą się przydać innym. Tutaj, zamiast wyrzucać, radzilibyśmy przekazanie ich potrzebującym, np. poprzez wrzucenie worka ze starymi ubraniami do specjalnie przygotowanych kontenerów. Jednak gdzie wyrzucić zniszczone ubrania? Jeśli są one bardzo zniszczone i już się do niczego nie nadają, należy je wrzucić do kontenerów na odpady zmieszane. Jeśli nie są one wyprodukowane z żadnych materiałów, nadających się do recyklingu, nie ma innego wyjścia.

Gdzie wyrzucać baterie?

W wielu miejscach jak np. szkoły, sklepy z elektroniką, galerie handlowe oraz urzędy i placówki pocztowe stoją specjalne pojemniki, do których możemy wyrzucić stare baterie.

Gdzie wyrzucać paragony?

Paragony powinny trafiać do odpadów zmieszanych, ponieważ jest to papier, który ciężko jest poddać procesowi recyklingu.

Karton po mleku – do jakiego pojemnika?

Kolejny odpad tak popularny w naszych domach, a jednocześnie tak problematyczny. Gdzie wyrzucać kartony po mleku? Opakowanie po mleku powinno się wyrzucać do pojemnika przeznaczonego na tworzywo sztuczne, czyli oznaczonego na żółto.

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Odpady budowlane trzeba wyrzucać do specjalnie zamówionych kontenerów. Dodatkowo najczęściej raz w roku, można zamówić specjalny kontener na odpady budowlane (tzw. big baga). To duży worek, który musi być ustawiony w miejscu, do którego swobodny dostęp będzie miała śmieciarka, z którą samorząd podpisał umowę na odbiór śmieci.

Zwykle mieści około 1 metra sześciennego odpadów, a pod domem może stać nawet przez miesiąc. W niektórych gminach istnieje możliwość darmowego odbioru. Określa się ją w kilogramach, np. za darmo zostanie wywieziony kontener nie cięższy niż 500 kilogramów.

Gdzie wyrzucać pampersy?

Pampersy, zużyte ręczniki papierowe czy chusteczki trafiać powinny do oznaczonego kolorem czarnym pojemnika na odpady zmieszane.

Gdzie wyrzucać psie odchody?

Odchody powinno się wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Jeśli jesteśmy natomiast na spacerze z psem – do specjalnych ulicznych koszy lub, jeśli nie ma ich w pobliżu, to do zwykłego kosza.

Gdzie wyrzucić ziemię z doniczek?

Ziemia po kwiatkach domowych, w doniczkach, powinna trafić do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucać kable?

Kable i przewody traktowane są jako „elektroodpady” i powinny trafiać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody?

Filtry węglowe do dzbanków należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucić opakowanie po lakierze do włosów?

Tak naprawdę, zamiast zastanawiać się, gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie czy lakier do włosów, wystarczy wiedzieć, gdzie wyrzucać pojemniki po aerozolach. Wszystkie obowiązuje ta sama zasada segregacji – wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety?

Żwirek dla kota, jak i trociny z kuwet dla zwierząt powinny trafiać do śmieci zmieszanych – nigdy do toalety!

Gdzie wyrzucić szyby okienne i gdzie wyrzucić płytki ceramiczne?

Oba te materiały – szkło oraz ceramika, a także lustra, szklane figurki, wazony, szkło stołowe np. talerze, szklanki nie nadają się do recyklingu. Należy je wyrzucić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Będzie to wyglądało tak samo, jeśli zastanowimy się, gdzie wyrzucić porcelanę.

Gdzie wyrzucać opony?

Opony wykonane są z gumy. Jednak ogumienie powstaje w wyniku skomplikowanych procesów i mieszania ze sobą przeszło 200 materiałów. Najprostszą drogą do pozbycia się opon, jest zakup nowych i ich wymiana w serwisie. Warsztat powinien przyjąć od nas zużyte ogumienie, a następnie prawidłowo je zutylizować. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zapytać w PSZOK.

Gdzie wyrzucać popiół?

Popiół jest odpadem komunalnym. W niektórych rejonach kraju zbiera się go selektywnie. Jednak powinien on być wyrzucany razem z innymi nieczystościami. W zależności od źródła jego pochodzenia powinno się go zbierać w pojemnikach do śmieci biodegradowalnych (np. popiół powstały ze spalania drzew owocowych w kominku) lub zmieszanych.

Gdzie wyrzucać papierki po batonach?

Do plastiku wrzucamy opakowania po batonach, czipsach, zupkach w proszku itp. To laminaty z folii, papieru i aluminium, czyli opakowania wielomateriałowe.

Gdzie wyrzucać zużyte strzykawki?

Strzykawki i ampułkostrzykawki należy oddać do PSZOK.

Gdzie wyrzucać torebki po herbacie?

Herbaty ekspresowe w torebeczkach z tworzywa sztucznego należy wrzucić do odpadów zmieszanych. Torebki papierowe po herbacie, jak i fusy wyrzucamy do brązowego pojemnika, czyli odpadów biodegradowalnych.

Gdzie wyrzucać opakowania po jogurtach?

Plastikowe opakowania po jogurtach, kefirach czy śmietanach należy opróżniać (nie trzeba ich myć!) i wyrzucić do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne.

Segregacja śmieci w pytaniach i odpowiedziach.

Jak segregować odpady – praktyczne wskazówki

Oczywiście może zdarzyć się tak, że napotkasz na odpady, które są problematyczne – tzn. nie wiesz, gdzie powinieneś je wyrzucić. Co w takiej sytuacji? W przypadku wątpliwości świetnym pomysłem jest wyszukanie informacji w sieci. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „do jakich śmieci styropian”, „gdzie wyrzucać puszki”, „karton po mleku gdzie wyrzucić”, „gdzie wyrzucić ubrania” czy „gdzie wyrzucić wiadro plastikowe”.

Najlepiej posiłkować się informacjami z Twojej gminy – zasady segregacji mogą się nieznacznie różnić. Na przykład Warszawa stworzyła specjalną stronę internetową www.segregujna5.um.warszawa.pl, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o tym, jak segregować odpady.

Segregacja śmieci w bloku – jak ją zaplanować?

Może się wydawać, że segregacja śmieci w małym mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Rzeczywiście – jeden kosz na śmieci to nie problem, ale pięć czy sześć to już porządna gimnastyka, zazwyczaj przecież pojemniki na odpady są umieszczone w szafce pod kuchennym zlewem. Jak sobie z tym poradzić?

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli segregować śmieci w bloku, jest zorganizowanie dwóch koszy na śmieci. Dwa pojemniki nie zajmą dużo miejsca, a pozwolą na wstępne posortowanie śmieci na te, które nadają się do recyklingu oraz te, które trafią po prostu na wysypisko. Należy jednak pamiętać, że pierwszy kosz należy potem ponownie posortować – na przykład przy śmietnikach zbiorczych na osiedlu. 

Wiele sklepów ma teraz w swojej ofercie specjalne zestawy domowych śmietników. Te są zwykle trochę mniejsze, ale dzięki temu mieszczą się w standardowej szafce kuchennej. Powstały także rozwiązania pionowe, czyli kosze do segregacji ustawione jeden na drugim na specjalnym stojaku na śmieci segregowane.

Warto też rozważyć przechowywanie części odpadów na balkonie. Można na nim umieścić dodatkowe pojemniki i wyrzucać do nich papier lub szkło (umyte). Te odpady nie powinny wydzielać żadnych zapachów, więc zamknięty kosz na balkonie świetnie się sprawdzi, by przechować śmieci do czasu ich wyrzucenia do zbiorczego śmietnika.

Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym?

O ile segregacja śmieci w mieszkaniu w bloku bywa problematyczna, o tyle w domu kwestia organizacji odpadów jest całkiem prosta. Oczywiście wiele ułatwia większa przestrzeń, w której bez większych trudności można wstawić kilka pojemników na domowe odpady. Świetnym rozwiązaniem jest także kompostownik w ogrodzie, do którego trafiają bioodpady – to nie tylko pomysł na segregację, ale także na najlepszy nawóz do roślin. 

Sposobów na segregację śmieci jest naprawdę wiele i w każdym domu odbywa się to w nieco inny sposób. Warto wyznaczyć miejsce w domu na kosze i opracować własny system segregacji odpadów, by w nich „nie utonąć” do czasu wywozu śmieci. 

Jak segregować i wyrzucać śmieci: podsumowanie

Choć podstawowe zasady segregacji odpadów są raczej wszystkim znane, zdarza się nadal, że w codziennym sortowaniu śmieci popełniamy błędy. Trudność sprawiają też odpady nieoczywiste. Zastanawiamy się często, gdzie wyrzucić płyty CD, gdzie wyrzucamy styropian czy gdzie wyrzucić stare ubrania. Warto te zasady znać – lub stworzyć sobie podręczną ściągę segregacji, do której w każdej chwili można sięgnąć.

Pojemnik do segregacji

Kolor pojemnika

Co wyrzucamy?

Papier

Niebieski

Czyste opakowania z papieru i tektury, ulotki, kartony, gazety, zeszyty, papier biurowy

Metale i tworzywa sztuczne

Żółty

Puste, zgniecione butelki plastikowe, puszki, worki foliowe, zakrętki do butelek i słoików, opakowania plastikowe, kartony po mleku i sokach

Szkło

Zielony

Szklane pojemniki, butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach i lekach

Odpady biodegradowalne (Bio)

Brązowy

Pozostałości po jedzeniu (bez kości, mięsa i tłuszczów zwierzęcych), skórki z warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, zwiędłe kwiaty, rośliny doniczkowe

Odpady zmieszane

Czarny

Odpady, których nie można posegregować do innych pojemników oraz nie można przekazać do PSZOK. Przykłady: zużyte chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, zużyte podpaski, pampersy, tapety, zniszczone ubrania

Świadomość tego, jak segregacja śmieci jest ważna, przyniesie korzyści nie tylko dla naszego domu i otoczenia, ale także całej planety. Ziemia jest zasypywana tonami śmieci, które są bardzo groźne dla całego ekosystemu. Wobec tego nawet jeśli sortowanie odpadów wydaje się trudne, warto poświęcić choć odrobinę czasu na naukę tych kilku zasad dotyczących segregacji. I choć głosy w społeczeństwie są różne, niewątpliwie warto segregować śmieci. Zastosowanie się systemu segregacji sprawi, że ograniczamy tony śmieci na wysypiskach, a wiele materiałów zostanie użytych ponownie. 

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • WeronikaK

    Segregacja dokonana w domu, a później odpowiednio zgromadzona w pojemnikach dostarczanych przez odbiorców śmieci i regularnie odbierana jak robi to mej dzielnicy MPO sprzyja porządkowi na naszym osiedlu. Edukujmy się by takich miejsc było więcej w naszym mieście. Jakże milej mieszkać w czystym mieście, a co dopiero stolicy, która powinna stanowić wzorcowy przykład.

    19 października 2019, 18:16

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023