Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Jak segregować śmieci?

Prawidłowe sortowanie śmieci ma znaczenie nie tylko dla nas, ale też całej naszej planety! Wyjaśniamy, jak segregować odpady!

Jak segregować śmieci?

Segregacja śmieci to temat teoretycznie prosty. Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Problemem są już nie tylko przepełnione śmietniki, ale często obojętność mieszkańców, którzy po prostu nie chcą sortować swoich odpadów. Wynika to z niewiedzy, braku edukacji oraz starych nawyków. W tym artykule podpowiadamy jak prawidłowo powinno przebiegać sortowanie śmieci.

Segregacja odpadów

Prawidłowy sposób segregacji został określony przez rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Zgodnie z treścią dokumentu najważniejszą zasadą jest oddzielanie surowców od odpadów, których nie można powtórnie przetworzyć. Przede wszystkim powinniśmy sortować tworzywa sztuczne i metale, szkło, papier i odpady biodegradowalne. W niektórych gminach znajdziemy również podział na szkło białe i kolorowe. Taka forma sortowania śmieci pozwala na uzyskanie pełnowartościowych surowców, które będzie można poddać recyklingowi.

Pojemniki do segregacji śmieci

Prawidłową segregację śmieci do odpowiednich pojemników opiszemy na przykładzie Warszawy, na terenie której od początku 2019 roku obowiązuje nowy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Został ustanowiony podział na 5 pojemników do segregacji. Wszystkie z nich oznaczone są specjalnymi naklejkami informacyjnymi.

Pierwszym z nich jest papier, do którego wrzucamy np. czyste opakowania z papieru i tektury, ulotki, kartony, gazety, zeszyty czy papier biurowy.

Drugi pojemnik to metale i tworzywa sztuczne, czyli np. puste i zgniecione butelki plastikowe oraz puszki, worki foliowe, zakrętki do butelek i słoików, opakowania plastikowe, kartony po mleku i sokach.

Trzecim rodzajem odpadów jest szkło. Możemy tutaj wyrzucać szklane pojemniki, butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, lekach itp.

Przedostatni, czyli czwarty z pojemników przeznaczony jest do odpadów biodegradowalnych z gospodarstw domowych. Są to m.in. śmieci żywieniowe, czyli pozostałości po jedzeniu (ale bez kości, mięsa i tłuszczów zwierzęcych), skórki z obranych warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, zwiędłe kwiaty czy rośliny doniczkowe.

Ostatnim, ale najcześciej zapełnianym pojemnikiem są odpady zmieszane. Często nazwa ta jest błędnie interpretowana i wrzucane są tam nieposegregowane odpady. Powinniśmy natomiast umieszczać w nich jedynie to, czego nie udało się rozdzielić do pozostałych pojemników oraz to czego nie można przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.

Sortowanie śmieci to również podział na odpady zielone czy wielkogabarytowe. Te pierwsze to m.in. skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie czy liście. Z kolei do drugiej kategorii zaliczamy stare meble, materace, zabawki o dużych rozmiarach czy wyroby tapicerskie. Ich składowanie odbywa się w miejscu wyznaczonym przez administratora danej wspólnoty.

Segregacja śmieci kolory

Nie bez znaczenia pozostają oznaczenia pojemników do segregacji odpadów. Każdy kto chce prawidłowo przeprowadzać sortowanie powinien pamiętać, że:

Papier to kolor niebieski.

Metale i tworzywa sztuczne wyrzucimy pod kolorem żółtym.

Szkło natomiast powinno trafić do zielonych pojemników.

Odpady biodegradowalne z gospodarstw domowych wyrzucamy do brązowo oznaczonych koszy.

Zmieszane odpady to oznaczenia czarne.

Zielone odpady to kolor szary.

Nigdy nie wyrzucaj!

Należy pamiętać, że są śmieci, których nigdy nie powinno się wyrzucać do pojemników, które znajdziemy w naszych śmietnikach. Są to m.in. zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektroniczny, gruz i odpady budowlane, farby i oleje (oraz ich opakowania), lekarstwa czy świetlówki, szczególnie energooszczędne. Znajdziemy specjalne miejsca gdzie można je oddać jak np. leki wyrzucamy do specjalnych pojemników w aptekach, a stary sprzęt elektroniczny możemy oddać do sklepu, w którym kupujemy nowy.

Warto również zwrócić uwagę, aby do pojemników na papier nie wyrzucać zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, kartonów po mleku, sokach, podpasek, pampersów oraz tapet. Do metali i tworzyw sztucznych butelek i pojemników z zawartością, części samochodowych czy strzykawek, wenflonów itp. W pojemniku na szkło nie mogą się znaleźć natomiast znicze z resztkami wosku, żarówki, termometry, strzykawki, szkło kryształowe, stołowe, ceramika, doniczki, lustra, szyby okienne i samochodowe oraz porcelana.

Zacznij w domu

Nowe przepisy mobilizują do segregacji śmieci. Aby sobie to ułatwić powinniśmy postawić na zaopatrzenie się już w domu w kilka koszy do śmieci lub specjalne pojemniki, które są przeznaczone do sortowania. Nie oznacza to, że powinniśmy od razu postawić na kupno 6 różnych pojemników. Możemy zacząć od dwóch. Wtedy rozpoczynamy sortowanie śmieci od podziału na te które podlegają ponownemu przetworzeniu oraz te których nie można w żaden sposób zakwalifikować do wymienionych wyżej pojemników.

W sklepach możemy zaopatrzyć się również w specjalne kolorowe torby do sortowania. Nie tylko ułatwi to codzienne rozdzielanie papieru, plastiku i szkła, ale przede wszystkim utrwali prawidłową kolorystykę pojemników na poszczególne rodzaje odpadów.

Świadomość tego jak segregacja śmieci jest ważna przyniesie korzyści nie tylko dla naszego domu, otoczenia, ale także całej planety. Ziemia jest zasypywana tonami śmieci, które są bardzo groźne dla całego ekosystemu.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy