Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak przygotować mieszkanie do karnawałowego przyjęcia?

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Data publikacji: 05.02.2016, Data aktualizacji: 23.02.2023

3 minuty czytania
Jak przygotować mieszkanie do karnawałowego przyjęcia?
Jeśli nie jesteśmy zwolennikami hucznych balów, wielkich przyjęć czy bankietów, na których nie znamy nikogo prócz gospodarzy, chcielibyśmy jednak uczcić ostatnie dni karnawału – hucznie i z pompą – nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy karnawałowe spotkanie urządzili w swoim własnym domu lub mieszkaniu. Aby przygotować wnętrze na przyjęcie, musimy zaplanować kilka kwestii: motyw, dekoracje i światło.

Bez planu ani rusz

Grunt to mieć plan! Bez niego nie uda się ani mała „domówka”, ani większe przyjęcie. Świetnie, jeśli spotkaniu nadamy jakiś motyw przewodni, temat, któremu zostaną podporządkowane zarówno dekoracje, jak i – obowiązkowo! – stroje gości. Inspiracji możemy szukać wszędzie, zarówno w kolorowych katalogach z modą, jak i przepastnych zakątkach internetu. Karnawałowa zabawa zmieni się dzięki temu w zwariowany wieczór w stylu „Star Wars” czy chociażby i „Star Trek”, niektórzy wybiorą zaś wieczór à la „Dobry, zły i brzydki”. To zupełnie różne konwencje, jednak każda z nich daje nam ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o elementy wystroju wnętrza, przebrań gości czy drinków i przekąsek (napój „Nowa Nadzieja” czy napitek „Most Wanted”?).

Niekoniecznie jednak musimy zawężać się do jednego, ulubionego tytułu, a raczej podyktować ogólny styl, jaki tego wieczoru będzie obowiązujący. Impreza w stylu „w starym kinie” wymaga od nas zdobycia projektora, dzięki któremu wyświetlimy na ścianie czarno-białe kadry (to już dekoracja sama w sobie!) i plakatów filmowych, do tego wystarczą połyskliwe suknie i znalezione w second-handzie smokingi. Wieczór pod szyldem „Mroźna Syberia” zadowoli się suchym lodem (ale w dużej ilości) i biało-srebrnymi dekoracjami, a z kolei w stylu lat osiemdziesiątych – dyskotekową kulą i kolorowymi światłami.

Zrób to sam, zrób to dobrze

Oczywiście, zmienienie naszego mieszkania czy wnętrza domu w scenerię rodem z filmu wymagałoby od nas masy czasu oraz niemałych nakładów finansowych. Lekka zmiana konwencji sprawi, że ze stworzeniem nastroju poradzimy sobie sami – wystarczy smykałka do dekorowania. Wykorzystajmy to, co mamy pod ręką, co jednak w karnawałowym kontekście poradzi sobie znakomicie. Co na przykład? Zbierzmy puste, szklane butelki, najlepiej z przezroczystego szkła, a na ich dno wsypmy brokat lub cekiny, które będą mienić się, odbijając światło. Na stołach możemy porozsypywać połyskliwe papierki, konfetti oraz samemu zrobić dekoracje, przyklejając błyszczące elementy do sznurka i rozwieszając go pod sufitem.

Z pomocą przyjdą nam również dekoracje ze świąt Bożego Narodzenia, czyli „anielskie włosy”, posrebrzane łańcuchy, złote girlandy – nie bójmy się przesady, przyjmijmy zasadę „im więcej, tym lepiej”, karnawał w swoją definicję ma bowiem wpisany przesyt, przepych i bogactwo. Wyjmijmy z szaf i pawlaczy świąteczne światełka, lampki, powieśmy je w oknie, na ścianie lub włóżmy do wielkiego, szklanego słoika, ozdabiając w ten sposób stół.

Światło to w kontekście karnawałowej zabawy bardzo ważny temat, dlatego wszelkiego rodzaju lampki czy też popularne ostatnio cotton balls sprawdzą się tu znakomicie. Jeśli chcemy uzyskać we wnętrzu niepowtarzalny, elegancki nastrój, sięgnijmy również po świece, ustawiając je we wszystkich możliwych (ale przy tym bezpiecznych i takich, do których nie mają dostępu najmłodsi) miejscach. Owszem, przydadzą się z pewnością tradycyjne, bogato zdobione świeczniki, jednak jeśli nie mamy takich na podorędziu, świeczki postawmy na spodkach, talerzykach, nawet podstawkach od doniczek oraz… w formach do pieczenia (to sprawdzony sposób na efektowną i niedrogą dekorację!).

Ufaj, ale ochraniaj

Podczas karnawałowej zabawy może dojść do różnego rodzaju drobnych, ale brzemiennych w skutkach wypadków. Czerwone wino na jasnej kanapie, sos do sałatki na oparciu fotela? Skąd my to znamy! Nawet jeśli z zaproszonymi gośćmi znamy się od dziecka, perspektywa plam powinna sprawić, że wykażemy się ograniczonym zaufaniem i wdrożymy pewne działania prewencyjne. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych pokrowców dopasowanych do modelu naszej kanapy, foteli czy krzeseł – z materiału, o kolorze i fakturze, która podkreśli nastrój karnawałowego przepychu. Połyskliwe esy floresy, gustowne wzory mogą przewijać się również na pozostałych tkaninach zastosowanych we wnętrzu – na zasłonach czy obrusie. Jeśli mamy taką możliwość, na czas imprezy zwińmy dywany, aby potem nie wydawać majątku na pralnię. Dobra zabawa może mieć to do siebie, że napitki i trunki leją się litrami, niekoniecznie w kieliszki.

Oczywiście, planując karnawałowe przyjęcie w domu, musimy przemyśleć także kilka spraw praktycznych: czy starczy nam zastawy? Możemy wypożyczyć dodatkowe talerze, choć sprawdzą się także te jednorazowego użytku. Czy to będzie impreza stojąca, czy może każdy z gości dostanie swoje miejsce? Tu dochodzi problem krzeseł. Czy wyznaczymy pomieszczenie do tańców i pląsów? Wtedy warto usunąć z niego zawadzające meble. Co jeszcze? Nie zapomnijmy uprzedzić sąsiadów, poprosić ich o wyrozumiałość lub nawet zaprosić do uczestnictwa, inaczej zabawa skończy się dla nas wcześniej, niż gdybyśmy chcieli… 

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023