Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem dobrze urządzona
Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić salon z aneksem kuchenny;
- jak oddzielić kuchnię od salonu funkcjonalnie i efektownie,
- gdzie sprawdzi się połączenie kuchni z salonem;
- jakie pomysły na otwartą kuchnię z salonem są najciekawsze.
Kuchnia z salonem - ważne zasady
Opisywane pomieszczenia są często nazywane sercem domu. Kuchnia połączona z salonem znajduje się w większości nowoczesnych mieszkań oraz domów. Z reguły taka aranżacje strefy dziennej prezentuje się bardzo efektownie i optycznie powiększa przestrzeń. Jak dobrze urządzić aneks kuchenny z salonem? Pomysły na ciekawe aranżacje można mnożyć i dopasować do wybranego stylu architektonicznego, jak i wielkości pomieszczenia. We współczesnych projektach istnieje szereg nowoczesnych oraz dopracowanych w każdym calu rozwiązań.
Salon z aneksem kuchennym nie zawsze jednak sprawdza się w mieszkaniach czy domach o bardzo dużym metrażu. Brak przegrody lub ścianki działowej może zmniejszać komfort termiczny i dawać wrażenie przytłoczenia. Jak mądrze oddzielić aneks kuchenny od salonu? Sprawdzonych sposobów na odseparowanie harmonijnie urządzonych pomieszczeń jest wiele. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnej przesłony lub ścianki działowej. Za najprostszy sposób uznaje się wstawienie stołu dopasowanego do wybranego stylu aranżacyjnego. Aby wydzielić częściowo lub całkowicie przestrzeń gastronomiczną od wypoczynkowej, możesz zastosować jedno z poniższych rozwiązań.
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Za pomocą ścianki działowej
Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę metraż mieszkania. Nie bez znaczenia jest również wystrój kuchni i pokoju dziennego.
Doskonałym rozwiązaniem na to, jak oddzielić aneks kuchenny od salonu jest wybór przeszklenia lub statycznej ścianki działowej. Warto zainwestować w przezroczyste szyby bądź płyty poliwęglanowe. Duże przeszklenia nie pomniejszają wizualnie powierzchni i dobrze doświetlają przestrzeń. Szklana ścianka działowa sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych domach i mieszkaniach. Do odseparowania przestrzeni jadalnianej w kuchni od wypoczynkowej w salonie może też posłużyć panel ażurowy oraz różnego rodzaju przesłony. Możemy też postawić murowaną, niską ściankę działową, która np. od strony salonu będzie miała półki.
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Zainwestuj w wyspę kuchenną
Jak efektownie oddzielić aneks kuchenny od salonu? Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań jest zastosowanie wyspy kuchennej, która może dzielić i łączyć te miejsca. Jej blat może posłużyć do spożywania posiłków oraz stawiania produktów przeznaczonych do gotowania. Wyspa kuchenna jest również świetnym sposobem na upiększenie domowego wnętrza. W roli stołu i dodatkowego miejsca do przechowywania doskonale sprawdzi się także półwysep.
Układ funkcjonalny wnętrz: 5 zasad jak dobrze urządzić mieszkanie Sprawdź
Półwysep w kuchni z salonem lub barek
Jeśli nie mamy miejsca na wyspę, możemy zostosować półwysep w kuchni z salonem lub barek. Takie rozwiązanie nie zabiera dużo miejsca i jednocześnie może posłużyć do oddzielenia i połączenia obu przestrzeni. Barek w aneksie kuchennym prezentuje się bardzo efektownie, przez co stanowi jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych. Bywa też niezwykle praktyczny. Wystarczy postawić przy nim hokery, które ułatwiają spożywanie posiłków. Warto też dobrać odpowiednie oświetlenie barku lub półwyspu, np. w postaci podwieszanych lamp czy punktowego światła na suficie.
Oddzielenie kuchni od salonu za pomocą drzwi przesuwnych
Takie rozwiązanie pozwala na częściowe lub całkowite zamknięcie kuchni podczas przyrządzania posiłków. Zazwyczaj wybierane jest przez osoby, którym zależy na oszczędności miejsca. Jak oddzielić salon od kuchni za pomocą drzwi? Drzwi przesuwne składają się w harmonijkę, po odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni można je schować w ścianie budynku. Rozwiązanie tego typu sprawdzi się zwłaszcza na niewielkim metrażu i podczas smażenia potraw o intensywnym aromacie.
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Postaw stół
Funkcjonalny mebel pomiędzy kuchnią a salonem to bardzo dobre rozwiązanie. Najbardziej oczywistym wyborem jest postawienie stołu na granicy dwóch pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku wyspy i barku, sprawdzi się głównie na dużych powierzchniach. Funkcjonalny mebel powinien być dobrany do aranżacji pomieszczeń. Stół ze szklanym blatem i metalowymi nóżkami doskonale pasuje do stylu industrialnego. Natomiast stół drewniany idealnie sprawdzi się w bardziej klasycznych wnętrzach, czy w stylu skandynawskim.
Przedłużenie blatu w kuchni jako stół
Takie rozwiązanie na oddzielenie kuchni od salonu sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Dzięki wysuwanym blatom można zyskać więcej miejsca roboczego. Nowoczesne konstrukcje mogą też posłużyć jako przestrzeń do przygotowywania posiłków i wspólnego biesiadowania. Przedłużenie blatu w kuchni umożliwia optymalne wykorzystanie każdego skrawka wolnej powierzchni. Może posłużyć zwłaszcza jako wyspa lub odwrotnie jako pomocniczy stół jadalniany. Do wykonania dodatkowego blatu wystarczą dwa kawałki płyty MDF oraz mocne zawiasy meblowe. Ukryty stół można wykonać poprzez zainstalowanie wysuwanego przedłużenia.
Oddzielenie salonu od kuchni za pomocą wykończenia podłogi
Za pomocą odpowiednio dobranych materiałów wykończeniowych podłogi możemy ciekawie oddzielić kuchnię od salonu. Na takie rozwiązanie decydują się z reguły właściciele mieszkań, którzy chcą zastosować widoczną granicę pomiędzy strefą dzienną a jadalnianą. Najczęstszym wyborem jest połączenie płytek z panelami winylowymi. Takie materiały uznaje się za najtrwalsze, dlatego doskonale sprawdzają się w centralnym punkcie mieszkania. Warto zainwestować w płytki o dużej odporności na zadrapania czy uderzenia. W ich towarzystwie doskonale prezentują się panele winylowe, które dodatkowo są odporne na wilgoć i wodę.
Projekt kuchni – 10 pomysłów jak oddzielić aneks kuchenny od salonu
-
Odpowiednie kolory i przemyślany wybór materiałów wykończeniowych – np. drewniany parkiet sprawdzi się w połączeniu z ciemniejszymi kolorami ścian w salonie.
-
Zastosowanie między kuchnią a salonem drzwi przesuwnych, harmonijkowych lub dwuskrzydłowych.
-
Wstawienie gipsowej ścianki działowej, która oddzieli kuchnię od salonu.
-
Zastosowanie przeszklenia – szczególnie polecane jest szkło transparentne.
-
Strefy funkcjonalne można wyznaczyć poprzez zastosowanie modnych lameli oddzielających kuchnię od salonu.
-
Na granicy pomieszczeń warto wygospodarować dodatkowy blat roboczy.
-
Alternatywnym sposobem dla wyspy kuchennej jest lada barowa lub półwysep.
-
Na granicy pomiędzy kuchnią a salonem można postawić stół z krzesłami.
-
Prostym trikiem jest odgrodzenie salonu od kuchni za pomocą sofy lub narożnika.
-
W wyraźnym zaakcentowaniu granic może też pomóc wysoki regał.
Jak oddzielić kuchnię od salonu: podsumowanie
W funkcjonalnym zaaranżowaniu domowej przestrzeni może pomóc architekt wnętrz. Większość osób stawia jednak na własną kreatywność lub wybór prostych rozwiązań. Jeśli szukasz inspiracji i pomysłów na to, jak oddzielić kuchnię od salonu, warto przeglądać zdjęcia na blogach poradnikowych, czy oglądać gotowe aranżacje w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Są doskonałą inspiracją, jak urządzić mieszkanie funkcjonalnie i oryginalnie. Oddzielenie salonu od kuchni sprawia, że przestrzeń wydaje się mniej przytłaczająca. Nie jest jednak jedynym sposobem na stworzenie przytulnego miejsca. Do tego celu mogą posłużyć designerskie akcenty, w tym meble o ciekawym wzornictwie.
Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: